Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:54 am

Articole Nikonisti.ro

Dilema trepied...

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Dilema trepied...

Mesajde dorin.iulian » Sâm Sep 14, 2013 3:08 pm

Radu_Grozescu scrie:
Manfrotto Befree ???

1,4 kg, 40cm strâns, tine 4kg.

Eu il am in wishlist, dar se pare ca se aduc foarte putine si dispar imediat.



La Photohobbyshop e in stoc.
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Dilema trepied...

Mesajde BuGabriel » Sâm Sep 14, 2013 6:45 pm

Aș avea și eu o întrebare: mă mănâncă și pe mine să-mi iau un trepied, însă, ca de obicei, nu știu ce să aleg (bine, nici n-am fost în showroom să le testez; asta urmează).
În primă instanță mă uitam la pachetul: Tamrac 3375 Rucsac Foto + Fancier FT-6160 Trepied la 450 lei însă nu știu cât de bun este trepiedul.
Astăzi mi-a sărit în ochi Giottos Silk Road YTL9384 la 750 cu cap de bilă inclus.
Mai mult de atât nu prea îmi vine să investesc într-un trepied ...
BuGabriel
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Aug 11, 2013 11:39 am

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Sep 14, 2013 8:23 pm

BuGabriel scrie:...
Astăzi mi-a sărit în ochi Giottos Silk Road YTL9384 la 750 cu cap de bilă inclus.
Mai mult de atât nu prea îmi vine să investesc într-un trepied ...


L-am analizat si eu si mi s-a parut cea mai buna optiune (pret, stoc, calitate, greutate, stabilitate) - comparat mult cu BeFree-ul de la Manfrotto (la Fotohobby). Din pacate in combinatie cu capul din oferta nu e prea atragator: capul nu e asa robust ca sa fie in concordanta cu trepiedul; probabil ca pentru un D3xxx/D5xxx + 70-300/4.5-5.6 va fi suficient, cu obiective mai grele nu prea cred (capul nu era montat pe trepied cind l-am sucit eu pe toate fetele, dar am analizat capul separat si mi s-a parut cam firav).
In schimb o foarte buna optiune este: " f64.ro/fancier-hj-285-trepied-monopied-foto.html" : la fel de bine facut, capul este fluid si calibrat cu trepiedul, finisajul este bun, stabilitatea buna-foarte buna. Are doar inconvenientul sistemului de blocare a segmentelor prin insurubare comparativ cu cel cu cleme (care este mai rapid), dar are si avantajul prezentei spike-urilor pentru utilizare out-door si e si un pic mai ieftin; cum eu detin si modelul travel HJ-224, compatibilitatea acestora poate sa-mi fi influentat un pic parerea asa ca va sfatuiesc sa vedeti pe viu ansamblul.
In mare parte, eu il recomand si il consider o optiune foarte buna (eventual cu un alt cap pe bila mai solid).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde cezarzanf » Vin Oct 11, 2013 1:34 pm

Eu am un Cullman Nanomax 260. L-am cumparat la 330 lei parca acum ceva vreme. Multumit de el. Sincer mi se pare foarte ok pentru suma platita.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Dilema trepied...

Mesajde Gamezcdr » Joi Oct 24, 2013 4:42 pm

Imi poate spune cineva daca "merita" Cullmann Magnesit 519 ? Sau altceva in maxim 400-450 lei ? Sa aiba posibilitatea de picioare independente si o inaltime minima de 20-30 cm...De trepiedele Dorr stiti ceva sau sa ma linistesc ?
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 24, 2013 5:56 pm

Gamezcdr scrie:Imi poate spune cineva daca "merita" Cullmann Magnesit 519 ? Sau altceva in maxim 400-450 lei ? Sa aiba posibilitatea de picioare independente si o inaltime minima de 20-30 cm...De trepiedele Dorr stiti ceva sau sa ma linistesc ?

Dorr am avut eu, modelul A3 aluminiu, si il recomand: stabil, robust, bine construit(desi eu am lubrefiat suplimentar locurile ce necesita), are si o husa excetionala! Nu recomand A4, care are al 4-lea segment fragil si afecteaza stabilitatea. Capul folosit a fost 20-ul tot de la Dorr: robust si el, dar cu o constructie mai grosiera, fara a fi nici deosebit de urit, dar foarte eficace; si el a beneficiat de ceva lubrefiere suplimentara.
Trepiedul are 2 coloane, normala si una scurta pt. Macro care se pot inversa, precum si spikeuri la picioare pentru outdoor.

Cullmanurile sunt frumusele si ele, dar foarte lungi in pozitie strinsa; pe mine nu m-au impresionat decat prin finetea executiei; ca functionalitate sunt medii-bune.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde Gamezcdr » Mie Oct 30, 2013 10:40 am

Am luat Slik 340 DX la promotie cu cap bila Slik, excelent fata de pocnitoarea Fancier dinainte.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Dilema trepied...

Mesajde neica nimeni » Lun Noi 04, 2013 5:56 am

Dupa ce am studiat eu ce am studiat, m-am sucit si m-am rasucit, am pus ochii pe un Vanguard 264AT cu ball head de 100. Mi s-a parut interesant, cu coloana centrala rabatabila in aproape orice directie si unghi. Incercasera si Manfrotto ceva dar cu ceva mai putine grade de libertate. La un moment dat am prins o oferta de nerefuzat si asta e. E un pic greut de carat dupa tine dar...merge. Imi place. E stabil, bine construit (garantie pe viata, fara conditia de a trai putin, oferita de fabricant) Il recomand. Interesanta si varianta pistol gripului la ball head dar cred ca e indicat pentru obiective ceva mai grele gen 70-200mm.
neica nimeni
 
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 11:59 pm

Re: Dilema trepied...

Mesajde pma » Lun Ian 13, 2014 10:52 am

Salutare,

Am redus lista de posibilitati la 2 trepiede: Manfrotto 190XPROB si Manfrotto MK293A4-A3RC1. Pot primi niste sfaturi care sa ma ajute la alegere (sau eliminarea din lista :P)?

La Manfrotto 190XPROB vad ca ar mai fi nevoie de cap cu bila, care mai costa ceva...
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Joi Oct 02, 2014 3:01 pm

Ce parere aveti de http://www.bhphotovideo.com/c/product/1065168-REG/manfrotto_mkbfrc4_bh_befree_compact_travel_carbon.html?
La greutatea de 1.1kg, pare perfect pentru ce fac eu (carat scule foto pe munte). Nu stiu insa dpdv al stabilitatii cum sta.
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori