Acum este Joi Apr 18, 2024 2:43 am

Articole Nikonisti.ro

Inel inversor

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Inel inversor

Mesajde radu.c » Lun Iun 22, 2009 12:54 pm

Buna ziua tuturor.

Intentionez sa cumpar un inel inversor pt 50mm F/1.8. As dori sa intreb ce diferente exista in folosirea unui inel inversor comparativ cu tuburile de extensie?

Va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Inel inversor

Mesajde emil » Lun Iun 22, 2009 4:06 pm

Pai in primul rand, la un inel inversor pierzi "creierul" obiectivului asa ca totul trebuie facut manual.
La inelele de extensie (cel putin la cele mai scumpe) se transmite semnalul de la camera la lentila si invers, iar daca am inteles bine chiar si partea de focusare la camerele care au motor de focus intern se "transmite" mai departe.

Bineinteles un inel inversor este mult mai ieftin decat un inel de extensie (sau set de inele de extensie). Pe de alta parte, inelele de extensie (mai ales daca se ia un set sau macar mai multe inele) ofera o mai mare flexibilitate.

O alta diferenta este ca daca se foloseste un inel inversor, nu se poate pune nici o lentila standard pe obiectiv (pentru ca acuma partea cu baioneta este cea expusa) deci trebuie avuta mai multa grija pentru ca nu se poate pune lentila de protectie. S-ar putea sa se poata gasi si lentile care se potrivesc pe baioneta dar eu personal nu am vazut asa ceva.

P.S. din pacate tot ce am scris este din ce am citit pe net, inca nu am avut ocazia sa incerc "pe propria mea piele" asa ca poate ca datele nu sunt chiar 100% corecte.

P.S.2 am mai vazut pe unele site-uri o idee interesanta, aceea de a pune un obiectiv invers peste un alt obiectiv (folosind un adaptor), asa se pot face multe experimente interesante.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inel inversor

Mesajde radu.c » Lun Iun 22, 2009 6:33 pm

Merci foarte mult Emil.
Foarte util ce ai scris acolo, si perfect logic, deci nu trebuie neaparat probat pe real.
Cred ca momentan voi lua inelul inversor sa fac niste probe (oricum nu-s foarte scumpe ele), apoi mai vedem. Din cate cuget eu, vad singurul dezavantaj al inversorului faptul ca nu se poate varia raportul de marire (asa cum se intampla cu cuplarea/decuplarea mai multor inele de extensie in serie). Autofocusul e de cele mai multe ori irelevant in cazul fotografiei macro, asa ca nu e asta o problema.
Merci tare mult, maine cred ca trec pe la Sinpro sa-mi iau un inversor. :oops:

Lumina buna.
PS. e chiar reusit albumul tau. Imi plac mult insectele si texturile.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Inel inversor

Mesajde emil » Lun Iun 22, 2009 7:12 pm

radu.c scrie:...
PS. e chiar reusit albumul tau. Imi plac mult insectele si texturile.


Mersi foarte mult, macro-ul cu insecte e "nebunia" mea, pacat ca inca nu prea am echipamentul necesar, dar sper sa "repar" asta cat de curand ;-) Iar texturile le-am facut din incercarea de a face ceva mai ciudat.

Acuma revenind la Macro, am gasit un mic plan cum sa-ti faci un inel de extensie, poate te ajuta (sper ca nu e problema daca dau un link extern).
Mai multe detalii http://jyoseph.com/diy-macro-lens-reverse-mount-extension-tube.

P.S. acolo zice de inel inversor, dar din plan pare mai degraba a fi inel de extensie.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inel inversor

Mesajde radu.c » Mar Iun 23, 2009 8:28 am

Imi da "Page cannot be found" :( Vezi daca ai scris bine linkul
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Inel inversor

Mesajde emil » Mar Iun 23, 2009 9:52 am

Oops, linkul era aproape corect, mai trebuia o bara dupa, linkul corect este :

http://jyoseph.com/diy-macro-lens-rever ... sion-tube/
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Inel inversor

Mesajde radu.c » Mar Iun 23, 2009 12:13 pm

E destul de interesanta ideea de acolo. Poate ca merita mutata in folderul "How it's made" sau ceva.
In poze, materialele pe care le-a folosit el par destul de curate, insa accept cu reluctanta ca in realitate ele nu vor murdari senzorul sau poate chiar mai rau, vor avea un efect detrimental asupra echipamentului.
Pozele de test au iesit binisor avand in vedere ce grosolan a iesit el din tolerantele de geometrie ale obiectivului. Oricum, nu stiu daca e o solutie foarte rasarita sa folosesti bratari pentru a strange elementul frontal al obiectivului, insa nah... trebuie respectata initiativa omului.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Inel inversor

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 24, 2009 6:42 pm

radu.c scrie:Intentionez sa cumpar un inel inversor pt 50mm F/1.8. As dori sa intreb ce diferente exista in folosirea unui inel inversor comparativ cu tuburile de extensie?

Minusurile sint evidente si au fost deja mentionate. Plusul este, din experimentarile mele, calitatea imaginii, sensibil mai buna la inversor decit la tuburile de extensie, care tind sa dea margini si colturi neclare, atunci cind sint folosite cu obiective obisnuite.

Tuburile de extensie dau rezultate optime impreuna cu obiective macro, conducind la rapoarte de marire supraunitare.

In ambele cazuri, plaja de focalizare a obiectivului se reduce dramatic, asa ca focalizarea bruta se face modificind distanta dintre aparat si subiect si doar micile ajustari se fac din inelul de focalizare.
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Joi Iun 25, 2009 6:53 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inel inversor

Mesajde radu.c » Joi Iun 25, 2009 9:23 am

Am fost la Sinpro si mi-am luat pana la urma un inel inversor. Intr-adevar plaja de focalizare este teribil de mica, iar reglajul punctului de clar din inelul de focus de pe obiectiv este aproape insesizabil :lol:
Folosesc un trepied solid in schimb si cu asta cam rezolv din probleme. Ramane acuma o sina :P pe lista de cumparaturi?! Hehe, dupa concediu poate. Multumesc pentru raspunsuri, au fost mai mult decat ajutatoare.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron