Acum este Lun Mai 06, 2024 9:00 am

Articole Nikonisti.ro

O dilema (nu chiar asa de) scumpa - part II : Trepied

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

O dilema (nu chiar asa de) scumpa - part II : Trepied

Mesajde equinoxe » Vin Iul 03, 2009 8:44 pm

Salutare.

In momentul de fata am un trepied Giottos VT809. Este un trepied bun in general, dar nu mai este suficient, mai ales cand folosesc "sticla grea" pe el :D.

Asa ca, sunt in cautarea unui trepied + cap.

Ce caut la un trepied:
- sa fie usor: max 3kg;
- sa fie inalt , unde cred ca o inaltime de 1.70 e buna, la care se adauga capul si camera, eu avand 1.97.
- sa tina obiective grele: momentan cel mai greu este 24-70-ul, dar cum pe viitor poate veni si 14-24 sau 70-200 ......
- sa pot modifica unghiul picioarelor (pozitii ciudate, puncte de sprijin asisderea)
- strans, sa nu fie mai mare de 65-70 cm.

Ce caut la un cap:
- sa suporte obiective (+ body evident) grele
- sa fie usor de manevrat (chestia cu desurubeaza maneta, schimba orientarea, insurubeaza maneta, apoi, desurubeaza altceva, schimba rotatia insurubeaza la loc ma scoate din sarite).
- daca pun camera in mod "portret" sa nu se miste.
- sa se poata scoate usor de pe trepied (poate am devoie de trepied ca un al treilea light-stand).

Nu am facut o cercetare deosebit de detaliata, dar pana acum am gasit asa:
- trepied: Manfrotto 055 XPROB ( Hmin = 65,5cm, Hmax = 178,5, greutate = 2,4kg, sarcina max = 7kg)
- cap: Manfrotto 322RC2 ( sarcina max = 6kg, pistol grip, bila, H = 10cm)

Astea doua ar insemna in jur de 1100 de lei.

Ce parere aveti?! Gasesc ceva mai bunde banii astia?!

Multumesc!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: O dilema (nu chiar asa de) scumpa - part II : Trepied

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 12:51 am

equinoxe scrie: - sa fie usor de manevrat (chestia cu desurubeaza maneta, schimba orientarea, insurubeaza maneta, apoi, desurubeaza altceva, schimba rotatia insurubeaza la loc ma scoate din sarite).

Chestia asta are si avantaje. Deseori ai de facut o mica ajustare doar pe o directie. La capetele cu bila, odata deblocata bila, e foarte greu s-o convingi sa se miste doar pe directia dorita de tine. Motiv pentru care am si un cap cu mansoane decent in dotare, pe linga un cap cu bila stil joystick.
equinoxe scrie: - sa se poata scoate usor de pe trepied (poate am devoie de trepied ca un al treilea light-stand).

Toate capetele se fixeaza prin insurubare de trepied.
equinoxe scrie:Nu am facut o cercetare deosebit de detaliata, dar pana acum am gasit asa:
- trepied: Manfrotto 055 XPROB ( Hmin = 65,5cm, Hmax = 178,5, greutate = 2,4kg, sarcina max = 7kg)

Arunca-ti o privire si pe Giottos 9361 si 9371.
equinoxe scrie: - cap: Manfrotto 322RC2 ( sarcina max = 6kg, pistol grip, bila, H = 10cm)

M-am jucat cu el, dar mi s-a parut mult prea limitata mobilitatea in plan vertical. Am optat pentru 222, care e mult mai mobil si face fata cu brio la combinatia D700 + grip + 300/4.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: O dilema (nu chiar asa de) scumpa - part II : Trepied

Mesajde glumetu » Dum Iul 05, 2009 7:19 am

Dan Pop scrie:La capetele cu bila, odata deblocata bila, e foarte greu s-o convingi sa se miste doar pe directia dorita de tine.

stiam totusi ca ajuta destul de mult controlul frictiunii, daca exista in dotare.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: O dilema (nu chiar asa de) scumpa - part II : Trepied

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 05, 2009 4:51 pm

glumetu scrie:
Dan Pop scrie:La capetele cu bila, odata deblocata bila, e foarte greu s-o convingi sa se miste doar pe directia dorita de tine.

stiam totusi ca ajuta destul de mult controlul frictiunii, daca exista in dotare.

Controlul frictiunii la capetele cu bila se manifesta uniform, pe toate directiile, deci nu ajuta atunci cind vrei sa faci o corectie numai pe o directie. Sigur, o bila care nu se misca liber e mai usor de controlat, dar nu exista nimic care sa te asigure ca n-o vei misca decit pe directia dorita.

O alta problema este ca reglajul frictiunii este foarte dependent de greutatea suportata. Un reglaj cam teapan pentru 1 kilogram se va dovedi complet ineficient la 2.5 kilograme.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

.

Mesajde edd » Mar Sep 08, 2009 1:05 am

.
edd
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 15, 2009 6:23 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron