Acum este Joi Apr 18, 2024 8:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde dodonline » Vin Aug 24, 2012 9:01 am

Am un blitz Nissin Di622 cumparat SH si cred ca lampa e cam terminata pentru ca intensitatea flash-ului este foarte scazuta si in plus da si rateuri. Aveti idee unde as putea gasi o lampa noua? Am mai auzit varianta ca s-ar potrivi lampa de la SB600, dar nu stiu ce sa cred.
Astept pareri! Multumesc!
dodonline
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2011 9:53 pm

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 24, 2012 11:54 am

Cel mai bine ar fi sa te interesezi la F64 care este importatorul oficial in Romania a produselor Nissin; ei iti pot oferi informatii si despre piesele de schimb, cat si depre manopera si toate costurile adiacente.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde dodonline » Sâm Aug 25, 2012 8:55 am

Ideea e ca m-am interesat la f64 si m-ar costa inlocuirea lampii si a plasticului din fata + manopera undeva peste 200 de lei.. :D si nu stiu daca merita acest blitz investitia asta. Voi ce ziceti? Ar trebui mai degraba sa ma orientez catre unul nou?
dodonline
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2011 9:53 pm

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde CTz » Mar Aug 28, 2012 12:44 pm

Pai fa-ti un calcul. Unul nou este aproximativ 600 de lei, reparatia este 200.

So, daca nu ti se pare mare diferenta, ia-ti un SB700 :D

Daca e 622 mark 2, merita, daca nu, eu nu m-as mai chinui. Un singur sfat iti dau: daca te hotarasti tu sa-i schimbi lampa, fi atent cand "operezi", pentru ca daca nu, te vei curenta destul de naspa ... Din experienta :D (ce-i drept cu un blitz rusesc...)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Aug 28, 2012 8:03 pm

CTz scrie:Daca e 622 mark 2, merita, daca nu, eu nu m-as mai chinui.


Si de ce n-ar merita schimbata lampa si pentru mark I? Sunt aceleasi blitzuri, doar ca mark II are niste moduri de declansare in plus; daca nu folosesti wireless-ul (ca nu poti, ca nu vrei etc.), este exact prima varianta (ca utilizare, putere, alimentare, incarcare etc.).

Depinde mult cu cat l-a cumparat: daca l-a luat cu 300, pare mult inca 200 pentru schimbat o lampa, dar ... astea sunt preturile si mai ales "tehnica SH"; daca n-ai momentan decat 200 lei, e varinata optima; daca cei 200 lei sunt "extrasi" din suma de SB700 (pe care o ai deja, nu e de viitor) atunci varianta cu SB700 este cea mai buna; daca nu mai poti stinge inca 400 lei (pe linga cei 200 lei, pe care sa nu-i cheltui) sa-ti iei unul nou, atunci tot schimbatul lampii este solutia, decat sa folosesti blitzul de pe aparat.... socoteli, socoteli si iar socoteli :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde CTz » Mie Aug 29, 2012 12:07 pm

Pai daca vrei ceva simplu, non wireless, exista pocnitorile alea de "Yangotzonduk", sau cum draq s-or chema ...Pentru mine 622 a fost interesant tocmai prin prisma a ceea ce aduce nou varianta mkII, altfel saream la SB600

El isi cunoaste mai bine bugetul alocat flash-ului ... Nu spun ca nu merita sa il repare, insa merita daca stii ce faci, nu daca te apuci tu sa schimbi una alta. Si spun asta deoarece nu intotdeauna este deajuns sa schimbi doar lampa, e posibil sa mai fie si alte repere, pe care cei din service ti le pot evidentia ...

De asta ma feresc cat pot de sh-uri (cu cateva exceptii). Ajungi la socoteli :D
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde asoka » Sâm Iul 13, 2013 2:40 pm

Salut, am si eu un nissin 622 mark II cu lampa sparta...cumparat de la f64 in decembrie si cu vre-o sa zicem 400 declansari.

Am fost cu el la garantie la f64 si uitand-se doar ochiometric mi-au spus ca ma costa 130 plus tva inlocuirea pt ca nu e acoperit de garantie motivand ca am scapat blitzul pe jos...fapt nereal blitz-ul nefiind lovit niciodata...pur si simplu l-am pus in dulap mergand si cand am vrut sa-l folosesc din nou ma miram de ce nu mai declanseaza...am refuzat reparatia plin de nervi si am desfacut blitz-ul sa vad ce e la fatza locului descoperind ca lampa fusese instalata prost din fabrica statea intr-o tensiune foarte mare sprijinita intr-una dintre marginile oglinzii de reflexie...iar placa de circuit de care se fixeaza intr-unul dintre capete era scoasa din lacasul ei...degeaba...mi-au zis ca asa sunt montate toate si ca ei nici nu vand lampi.
Asadar as vrea si eu sa stiu daca se potriveste lampa de la sb600...ce lungime are tubul...?
Si la ce ar trebui sa mai fiu atent, ce specificatii ar trebui sa aiva o lampa replace.
Tx!
asoka
 
Mesaje: 84
Membru din: Vin Iul 29, 2011 11:25 am

Re: Lampa blitz Nissin Di622 for Nikon

Mesajde tickalosu » Mie Iul 08, 2015 9:10 am

a rezolvat cineva problema cu lampa? am si eu unul cu lampa sparta si as vrea sa vad unde pot gasi una de cumparat. Am gasit pe ebay dar este pentru di622. Oare este aceeasi lampa si la mk ii ?
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron