Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:59 am

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi legate de TREPIED!

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfaturi legate de TREPIED!

Mesajde Maria-C. Bocancios » Sâm Iun 27, 2009 1:00 pm

Am un Nikon D80 cu obiectiv 18-135 mm..
Dupa ce am citit toate sfaturile voastre in topicurile deschise de mine inainte, m-ati convins intr-un fel sa imi iau trepied (am observat ca are multe avantaje).
Asadar, cum eu fac multe poze pe lumina naturala (fara blit si chiar cand e mai intuneric), peisaje si in special autoportrete (mi-am luat si telecomanda ML-L3 pana la urma :D ), m-am gandit ca nu strica un trepied, dimpotriva.
Am cautat pe internet si nu am gasit: exista trepied SPECIAL pentru aparat ca al meu?
Si ce trepiede imi recomandati pentru tipurile de fotografii pe care le fac eu?

Multumesc,
Maria-Cristiana Bocancios
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Sfaturi legate de TREPIED!

Mesajde aind » Sâm Iun 27, 2009 6:08 pm

salut maria,
eu am ales Fancier WT-3710 de la F64 ( link magazin online ) pentru D60-ul meu, am fost putin cam dezamagit de plasticul sau si imbinari insa isi face treaba la pretul respectiv.
poate te ajuta si alti colegi forumisti cu sfaturi despre trepiedele mai avansate dar mai scumpe..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Sfaturi legate de TREPIED!

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 27, 2009 6:42 pm

Trepiedul este un accesoriu mai greu de schimbat si care rezista mai mult timp, daca este de calitate; ar fi cam trei game de luat in consideratie, chinezarii acceptabile de pina la o suta de euro, trepiede de firma de pina la 200 de euro, si din clasa premium, de carbon, de pina la 500 de euro. Personal recomand un trepied de firma cu cap panoramic de tip nuca - dai un ban dar rezista in timp si e o adevarata placere la minuit.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron