Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Rucsacuri

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Rucsacuri

Mesajde cosminprund » Lun Mai 11, 2009 11:01 am

Rucsac de mers pe bicicleta inseamna rucsac de tinut pe umeri in timp ce stai pe bicicleta? Mie nu mi se pare o idee buna, dar poate tu ai spatele mai zdravan decit al meu. Problema e ca pe bicicleta nu stai cu spatele drept si rucsacul o sa apese intr-o pozitie foarte ne-naturala. Fa o proba cu un ruccsac pe bicicleta, orice ruccsac, inainte sa dai banii.

Ai putea sa te orientezi spre rucsaci de bicicleta, adica din cei care se pun peste roata din spate, in stinga si in dreapta, si sa pui echipamentul foto intr-o geanta foto in asa ceva. Nu stiu cum se va comporta de la vibratii in schimb. Sau banalul portbagaj de bicicleta, sa nu zic "cos de cumparaturi" :D Eu mi-am pus si aripi si portbagaj la bicicleta, far si stopuri, sa nu para o bicicleta "cool".

Eu, cind am mers pe bicicleta cu aparatul foto, l-am pus intr-o geanta foto Tamrac mica, un singur obiectiv montat pe aparat, intr-o alta gentuta dintr-aceia de montat pe ghidon. Solutia mea nu o pot considera "validata" pentru ca n-am mers decit de vreo 3 ori cu aparatul foto asa, si daca ma gandesc bine de fiecare data cu alt aparat!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Rucsacuri

Mesajde mandea » Lun Mai 11, 2009 11:14 am

Dl. Prund, am mers cu rucsac in spate pe bicicleta destul de mult, n-am avut probleme pana acum. Pentru moment am un Crumpler din promotia Nikon dar nu ma pot baza prea mult pe el (nici din punct de vedere al spatiului nici al etanseizarii).

Nu as pune echipamentul foto in alta parte decat in rucsac pe spate unde este cel mai sigur (mai ales in cazurile "offroad").

Sputz, merci de info - e un punct de plecare (am pus reminder la f64 pentru a-l compara la fata locului pentru ca nu-mi dau seama cat de bine sunt etanseizate spatiile de depozitare)
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde Dinu Lazar » Lun Mai 11, 2009 11:17 am

Ma intereseaza un rucsac pe care sa-l folosesc pentru mers pe bicicleta


Eu folosesc des (zilnic) deplasarea cu bicicleta de colo colo da` nu duc blenda - ma rog, am folosit multe ruccsacuri, acum am pentru acest scop un Lowepro Compudaypack - in compartimentul de laptop pun apa si sculele de bicicleta, si in cele doua compartimente ramase, diverse scule, cum e cazul, chiar si D3x cu 24-70 pe el si un 300/4. link magazin online
Nu e de carat o trusa completa, dar cu bicicleta, nu vad sensul... se cara doar ce e nevoie punctual.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde mandea » Lun Mai 11, 2009 11:29 am

Multumesc Dl. Lazar, insa nu mi se potriveste, nu cred ca am nevoie de pix-uri :).
Lasand gluma la o parte, asa cum scrie si in specificatii si din nume, respectivul e mai "office". Pe mine ma intereseaza pentru excursii de-o zi in natura, in care imi iau macro, tele, wide, trepied si ce-o mai fi pentru a fi pregatit oricarei situatii, plus mijloace de subzistenta.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 11, 2009 2:16 pm

cosminprund scrie:Rucsac de mers pe bicicleta inseamna rucsac de tinut pe umeri in timp ce stai pe bicicleta? Mie nu mi se pare o idee buna, dar poate tu ai spatele mai zdravan decit al meu. Problema e ca pe bicicleta nu stai cu spatele drept si rucsacul o sa apese intr-o pozitie foarte ne-naturala. Fa o proba cu un ruccsac pe bicicleta, orice ruccsac, inainte sa dai banii.

Am practicat "sportul" asta (mersul pe bicicleta cu rucsacul in spate) zilnic, timp de aproape 13 ani, in perioada in care am lucrat in tari mai prietenoase cu biciclistii decit Romania. Rucsacul nu a fost niciodata sursa de disconfort pentru mine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde DrgRzvn » Lun Mai 11, 2009 2:22 pm

sputz scrie:
mandea scrie:Ma intereseaza un rucsac pe care sa-l folosesc pentru mers pe bicicleta, asta insemnand posibilitati pentru echipament extins (body, wide, tele, blit, trepied, blenda), spatiu pentru ceva merinde/apa si protectie la intemperii (apa, praf).

Eu am link magazin online si incape cam tot ce-ai spus tu. Blena incape un pic ovalizata peste obiective.


Eu multumesc !
Este foarte posibil ca o varianta de acest gen sa ma satisfaca pe mine foarte bine. Voi merge la F64 sa il verific. Cand va fi disponibil. :D

Toate bune !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Rucsacuri

Mesajde raldox » Mar Iun 09, 2009 10:37 am

Si eu l-am achizitionat acum citeva luni (Flipside 400), dupa indelungi cautari si-l gasesc excelent. E bine construit (suport mai bun decit celelalte Flipside si Slingshot) si totusi usor, comod, incapator si poate fi accesat fara sa fie dat jos. Reusesc sa atasez de suportul incorporat pentru trepied chiar si ceva mare si greu gen 055XPROB. In plus, accesul din spate mi se apare iarasi bun, nefiind nevoit sa asez rucsacul pe sistemul de atasare de fiecare data.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde MihaiZ » Vin Iul 03, 2009 7:21 pm

Rucsacul a fost o mare dilema si pentru mine: am vrut sa car mai mult de un obiectiv cu mine ( am o geanta de umar Kata ) iar ideea ca trebuie sa dai jos din spate rucsacul ca sa accesezi camera si obiectivele a fost pentru mine principalul motiv de nu-mi lua un rucsac foto si de a folosi la nevoie unul obisnuit.

Asta pana am dat de LowePro FastPack! Mi-am luat modelul Fastpack 200 negru pt ca nu am laptop ( altele au si compartiment de laptop ) si sunt mai mult decat multumit de el:
- dai jos cureaua dreapta si ai access la camera foarte usor, fara sa il dai jos din spate, aproape la fel de usor ca la o geanta de umar.
- cu toate ca nu este specificat pe situri, primele 2 compartimente de obiective se deschid si ele ( au bride de care sa tragi ), astfel poti schimba obiective fara sa dai jos rucsacul!
- arata mai putin "alien" decat Kata 3N1, un design simplut care nu atrage atentia si nu spune "rucsac foto". Arata destul de bine, pozele gasite de mine pe net nu ii fac dreptate de loc.
- f important: compartiment exterior pt sticla de apa ( drumetii, bicicleta )
- are un compartiment superior incapator
- e mai ieftin decat Kata 3N1

Minus: lipsa unei bride astfel incat sa pui un trepied in locul sticlei.
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: Rucsacuri

Mesajde soulwise » Vin Iul 03, 2009 10:21 pm

Da , dar hai sa fim seriosi , in afara de putinii care stiu cu ce se mananca aparatura foto cati crezi ca stiu cu ce te plimbi tu in spate .
Pentru cunoscatori anumite forme sau sigle dau de inteles - cum ar fi pentru mine vesnica eticheta Lowepro pusa foarte la vedere pe toate rucsacurile si gentile foto din tot orasul asta - , pentru restul esti doar un alt "ciudat" cu un rucsac mare si deranjant in carca - mai ales daca te aventurezi prin RATB- .
Comentez tocmai pentru ca am un Sling ( pentru ca de fapt asta este un 3N1 ) Kata 3N1 20 de un an de zile , a fost plimbat prin mai toate orasele mari ale tarii si a indurat multe fara repercursiuni asupra aparaturii foto absolut deloc , cu care ma strecur prin multime foarte usor si in care port zilnic fara nici cea mai mica problema mare parte din kit-ul meu foto .
Nu ma intelegeti gresit , va rog , pana la urma ma dare undeva ce scrie pe rucsac atat timp cat isi face treaba , defilam cu ce avem , mai importante sunt fotografiile care ies . :)
Sanatate si lumina buna .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori