Acum este Joi Apr 18, 2024 5:57 pm

Articole Nikonisti.ro

filtru macro vs inele macro?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

filtru macro vs inele macro?

Mesajde dragonlord » Lun Noi 05, 2012 4:06 pm

intrebare catre profesionisti si mult mai experimentati:

inele macro sau filtru macro? ce parere aveti pt un amator? eu momentan am un kit de la kenko 12-20-36 pe care sincer l-as da la schimb pt un set de lentile+diferenta
tocmai ce am achizitionat un Nikon 18-105 si un Blitz Nissin 622 II si am decis sa pastrez si obiectivul de 70-300 ca daca la 350 de RON nu i-a trebuit la nimeni din cauza lipsei motorului de AF at mai bine il folosesc eu ca totusi e tele-zoom.
personal inelel macro le-am folosit odata cand faceam poze la niste piese mecanice mici... adica in 2 ani odata!!
am vazut ca pe F64 kitul este de 750 de RON!! si un kit de lentile totusi e intre 100-250 de ron... in functie de compozitie. am vazut si kit cu UV + ploarizare + macro +2, +4 sau Kit macro +1, +2, +4, +10

din cate am vazut eu

inel macro:
pro: - rezultatul final e mai clara
contra: - trebuie sa demontezi obiectivul
- pret mare

lentile macro:
pro: - pret mai mic
- se monteaza direct pe obiectiv
contra: aberatii cromatice
dragonlord
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:23 pm
Localitate: Timisoara

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde DannyMC » Lun Noi 05, 2012 6:24 pm

Depinde cat esti de pretentios cu rezultatul final! ;)
Totusi nu-ti recomand sa cumperi lentile care se vand la "legatura" eventual impreuna cu inca doua trei filtre UV si alte balarii. Daca vrei asa ceva ia una singura si buna, eventual una cu mai multe dioptrii, pentru ca va mari mai mult. Combinatiile de lentile deterioreaza prea mult imaginea.
La ora asta cea mai buna lentila de close-up este Raynox DCR-150 sau 250. S-ar putea sa-ti placa montat pe 70-300!
Primul punct contra de la inele nu mi se pare valid! :P Avand doua sau mai multe obiective lucrul asta se intampla oricum! Si nici al doilea din moment ce deja sunt in posesia ta!
In concluzie: daca scopul final este doar o joaca fara pretentii ,ia lentilele,pot fi si cele mai ieftine. Daca vrei imagini de buna calitate inelele combinate cu un obiectiv cu focala fixa iti vor oferi mult mai multa satisfactie.
Ultima oară modificat de DannyMC pe Lun Noi 05, 2012 6:36 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

filtru macro vs inele macro?

Mesajde radub85 » Lun Noi 05, 2012 6:34 pm

Eu folosesc 65mm tuburi danubia cu contacte si un 60mm 2.8, 55-ul l-am scos la vanzare. Prefer tuburile decat sa adaug lentile close-up care dau aberatii cromatice f mari.


http://www.radubercan.com
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde dragonlord » Lun Noi 05, 2012 7:21 pm

Pai tocmai de acea am achizitionat 18-105-u ca sa nu mai fiu nevoit as schimb atata obiectivele. De multe ori ma duc la plimbare mia lunga (2-3 zile + pasagaera) cu motocicleta si in acest caz conteaza cat ocupa apartaul foto.
Deoarece in general fac poze portret si peisaj si rar as vrea sa fac poza la o chestie mica gen insecta.

Din necesitatea amortizarii investitiei obiectiv nou + blitz ma gandeam sa scot la vanzare si pt eventualele macrouri sa iau o lentile de +4 sau +10... da mai degraba un filtru de polarizare

Hai ca la obiective exista uzura, etc... da la niste inele macro care ar fii pretul de SH?
dragonlord
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 02, 2012 3:23 pm
Localitate: Timisoara

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde bzagan » Mar Noi 06, 2012 10:06 am

dragonlord scrie:contra: aberatii cromatice


Cu 70-300 si Raynox o sa ai mama aberatiilor cromatice (4-5 pixeli de cyan, albastru sau magenta - da, se scot cu post procesare, insa nu e nimic automat, lucrezi cu masca si brush). Mergi pe tuburi linistit, cu lentile close-up nu faci decat sa te enervezi si sa pierzi timpul.

Mai important decat obiectiv, tuburi sau lentile cred ca e subiectul lumina si difuzie. Daca nu rezolvi acest aspect te lasi repede de fotografia macro.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde CTz » Mar Noi 06, 2012 10:06 pm

bzagan scrie:
Cu 70-300 si Raynox o sa ai mama aberatiilor cromatice (4-5 pixeli de cyan, albastru sau magenta - da, se scot cu post procesare, insa nu e nimic automat, lucrezi cu masca si brush). Mergi pe tuburi linistit, cu lentile close-up nu faci decat sa te enervezi si sa pierzi timpul.

Mai important decat obiectiv, tuburi sau lentile cred ca e subiectul lumina si difuzie. Daca nu rezolvi acest aspect te lasi repede de fotografia macro.



+1

Am incercat si cu lentile si acum ma joc si cu tuburi de extensie. Mi se pare mai mult "bricolaj", dar rezultatele sunt OK, atata timp cat nu vrei sa faci exclusiv asa ceva ... Ma lovesc mai mult de probleme pe partea de iluminare a subiectului, decat "sticlele" pe care le folosesc ...

PS: am un amic care vrea sa faca macro cu microscopul :D Sunt curios ce iese ... Daca se mai numeste macro ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde bzagan » Mie Noi 07, 2012 1:39 pm

CTz scrie: Daca se mai numeste macro ...


Vezi aici: http://www.nikonsmallworld.com/, majoritatea sunt cu microscopul. Daca-ti place poti sa te apuci, iluminarea o rezolvi usor cu doua trei leduri. Nu mai vorbim despre DOF, subiectul este capsat intre doua lamele de sticla ;)
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde CTz » Mie Noi 07, 2012 1:43 pm

bzagan scrie:
CTz scrie: Daca se mai numeste macro ...


Nu mai vorbim despre DOF, subiectul este capsat intre doua lamele de sticla ;)



True :D
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde raul_topan » Mar Dec 11, 2012 8:12 pm

salut
Am si eu unele nedumeriri in ceea ce priveste filtrele macro si poate ma lamuriti voi.
Cat de mare este diferenta intre filtrele generale si cele DHG( Marumi) si aici ma refer la calitatea imaginii ca la pret am observat :D
Aberatiile cromatice sunt chiar atat de mari pe cat se spune.
Poate ma indrumati spre un exemplu concret, un link, orice..
Si poate imi explicati diferenta de pret intre acesta link magazin online.
Multumesc
raul_topan
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 29, 2011 1:45 pm

Re: filtru macro vs inele macro?

Mesajde DannyMC » Mar Dec 11, 2012 9:42 pm

raul_topan scrie:salut
Aberatiile cromatice sunt chiar atat de mari pe cat se spune.

Da, sunt chiar atat de mari! ;) Sunt foarte vizibile si la cele mai bune de pe piata ,adica Raynox!
Sunt insa foarte bune initial,pentru explorarea domeniului macro.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron