Acum este Sâm Mai 11, 2024 1:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Monopied Giottos

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 28, 2009 6:09 pm

Tocmai am gasit si promotia asta, care pare interesanta: link magazin online. Fotografii mai bune la F64, dar acolo stocul e epuizat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monopied Giottos

Mesajde Barbu Mateescu » Vin Iul 31, 2009 1:13 pm

Bine v-am gasit!

As dori sa lamuresc o bucatica din problema monopiedelor: folosirea cu un cap (tip bila, de obicei).
Folosirea cu monopiedul perfect vertical si fara vreun alt mod de prindere este recomandata numai daca timpul de expunere este deja suficient de rapid pentru fotografii facute "din mana". Cel mai des se aplica la fotografii de sport, cu teleobiective mari; acestia folosesc monopiedul aproape numai pentru a scapa :) de greutatea obiectivului.
In rest folosirea unui monopied in pozitie verticala este aproape inutila, iar in cazul de fata (Nikon D40 cu obiectiv de 35mm) monopiedul ar folosi pe post de... alpenstock.

Monopiedul se foloseste astfel incat sa stabilizeze camera, bazandu-se pe fotograf drept componenta ce creeaza suprafata de sprijin (ce ar trebui sa tinda catre un triunghi). Pentru o explicatie buna va recomand urmatorul articol explicativ:
http://www.foto-magazin.ro/flash_open.p ... nfr_1.html

In mod special va rog sa aruncati o privire pe exemplul "asa nu" de la adresa:
http://www.fotomozaic.ro/artikel.php?s= ... idstory=41

Partea importanta: intai se pune monopodul in pozitie cat mai fixa (in functie de conditii) si doar dupa aceea se orienteaza camera pentru incadrarea dorita, fara a schimba inclinarea monopodului. Pentru aceasta este nevoie de un cap mobil; fara cap suplimentar puteti folosi monopiedul doar ca instrument de sprijin, contra oboselii de a tine in mana o camera (si aproape fara niciun avantaj d.p.d.v. al timpului de expunere).
Barbu Mateescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 31, 2009 10:08 am

Re: Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Lun Aug 03, 2009 1:14 pm

Nu vreau sa-mi iau un monopied doar ca sa ma "sprinin", deci dupa sfaturile de aici si ce am citit pe link-urile furnizate de dumneavoastra reiese clar ca pentru ce-mi vreau eu, am nevoie si de un cap mobil.
Pentru cap mobil am doua optiuni, cap fluid bidimensional sau cap cu bila. Conform celor citite, este mai confortabil/utilizabil unul cu bila. Dumneavoastra ce-mi recomandati? (am pus doua link-uri in primul meu mesaj)

Din nefericire bugetul alocat achizitionari echipamentelor fotografice momentan este blocat, dar cel mult dupa doua luni voi reveni la planul de achizitie a unui monopied. Lucrul pozitiv este ca pana atunci ma pot documenta :)

Va multumesc foarte mult si jos palaria in fata echipei domneavoastra.
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 05, 2009 4:36 pm

ANDi scrie:Nu vreau sa-mi iau un monopied doar ca sa ma "sprinin", deci dupa sfaturile de aici si ce am citit pe link-urile furnizate de dumneavoastra reiese clar ca pentru ce-mi vreau eu, am nevoie si de un cap mobil.

Atentie, monopiedul nu este trepiedul saracului! Daca ai nevoie de un trepied, iesi mult mai bine cumparind unul decit incercind sa-l emulezi cu un monopied. Marele atu al monopiedului este mobilitatea, chestie care se plateste cu o stabilitate inferioara celei oferite de un trepied. Incercind sa-l folosesti pe post de trepied, pierzi mobilitatea monopiedului, fara a cistiga, in schimb, stabilitatea trepiedului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Monopied Giottos

Mesajde ANDi » Mie Aug 05, 2009 6:13 pm

Imi este clar ce spuneti si mi-a placut sa folosc trepied unde aveam timp, teren si spatiu, dar in unele cazuri (pe munte, la concerte sau chiar si pe strada) nu aveam destul spatiu sa-l montez sau era prea mare aglomeratie in jurul meu.
Inteleg ca folosirea unui cap atrage dupa sine instabilitate, dar pur si simplu nu pricep cum o sa realizez fotografia, fara sa fie incomod pentru mine pozitia in care voi sta, cand intre aparat si monopied nu este nimic mobil. :cry:
Uitati va dau un exemplu: stau pe un deal si vrea sa fotografiez ce e in vale, nu vad cum pun monopiedul ca sa ajute? (mai degraba ma va incurca)
ANDi
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Apr 16, 2009 1:59 pm

Re: Monopied Giottos

Mesajde Dan Pop » Joi Aug 06, 2009 12:40 am

ANDi scrie:Imi este clar ce spuneti si mi-a placut sa folosc trepied unde aveam timp, teren si spatiu, dar in unele cazuri (pe munte, la concerte sau chiar si pe strada) nu aveam destul spatiu sa-l montez sau era prea mare aglomeratie in jurul meu.

Pentru asemenea situatii, se folosesc trepiede usoare care, la concert sau pe strada se tin atasate permanent de aparat, cu picioarele extinse, dar adunate impreuna. La nevoie, in citeva secunde trepiedul este functional. La munte, trepiedul are trei picioare tocmai pentru a putea fi instalat pe un teren oricit de accidentat, fara a i se compromite stabilitatea.

Adevarata problema la concert si pe strada, pe care nici un trepied sau monopied din lume n-o poate rezolva este ca subiectii nu stau imobili suficient de mult timp pentru a permite o fotografie cu expunere lunga. Iar daca expunerea este scurta, se poate face si cu aparatul tinut in mina. Principalul rol al monopiedului este sa preia greutatea teleobiectivelor grele: este practic de neconceput sa faci o fotografie cu un 300/2.8 tinut in mina.

ANDi scrie:Inteleg ca folosirea unui cap atrage dupa sine instabilitate, dar pur si simplu nu pricep cum o sa realizez fotografia, fara sa fie incomod pentru mine pozitia in care voi sta, cand intre aparat si monopied nu este nimic mobil. :cry:

Se orienteaza obiectivul in directia dorita si se face fotografia. In majoritatea cazurilor, nu este nevoie de inclinari mari ale monopiedului.
ANDi scrie:Uitati va dau un exemplu: stau pe un deal si vrea sa fotografiez ce e in vale, nu vad cum pun monopiedul ca sa ajute? (mai degraba ma va incurca)

Se pot inventa cazuri patologice, dar asta nu inseamna ca, in majoritatea cazurilor, monopiedul este mai putin utilizabil.

Pentru exemplul de fata, se "incaleca" pe monopied (la modul in care calaream pe bete cind eram copii). Chiar daca in aceasta pozitie monopiedul este mai putin eficient decit in mod normal, punctul de contact cu solul tot va prelua gradele de libertate de translatie si o parte din greutatea ansamblului aparat + obiectiv.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator