Acum este Mar Apr 16, 2024 12:48 pm

Articole Nikonisti.ro

"Picior" Nissin Di622

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

"Picior" Nissin Di622

Mesajde Merced » Lun Dec 10, 2012 10:25 am

Salutare!

Weekendu' trecut am reusit s-o comit, si intr-o imbulzeala m-am ales cu piciorul de fixare al flash-ului, care din nefericire e din plastic, rupt intr-o parte. Bucata rupta n-am mai reusit s-o gasesc, in speranta ca as fi lipit-o la loc, in trecut am imprumutat unul care avea bucata prinsa cu superglue, si in afara ca intra mai greu pe patina, funtiona si tinea ok.
Am incercat o improvizatie, dar nu-s atat de bun la sculptat miniaturi, am prins un plastic, am incercat sa incarc cu ceva superglue gel golurile, azi l-am montat, a tinut doar pana cand l-am intors pentru mod portret, si s-a rupt.

Am sunat la f64, si costul reparatiei e in jur de 150 de lei, ceea ce mi se pare cam mult tinand cont ca-i o bucata amarata de plastic, pe o scot si o montez la loc in maxim cinci minute... Tinand cont ca am dat 300 de lei pe blitz, parca n-as mai vrea sa dau jumate din valoarea asta pe un plastic care se poate rupe din nou, mai degraba as cauta un blitz identic cu lampa arsa, sau alte probleme la ~200 de lei, si as mai ramane si cu alte "piese" in caz ca mai e vreodata nevoie de ceva.

Intrebarea e: pot cumva sa gasesc dracia aia pe un canal neoficial? Sa mi-o trimita cineva si sa ma descurc eu cu montajul, care nu-i deloc mare scofala? Eu din ce am frunzarit, nu prea am gasit, da' sigur mai sunt patiti ca mine pe lumea asta, si poate exista si solutii alternative.

Multumesc!
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: "Picior" Nissin Di622

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 10, 2012 5:30 pm

E vorba despre patina blitzului (cea cu contacte) sau suportul pe care se monteaza blitzul pentru a putea fi folosit montat pe un trepied?
Daca este vorba despre patina, cred ca va trebui sa o schimbi oficial la F64, pentru 150 lei; nu cred ca o sa gasesti un blitz identic nefunctional si cu patina intreaga; cred ca la pretul lui, acest blitz este cam de unica folosinta, mai ales daca a iesit din garantie.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: "Picior" Nissin Di622

Mesajde Merced » Lun Dec 10, 2012 10:19 pm

Ma gandeam ca poate gasesc mai ieftin. Mi se pare de porc sa coste atatia bani o bucatica atat de prapadita de plastic...
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: "Picior" Nissin Di622

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 10, 2012 11:23 pm

Merced scrie:Ma gandeam ca poate gasesc mai ieftin. Mi se pare de porc sa coste atatia bani o bucatica atat de prapadita de plastic...


Acea bucatica de plastic prapadit (sau prapadita de bucatica din plastic) are contactele necesare comunicarii; nu cred ca vei potea muta acele contacte din bucatica sparta, in cea noua, indiferent cat de priceput esti. In service se muta totul intr-o alta carcasa, iar pretul este pentru carcasa goala + manopera de mutat componentele.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: "Picior" Nissin Di622

Mesajde Merced » Mar Dec 11, 2012 1:35 pm

Daca nu l-as fi desfacut nu te-as fi contrazis. Contactele sunt prinse pe o placa, placa e prinsa de plastic cu patru suruburi. Trebuie doar putina atentie sa nu pierzi din arcurile minuscule care-s p-acolo. Dar se muta complet totul. Si asta in vreo 10 minute, daca nu ai mana formata. Eu nu cred ca muta nimeni nimic in alta carcasa in service. Se schimba doar acea componenta care arata(cam, pentru ca asta e de alt flash) asa:
Imagine
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: "Picior" Nissin Di622

Mesajde didid21 » Lun Ian 12, 2015 1:37 am

Am aceeasi problema. Vreau sa stiu ce ai facut pana la urma ?
didid21
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 12, 2015 1:35 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori