Acum este Dum Apr 28, 2024 10:22 am

Articole Nikonisti.ro

Nissin Di 622 mark 2

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nissin Di 622 mark 2

Mesajde CTz » Lun Mar 26, 2012 12:52 pm

Buna ziua

Vreau sa cumpar blitzul respectiv, insa citind pe forum am inteles ca subexpune. Totodata citind pe diverse site-uri cu review-uri am inteles ca poate fi setat nivelul standard, mai sub/supraexpus (practic nivelul descarcarii default poate fi modificat +/-)

Ce nu am inteles:

- subexpune in general, sau doar din cand in cand ? daca este general, e OK, se poate ajusta, daca nu, e mai nasol, pentru ca imi inchipui ca trebuie sa stai sa vezi cum a iesit cadrul respectiv

- acea ajustare a nivelului default este facuta in relatie cu aparatul ? Adica: pe aparatul meu il setez sa fie supraexpus cu o treapta (de ex.), si daca il folosesc off-camera sau pe alt aparat, revine la setarile initiale? Sau acea setare tine de blitz ? Adica: il setez supraexpus cu o treapta si indiferent cum il folosesc va fi supraexpus ...


Ca idee generala il voi folosi in regim amator, pe un D90 cu 18-55, 55-200, 70-300 si fix 50 1.8.
Mai jos de el ar fi SB400 insa vreau sa il folosesc si off-camera si sa se poata roti pe orizontala (ma gandesc la bounce, in mod potrait)
Mai sus ar fi SB700, insa nu merita diferenta de bani (pentru mine - nu am nici un gand sa amortizez investitia, e doar un hobby)

Multumesc ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde corneliu.s » Lun Mar 26, 2012 1:34 pm

Mergi linistit pe 622 mk2. Eu il am, asa este, chiar poti sa-l setezi sa nu subexpuna. Comparativ cu sb700(si pe acesta il am) in TTL, nissinul nu este cu mai nimic mai prejos. Avantajele sb700 sunt altele...

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde CTz » Lun Mar 26, 2012 1:58 pm

Multumesc pentru promptitudine.

Imi pare rau daca insist, insa te rog sa-mi spui daca subexpune constant, sau doar din cand in cand ... Desi sunt cam 75% hotarat pentru el ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde corneliu.s » Lun Mar 26, 2012 2:32 pm

NU subexpune constant. Iti spun eu cum sa faci. Il iei de la f64, ii pui sa ti-l livreze (e gratis), si ai 30 de zile in care poti sa-l testezi. Daca nu-ti place il duci inapoi.

Daca mai ai intrebari chiar nu este nicio problema.

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde CTz » Lun Mar 26, 2012 2:48 pm

Am inteles

Sa inteleg ca este (mai mult sau mai putin) o loterie ? De fapt intrebarea este: exista diferente intre exemplare ? Ar fi o idee mai buna sa il achizitionez din showroom, cu posibilitatea de testare loco ?

Pe de alta parte tinand cont de suma nu pot sa emit mari pretentii ...

Multumesc pentru timpul acordat ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde corneliu.s » Lun Mar 26, 2012 3:37 pm

Nu este ca la tamronuri: "Am nimerit un exemplar bun sau rau". Toate sunt la fel. Problemele pe care le stie si discuta lumea sunt cele ale 622mk1, si le asociaza si cu mk2 desi cel din urma nu le are.
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde CTz » Lun Mar 26, 2012 4:19 pm

Am inteles. Ok, am sa imi fac un cadou de ziua mea :lol: Din pacate mai am o luna ...

Multumesc pentru amabilitate...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 26, 2012 5:09 pm

Am ambele variante de 622 si ambele functioneaza si au functionat foarte bine tot timpul. Nu mi-a sub/supraexpus niciodata.
Comparativ nu SB700: este mai puternic, dar se incarca o idee mai incet si se sincronizeaza la viteza aparatului si fara CLS-ul de la Nikon. Constructie foarte buna similara Nikon, dar sistemul de fixare in patina este cel clasic cu rotita, iar patina este de plastic (la Nikon este metalica); daca esti atent la montare/demontare nu ai nicio problema. Eu n-am avut probleme de incalzire, blocare zoom, etc. cum se mai intimpla cu nikoanele care au senzori de temperatura si blocheaza blitzul daca se depaseste pragul de temperatura. Zoom-ul este un pic mai zgomotos decit la alte blitzuri, dar nu foarte suparator.
Varianta II poate fi comandat si wireless de aparate/accesorii dotate cu commander, dar si optic de blitz-ul integrat cu o raza de actiune destul de buna (testata de mine in jur de 6m, fara rateuri).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde CTz » Mar Mar 27, 2012 11:30 am

Bogdan Dulgheru scrie:Comparativ nu SB700: este mai puternic, dar se incarca o idee mai incet si se sincronizeaza la viteza aparatului si fara CLS-ul de la Nikon. Constructie foarte buna similara Nikon, dar sistemul de fixare in patina este cel clasic cu rotita, iar patina este de plastic (la Nikon este metalica); daca esti atent la montare/demontare nu ai nicio problema. Eu n-am avut probleme de incalzire, blocare zoom, etc. cum se mai intimpla cu nikoanele care au senzori de temperatura si blocheaza blitzul daca se depaseste pragul de temperatura. Zoom-ul este un pic mai zgomotos decit la alte blitzuri, dar nu foarte suparator.
Varianta II poate fi comandat si wireless de aparate/accesorii dotate cu commander, dar si optic de blitz-ul integrat cu o raza de actiune destul de buna (testata de mine in jur de 6m, fara rateuri).



Faptul ca se poate comanda off-camera de catre D90 e un lucru bun, la fel si patina de plastic (daca "plonjeaza") - prefer sa se rupa patina blitzului, decat cea de pe aparat.

Ce nu inteleg este cat de deranjant poate sa fie motorasul de la zoom, nu mi se pare un criteriu, pentru ca doar nu vrei sa faci poze cu blitzul, si sa nu se "prinda" nimeni ...

Principalele motive pentru care vreau un flash extern este ca nu sunt multumit de cel de pe aparat (bounce) si pentru folosirea off-camera ... Ca se incarca un pic mai greu decat Nikon (presupun ca diferenta este neglijabila - in regim amator) nu cred ca va fi o problema ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di 622 mark 2

Mesajde corneliu.s » Mar Mar 27, 2012 11:36 am

Asa este. Diferenta intre cat de repede...se incarca sb700 fata de nissin este mica.
Motorasul de la zoom este mai galagios putin, poate putin cam deranjant insa asta nu inseamna ca nu-si face treaba sau ca este pe cale sa se strice. Asa face el. Asa fac toate modelele de di622 mk2.

Daca vrei sa te lamuresti in mai multe aspecte si esti din Bucuresti poti sa-l testezi pe al meu maine in zona Piata Victoriei.

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron