Acum este Joi Mar 28, 2024 1:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema trepied...

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Dilema trepied...

Mesajde mumus » Sâm Ian 09, 2016 11:09 pm

Am cumparat si eu un trepied entrylevel, printre altele are si acea talpa cu eliberare rapida, din pacate si la mine, ca la multi altii, acea talpa are un joc, nu afecteaza fotografiatul, dar doresc sa il elimin, am auzit ca unii pun un banut, dar nu pricep unde il pun ??? Eu am pus pe suport, 2 buretei cu banda adeziva pe o parte, de vreo 5 mm inaltime dar jocul parca a ramas la fel... Cu pot rezolva acest neajuns, sau asa e la toate?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Dilema trepied...

Mesajde mumus » Dum Ian 10, 2016 10:30 pm

Nimeni ?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Dilema trepied...

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 11, 2016 11:34 am

mumus scrie:Am cumparat si eu un trepied entrylevel, printre altele are si acea talpa cu eliberare rapida, din pacate si la mine, ca la multi altii, acea talpa are un joc, nu afecteaza fotografiatul, dar doresc sa il elimin, am auzit ca unii pun un banut, dar nu pricep unde il pun ??? Eu am pus pe suport, 2 buretei cu banda adeziva pe o parte, de vreo 5 mm inaltime dar jocul parca a ramas la fel... Cu pot rezolva acest neajuns, sau asa e la toate?


Presupun că vă referiți la plăcuța care se prinde pe aparat.

În mod normal, ar trebui ca după prinderea pe capul trepiedului să nu aibă joc.
Orice altceva e o problemă de proiectare sau de fabricație.

Posibilitatea de remediere artizanală depinde esențial de forma elementelor de acolo și de sistemul de prindere, deci nu prea se pot da soluții de la distanță.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde comy_m » Lun Ian 11, 2016 11:52 am

evilboarder scrie:Pentru a nu deschide un topic nou, voi posta aici, sperand la un raspuns.

Am extins bugetul fata de ultimul meu post, la 6-7-800 ron pentru un trepied + cap bila, eventual o sugestie pt husa sau modalitate de transport, am vazut curele ...

Am vazut acum niste modele noi de la Manfrotto, dar as vrea sa aud pareri de la oameni care poate le-au folosit. Momentan detin un d90, kitul, un 50 fix si un tele, dar as dori un trepied care sa duca pe viitor un fx si un tele, sa fie o investitie mai de durata, pentru posibile upgrade-uri.

Astept pareri, va multumesc.


Din experienta personala:
- am avut un Manfrotto 055xPRoB cu un cap tip bila 804RC2: foarte stabil, fara joc de nici un fel, a tinut fara probleme la acea vreme un D90 cu 80-200 AF D (circa 2 KG ansamblul). Ca si (oarecum) incovenient: destul de mare si mai dificil de luat tot timpul dupa tine, mai ales daca mergi pe munte etc. Pe mine nu m-a deranjat, mergeam mereu cu masina :P.
- am acum tot un Manfrotto 190CXPRO3, asta e mult mai usor dar la fel de stabil si tine si asta minim 2-3kg. Mai mult nu cred ca ai de ce sa pui pe un trepied. Trebuie sa il testez cu un FX si 300-le atasat sa vad cum sta, dar sunt convins ca nu are nici o problema.

Toate bune!
comy_m
 
Mesaje: 300
Membru din: Joi Mai 27, 2010 2:26 pm

Re: Dilema trepied...

Mesajde mumus » Lun Ian 11, 2016 7:51 pm

Radu_Grozescu scrie:
mumus scrie:Am cumparat si eu un trepied entrylevel, printre altele are si acea talpa cu eliberare rapida, din pacate si la mine, ca la multi altii, acea talpa are un joc, nu afecteaza fotografiatul, dar doresc sa il elimin, am auzit ca unii pun un banut, dar nu pricep unde il pun ??? Eu am pus pe suport, 2 buretei cu banda adeziva pe o parte, de vreo 5 mm inaltime dar jocul parca a ramas la fel... Cu pot rezolva acest neajuns, sau asa e la toate?


Presupun că vă referiți la plăcuța care se prinde pe aparat.

În mod normal, ar trebui ca după prinderea pe capul trepiedului să nu aibă joc.
Orice altceva e o problemă de proiectare sau de fabricație.

Posibilitatea de remediere artizanală depinde esențial de forma elementelor de acolo și de sistemul de prindere, deci nu prea se pot da soluții de la distanță.



Am rezolvat problema, am pus un burete cu adeziv pe o parte in locul unde era un mic spatiu, acum este neclintit. :)

Initial pusesem buretele in locul nepotrivit.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Dilema trepied...

Mesajde mumus » Lun Ian 11, 2016 8:47 pm

Iar moneda sau oricare alt obiect subtire se poate baga dupa ce blocati aparatul in trepied, intre talpa si partea de sus a levierului de eliberare.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator