Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bobo-ssi » Lun Sep 26, 2011 1:07 pm

Intentionez sa-mi achizitionez un obiectiv 16-85 VR pe un body D90. V-as ruga sa-mi recomandati cate si ce fel de filtre as avea nevoie? As vrea sa acopar cat mai multe situatii. Am inteles ca filtrele Hoya de polarizare sunt f bune.

Multumesc anticipat
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde sibo » Lun Sep 26, 2011 2:28 pm

Sunt o proiecte a ta din viitor deoarece am de numai 1 luna D90 + 16-85 VR si un set filtre Hoya (UV + NDx8 + Polarizare circulara) la 323 lei. link magazin online

Din nefericire, opinia mea nu este relevanta fiindca nu am termen de comparatie (alte referinte).
Deocamdata invat din toate: functiile aparatului, compozitie, procesare.

In prezent sunt extrem de fericit de alegerea pe care am facut-o privind: aparatul; obiectivul; filtrele; trepiedul; blitz-ul; deoarece nu sunt atat de profi incat sa le descopar limitele sau punctele slabe.

In prima secunda am montat pe obiectiv filtrul UV pentru a-l proteja. Inca nu vad diferenta in foto, poate mai tarziu.
Am folosit filtrul de polarizare circulara si este OK din punctul meu de vedere. Filtrul ND inca nu l-am utilizat.
In concluzie: Mi-ar fi parut rau sa nu am setul HOYA.

Un sfat daca imi permiti: Inainte sa iau filtrele pe lista de accesorii foto au avut prioritate urmatoarele:
- card memorie 2 buc de cate 8 Gb;
- un acumulator de rezerva;
- un rucsac Tamrac Evolution 6.

Succes!
Nikon D750, 24-70 f2.8
Avatar utilizator
sibo
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bobo-ssi » Lun Sep 26, 2011 4:07 pm

multumesc de sfat sibo!
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde sibo » Mar Sep 27, 2011 9:09 am

Intamplator am un exemplu de utilizare a filtrelor. S-ar putea sa nu fie concludent. Mentionez ca diafragma, timpul de expunere si focala este aceeasi la ambele cadre.

Cu filtru UV (e mereu pe obiectiv)
https://picasaweb.google.com/lh/photo/K ... directlink

Cu filtru Polarizare circulara.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/W ... directlink
Nikon D750, 24-70 f2.8
Avatar utilizator
sibo
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 28, 2011 3:41 pm

bobo-ssi scrie:Intentionez sa-mi achizitionez un obiectiv 16-85 VR pe un body D90. V-as ruga sa-mi recomandati cate si ce fel de filtre as avea nevoie? As vrea sa acopar cat mai multe situatii.

Nu ai nevoie decit de un filtru de polarizare circulara bun. Eventual un filtru de protectie, daca fotografiezi in conditii care ar periclita elementul frontal al obiectivului, dar si acela bun.
bobo-ssi scrie:Am inteles ca filtrele Hoya de polarizare sunt f bune.

Totul depinde de pret. Nu te astepta la cine stie ce calitate de la cele ieftine, pentru ca vei fi dezamagit. Ia-ti un filtru de polarizare Hoya HD si nu vei fi dezamagit, chiar daca pretul e cam descuranjant, la prima vedere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bobo-ssi » Mie Sep 28, 2011 4:00 pm

Multumesc dl Dan de sfat. Deja am acizitionat HD Hoya polarizare si UV. Intrebare aditionala (poate prosteasca): Se pot monta ambele filtre (polarizare + protectie?), daca da, in ce cazuri ar fi necesar? (cel de polarizare nu are si rol de protectie?)
Si inca ceva: folosim si in interior filtrele? daca da, in ce set-up?

Multumesc anticipat
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 28, 2011 4:37 pm

bobo-ssi scrie:Deja am acizitionat HD Hoya polarizare si UV. Intrebare aditionala (poate prosteasca): Se pot monta ambele filtre (polarizare + protectie?),

Intii spui ca ai cumparat filtru UV, iar acum vrei sa montezi filtrul de protectie... Filtrul UV si filtrul de protectie sint filtre diferite, cu scopuri diferite. In Romania nu e nevoie de filtru UV.
bobo-ssi scrie:daca da, in ce cazuri ar fi necesar? (cel de polarizare nu are si rol de protectie?)

Se pot monta doua filtre, dar nu e o idee prea fericita: la focale foarte mici poate apare vignetarea, din cauza celor doua rame suprapuse. In plus, creste si riscul aparitiei unor artefacte pe imagine, atunci cind ai surse de lumina in cadru. Filtrul de polarizare este perfect suficient.
bobo-ssi scrie:Si inca ceva: folosim si in interior filtrele? daca da, in ce set-up?

Acum ca ai filtru de polarizare, cauta niste tutoriale ca sa afli la ce serveste. Cerul nu prea e o problema in interior, dar reflexii nedorite pot apare la fel de bine ca si in exterior, in special cind fotografiezi obiecte aflate in spatele unor vitrine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bobo-ssi » Mie Sep 28, 2011 9:41 pm

Multumesc de raspunsuri. Ma refeream la protectie UV, dar daca tot se pune problema, care e diferenta intre filtru de protectie si cel de protectie UV? Ati folosit vreodata filtru de protectie peste filtru UV sau de polarizare? ...si de ce nu e nevoie in Romania de filtru UV?

Se pare ca si numai Hoya HD de polarizare ar fi suficient.....
http://www.youtube.com/watch?v=cT6wBQR7iqE
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde DannyMC » Mie Sep 28, 2011 11:18 pm

bobo-ssi scrie:...si de ce nu e nevoie in Romania de filtru UV?

Se pare ca si numai Hoya HD de polarizare ar fi suficient.....

Filtrele UV au efect la altitudini mari adica acolo unde radiatiile ultraviolete sunt la un nivel crescut. Folosirea lor era mult mai utila cu ani in urma intrucat emulsia fotosensibila a filmelor fotografice era in mod nativ sensibila la radiatii UV. In ziua de azi cand senzorii digitali sunt sensibili la radiatia din capatul opus al spectrului folosirea de filtre UV nu prea se mai justifica.
Pe de alta parte daca doresti neaparat un filtru care sa stea mereu pe obiectiv il poti folosi pe cel UV pe post de filtru de protectie.
Filtrele de polarizare chiar au un efect asupra imaginii (cateodata foarte evident) se folosesc doar in anumite situatii deci nu vor sta mereu pe obiectiv, deci nu pot fi folosite pentru protectie.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtre de polarizare pentru 16-85VR

Mesajde bobo-ssi » Joi Sep 29, 2011 7:48 am

Multumesc de explicatii
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron