Acum este Joi Mar 28, 2024 7:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Sistem filtre Cokin

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sistem filtre Cokin

Mesajde stoica.alex » Joi Mai 17, 2012 6:04 pm

Salut
A inceput sa-mi placa fotografia de peisaj si ma gandeam sa-mi cumpar un set de filtre.
intentionez sa-mi cumpar un filtru de polarizare circulara , unul de densitate neutra care sa coboare expunerea 8-9 sptopuri , dar simt nevoia si de niste filtre graduale.
Problema e ca filtrele graduale vin montate doar pe sistem cokin si aici nu stiu exact ce sa aleg.
Din cate am citit exista mai multe sisteme in functie de focalele pe care le folosesti.
Eu as vrea sa-l folosesc la focale mai mici de 17mm , pentru ca intentionez sa-mi achizitionez si un obiectiv ultra wide.

Ati putea sa ma ajutati cu sfaturi pentru achizitia unui sistem ce mi s-ar potrivi?
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem filtre Cokin

Mesajde Merlin » Joi Mai 17, 2012 7:00 pm

Daca nu ai vreun obiectiv cu diametrul mai mare de 96 de mm si doresti pt focale mai mici de 17 mm, trebuie sa te orientezi catre sistemul Cokin Z-Pro care te fereste de vignetare, insa trebuie sa fii atent ca obiectivul cu focala mica sa permita montarea inelului pt holder.

Ca filtre, ai putea incerca:
- link magazin online
- link magazin online
- link magazin online
- link magazin online
- link magazin online
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Sistem filtre Cokin

Mesajde iooo » Sâm Mai 19, 2012 9:23 am

calitatea filtrelor cokin cam lasa de dorit, dar sunt cele mai accesibile la noi. Sunt confectionate dintr-un plastic destul de simplu, care se poate zgaraia usor si care iti poate furniza un roz incredibil de nedorit in cazul unui rasarit. dar pentru practica si nevoi personale poti incerca sa cumperi ca nu sunt chiar asa de scumpe.
cele mai scumpe, Lee sau Singh Ray sunt mai greu de gasit pe la noi si merita doar in masura in care munca iti permite
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Sistem filtre Cokin

Mesajde jlaudio » Mie Feb 25, 2015 4:54 pm

Vreau sa achizitionez ceva sistem de filtre pt un UWA Tokina 11-16, stiu ca am nevoie de Cokin z-pro sau echivalentul la Lee (care este prea scump pt bugetul meu). Am cautat pe net si am gasit ceva interesant de la Zomei ceva firma chinezeasca. Nu stiu ce calitate reprezinta Zomei este peste sau sub Cokin, dar preturile sunt destul de ok.
De ex un Zomei Z holder cu adaptor 77mm si un filtru gri grandual undeva la 36 $ cu transport inclus...
Filtrele Cokin sunt produse in Franta sau in China?
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron