Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Kit de curatare

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Kit de curatare

Mesajde pauliasi » Mie Iun 24, 2009 7:17 pm

Buna ziua!
As dori sa achizitionez un kit de curatare pentru aparatul foto (atat pentru obiective cat si pentru senzor (intrucat am descoperit vreo doua puncte de culoare mai inchisa testand senzorul prin fotografierea unei coli albe de hartie)
Pe f64 am gasit Giottos CL1002 si Giottos CL1001 (link magazin online)
Totusi am citit la specificatiile tehnice ca nu se recomanda folsirea solutiei din kit la curatarea senzorului camerelor digitale (CCD/CMOS) !, probabil as putea folosi pompita si, eventual sa achizitionez alt produs pentru curatarea senzorului.
Ce sfapt imi puteti da?
Va multumesc!
Nikon D3200 18-55mm VR, 70-300mm VR
pauliasi
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Mai 26, 2009 2:36 pm
Localitate: Iasi

Re: Kit de curatare

Mesajde radu.c » Joi Iun 25, 2009 9:40 am

Foloseste spatule, solutii si alte inventii doar ca ultima optiune. Incearca sa rezolvi totul cu pompita.
Eu mi-am luat spatule umede/uscate green clean. Pana m-am invatat sa le folosesc am folosit o cutie intreaga (3 seturi de curatare) insa pana la urma a iesit. E foarte grea operatia de curatare primele dati, pana prinzi ideea. Nu uita sa-ti pregatesti prima data biroul curat, si o lampa de birou cu lumina suficienta sa vezi ce se intampla acolo inauntru. Oricum din cand in cand trebuie sa-ti duci aparatul la service pentru ca sa-ti curete temeinic tot spatiul inchis de senzor, pereti, oglinda, senzor de metering.
Spor sa ai si maaaaaaaare mare grija. Ti-ar fi foarte de ajutor sa te indrume cineva care face operatia asta de mai demult, macar sa-ti dea niste tips&tricks in timp ce bibilesti la senzor.

P.S. sa nu care cumva sa folosesti aer comprimat in loc de pompita. Am vazut asta pe net la cineva si m-am ingrozit. Poate ca aerul ala e curat pentru industrie, insa contine particule de ulei si apa. Don't try this at home :D
P.S.2 daca tot incerci solutii, vezi ca este un filmulet pe Youtube cu o comparatie intre solutiile de pe piata. E foarte bun testul, merita vazut ca sa sti ce cumperi.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Kit de curatare

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 25, 2009 9:58 am

pauliasi scrie:As dori sa achizitionez un kit de curatare pentru aparatul foto (atat pentru obiective cat si pentru senzor

N-am auzit sa existe asa ceva. In cel mai bun caz, solutia E2 se preteaza la ambele, dar instrumentele de curatat sint complet diferite.
pauliasi scrie:Pe f64 am gasit Giottos CL1002 si Giottos CL1001 (link magazin online)

CL1002 este, probabil, cel mai bun kit pentru obiective din oferta F64. Recomand servetelele Cokin (link magazin online) in locul microfibrei pentru curatarea lentilelor si filtrelor. Microfibra se imbicseste repede si incepe sa intinda murdaria acumulata pe lentila, daca nu e spalata foarte des.
pauliasi scrie:Totusi am citit la specificatiile tehnice ca nu se recomanda folsirea solutiei din kit la curatarea senzorului camerelor digitale (CCD/CMOS) !, probabil as putea folosi pompita si, eventual sa achizitionez alt produs pentru curatarea senzorului.

Daca pompita nu face fata, Dust Wand (link magazin online) este o solutie interesanta din punct de vedere al pretului per curatare (sub 2 lei/curatare), chiar daca pretul kitului este cam mare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kit de curatare

Mesajde michi » Joi Iun 25, 2009 10:06 am

Buna ziua,
si eu am probleme cu doua puncticele negre(de fapt gri) care nu se duc cu pompita Giottos.
Dar pot supravietui cu ele.
Pentru o curatare "umeda" cred ca cel mai bine este sa apelezi la Skin. Nu este o operatie chiar placuta.
Eu nu ma simt prea confortabil cu mirror Lock Up si cu obiectivul dat jos.
Asa ca daca poti supravietui cu punctele, asteapta sa faci un drum la Skin.
Costa dar eu cred ca este mai sigur.
Poate sunt fricos.... dar asta este sfatul meu
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: Kit de curatare

Mesajde pauliasi » Joi Iun 25, 2009 10:08 am

Multumesc pentru raspuns!
Nu as incerca sa curat cu altceva (senzorul in special) in afara de pompita si eventual o pensula electrostatica. Doresc mai mult acest kit pentru eliminarea prafului din camera obscura.. in caz ca in timp se aduna mai mult praf pe senzor, clar ca o sa apelez la o curatare profesionista.
Nikon D3200 18-55mm VR, 70-300mm VR
pauliasi
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Mai 26, 2009 2:36 pm
Localitate: Iasi

Re: Kit de curatare

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iun 25, 2009 10:09 am

pauliasi scrie:Ce sfapt imi puteti da?


Tot in FotoClass e un articol despre curatarea senzorului: http://www.fotoclass.ro

Pagina 56.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kit de curatare

Mesajde pauliasi » Joi Iun 25, 2009 10:24 am

michi scrie:Eu nu ma simt prea confortabil cu mirror Lock Up si cu obiectivul dat jos.
Asa ca daca poti supravietui cu punctele, asteapta sa faci un drum la Skin.
Costa dar eu cred ca este mai sigur.
Poate sunt fricos.... dar asta este sfatul meu


Aaa.. nici eu nu ma simt comfortabil :) O singura data am incercat si atunci cam cu teama.
Cu siguranta am sa apelez la Skin daca va deveni ceva deranjant.

Radu_Grozescu scrie:Tot in FotoClass e un articol despre curatarea senzorului: http://www.fotoclass.ro

Pagina 56.

Da, pai citind articolul dvs. am descoperit acele doua puncticele.
Punctele apar doar in fotografierea unei coli albe de hartie cum ati descris in articolul "Curatarea senzorului la aparatele DSLR" din revista mentionata de dvs. mai sus.
Primii 3 pasi sunt ok de facut pentru un incepator, zic eu, in ceea ce priveste curatarea uscata si cea cu solutie o las sa fie facuta de cei cu experienta mai multa...
Nikon D3200 18-55mm VR, 70-300mm VR
pauliasi
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Mai 26, 2009 2:36 pm
Localitate: Iasi

Re: Kit de curatare

Mesajde Daniel_Andrei » Mar Iul 07, 2009 12:13 pm

Nu am gasit nici un topic in care sa fiu lamurit clar ce trebuie sa folosesc la curatarea obiectivului. Ce sa folosesc: lenspen, servetele umede, uscate, microfibra, pompita de aer? As dori sa scap de niste urme nedorite de pe obiectiv (amprente) si ecranul LCD.

O alta problema este ca mi-am pierdut capacelul din plastic ce vine la partea din spate a obiectivului. Unde pot gasi un asemenea capacel?
Daniel_Andrei
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 07, 2009 11:08 am
Localitate: Iasi

Re: Kit de curatare

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 07, 2009 12:27 pm

Daniel_Andrei scrie:Nu am gasit nici un topic in care sa fiu lamurit clar ce trebuie sa folosesc la curatarea obiectivului. Ce sa folosesc: lenspen, servetele umede, uscate, microfibra, pompita de aer? As dori sa scap de niste urme nedorite de pe obiectiv (amprente) si ecranul LCD.

Nu exista o metoda unica de curatare. Experimentezi si vezi ce-ti convine mai bine. Metoda mea favorita de curatare este: pompita de aer, daca au ramas fire de praf aderente le inlatur cu pensula, iar daca sint si pete folosesc un servetel uscat pe care am pulverizat putin lichid de curatat obiectivul. Operatiile se fac strict in ordinea descrisa. Atentie: pensula de obiective nu se foloseste in alte scopuri, pentru ca, daca se umple de praf, va avea exact efectul contrar celui dorit.
Daniel_Andrei scrie:O alta problema este ca mi-am pierdut capacelul din plastic ce vine la partea din spate a obiectivului. Unde pot gasi un asemenea capacel?

Parca vindea cineva asa ceva, la rubrica de vinzari. Daca nu, la magazinele foto.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kit de curatare

Mesajde Daniel_Andrei » Mar Iul 07, 2009 1:13 pm

Dan Pop scrie:...Operatiile se fac strict in ordinea descrisa. Atentie: pensula de obiective nu se foloseste in alte scopuri, pentru ca, daca se umple de praf, va avea exact efectul contrar celui dorit.


Si din site-urile care comercializeaza toate aceste accesorii, pe care mi-i poti recomanda? Mersi fain pentru sfaturi.
Daniel_Andrei
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 07, 2009 11:08 am
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron