Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Rucsacuri

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Rucsacuri

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Feb 21, 2009 10:03 pm

Eu am schimbat multe rucsacuri pina am ajuns la solutia, dupa parerea mea, ideala pentru mine:

- rucsac mare, cu loc de laptop si loc pentru mult sistem: Kata si numai Kata

http://www.fotopedia.ro/magazin-foto/genti-rucsaci-huse-foto/rucsaci-foto-video/kata/rucsac-foto-hb-207/

- rucsac mic pentru sistem mic: superbul Dorr: link magazin online
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde equinoxe » Lun Mar 02, 2009 5:16 pm

Pentru laptop (Macbook PRO 17") si sitem (D90 cu grip, 18-200, 50 f/1.8, SB-900) + dracii, eu mi-am luat un Tenba Shootout Medium Backpack. Foarte bine facut, bine etansat, modular, nu extraordinar de scump.....
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde Ovidiu NI » Vin Mar 06, 2009 11:45 pm

Pentru mine asta e de baza http://f64studio.ro/det.php?id=426&pid=5652 (sunt oleaca compulsiv :D)
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Rucsacuri

Mesajde bogdanmb » Sâm Mar 07, 2009 8:34 am

Ovidiu NI scrie:Pentru mine asta e de baza http://f64studio.ro/det.php?id=426&pid=5652 (sunt oleaca compulsiv :D)


de treaba cele de la NG.
eu am modelul 5162 link magazin online
laptop cu display mai mare de 15.1 intra doar prin compartimentul de sus. eu sunt extrem de multumit de el (la ce echipamente am pana acum: IBM T43/HP 6910p; D90 + Nikon 50mm f/1.8D AF + Nikon 18-70mm f/3.5-4.5 AF-S DX + Tamron 18-270mm F/3.5-6.3) si curand va mai veni si un grip. toate acestea incap cu succes in acest rucsac.

daca cineva va vrea mai multe poze/detalii despre acest model va stau la dispozitie (eventual intr-un topic nou).
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Rucsacuri

Mesajde radu.c » Mar Mai 05, 2009 9:13 am

Subscriu pentru Kata. Sunt niste echipamente STAS.
In alta ordine de idei, am avut mai demult un Tamrac. Nu era rucsac ce-i drept, era geanta. Si am fost plecat la facut poze pe inserate pe malul oceanului. Bun, trag cateva cadre vad ca e cam innorat dar n-am bagat de seama. Si evident, ma prinde ploaia. Dar una deasta torentiala... :o
Am bagat aparatul in geanta, am tras fermoarul, tras husa peste si Dumnezeu cu mila. Singurele chestii pe care le aveam "waterproof" la mine erau shlapii :D . Am ajuns in casa dupa vre-o 15 minute, eram leoarca, husa la fel, insa aparatul nu avea nici macar o picatura. Sus cu palaria pentru Tamrac la faza asta; mi-a salvat aparatul!
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Rucsacuri

Mesajde DrgRzvn » Mie Mai 06, 2009 2:31 pm

Salutare tuturor !

In linii mari topic este oarecum inchis.. dar incerc sa il deschid cu o intrebare:
Ce recomandati in limita unui buget foarte restrans, dar foarte... ?
Sa descriu si situatia:
In acest moment am Tamrac 3380 Aero 80.
As fi interesat de un rucsac care sa imi incapa echipamentul din semnatura + alte accesorii (acumulatori, incarcatoare, filtre, cabluri, etc). Inca nu sunt convins ca imi mai trebuie compartiment de laptop; sincer inclin fara... deja va fi greu.
Caut rucsac.
Am cautat si vazut (doar internet, nu am pipait): Kata, Tamrac, CaseLogic, LowePro, NaneuPro, etc.
Mi-a placut cel de la CaseLogic (singurul care l-am vazut fizic) http://www.caselogic.com/slr_camera_laptop_backpack/product_detail/index.cfm?modelid=125393 in Romania cam 650RON.

Ce spuneti ? Ce alternative macar la fel de bune as avea, sau chiar mai bune !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Rucsacuri

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 06, 2009 7:58 pm

DrgRzvn scrie:As fi interesat de un rucsac care sa imi incapa echipamentul din semnatura + alte accesorii (acumulatori, incarcatoare, filtre, cabluri, etc).

Pentru echipamentul din semnatura + spatiu suficient pentru accesorii eu as prefera o geanta Lowepro Nova 200 AW (all weather). Sigur, geanta nu e la fel de comod de purtat ca rucsacul, dar este incomparabil mai usor de folosit atunci cind ai nevoie de ceva din ea: ridici capacul si iei (sau bagi) ce-ti trebuie. Alt aspect deloc neglijabil pentru bugete "compacte", pretul sub 300 RON la F64.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde Dinu Lazar » Mie Mai 06, 2009 8:09 pm

Aici domnul Dan Pop deschide cutia Pandorei.
Asa este, ca sa caram sculele putem folosi un rucsac sau o geanta. Rucsacul e foarte comod dar cind trebuie sa luam sau sa punem ceva in el ne-a luat damblaua si asta putem face doar daca avem masina, scaunel sa punem rucsacul, sau o pajiste curata. Cind e lume imediat poate dispare ceva. Pe cind geanta, poate fi folosita oriunde si nu o punem jos ca sa cautam ciucalata in ea.
Asa ca daca cineva vrea si luna si soarele, sa aiba si geanta si rucsac, functie de necesitati. Rucsacul la lungi drumuri obositoare si geanta pentru carat zi de zi. Eu am chiar geanta de care spune domnul Pop si e foarte foarte ochei.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 06, 2009 10:08 pm

Dinu Lazar scrie:Asa ca daca cineva vrea si luna si soarele, sa aiba si geanta si rucsac, functie de necesitati. Rucsacul la lungi drumuri obositoare si geanta pentru carat zi de zi.

Mai exista si solutia de mijloc, sling bag-urile gen Tamrac velocity (link magazin online) care se poarta la spate, ca rucsacurile, dar pot fi aduse usor in fata. Mai confortabil de purtat decit gentile obisnuite si mai usor de accesat decit rucsacurile obisnuite.

E drept, pesimistii ar putea privi lucrurile invers: mai putin confortabil de purtat decit rucsacurile (greutatea se distribuie pe un singur umar) si nu la fel de usor accesibile ca gentile :twisted:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rucsacuri

Mesajde DrgRzvn » Joi Mai 07, 2009 6:46 am

Adresez multumiri tuturor celor care si-au alocat timp raspunsurilor.
Acum am vazut si dat mai multa importanta acestor sling bag-uri. Cred ca ar putea si o varianta foarte buna pentru mine, mai ales ca am tendinta de a schimba in permanenta ob, mai ales ca inca nu mi-am creat un stil sau o orientare fotografica (se vede si din echipament); amator fiind incerc sa concluzionez urmatoarele:
- in detrimentul unui rucsac de 600-800RON cred ca:
- ar fi buna o geanta gen Lowepro Nova 200 AW, pentru transport;
- iar pentru 'teren' ar merge de minune acest sling bag;

Cred ca indrept catre F64... :) ceva mai tarziu cand reusesc sa imi fac de prisos o suma bunicica...
Inca odata, multumiri !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori