Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema trepied...

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 04, 2013 7:50 pm

d4m4g3 scrie:... o sa merg si la magazin sa testez un pic desi mare branza nu o sa-mi dau eu seama, cred...


Eu sunt sigur ca-ti vei da seama imediat de diferentele majore!

[In bugetul tau ar fi Cullmanurile Nanomax 250/260 si Vanguardul 203AP; ambele suficient de bune calitativ si constructiv; urmeaza Slik-ul 340 DX la limita sumei, dar trebuie sa-ti cumperi si un cap la el :cry:
Incearca sa analizezi si oferta de trepiede SH de pe forum ca macar sa stii ce cumperi - le vezi la F64, dar in cumperi SH]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Sâm Apr 06, 2013 5:48 pm

Am vazut azi cateva din ele, unele nu erau in stoc, altele prea scumpe si...

Cele mai ok nu s-au parut cele Cullman 260. E mare, pare ok la rezistenta, cap, desi e mare si strans.
Cel cu magneziu, modelul 519 e mai mic, mai scump, capul era mai instabil decat la 260 - dar e posibil de la uzura, dar pare mai fragil, nu stiu de ce. Si modelul 250 e ok, mai micut. Oricum, bănuiesc ca oricare din astea ar putea tine pe viitor si teoretic un D7100 cu un 70-200 2.8 sau 70-300, nu?

N-am avut aparatul si nici timp sa testez ca am mers in pauza de masa. :D
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Sâm Apr 06, 2013 5:49 pm

le: Vanguard 223/203 pareau relativ ok, dar unul avea capul defect si nu au mai multi pasi de pozitionare a picioarelor... Deci cam urat. plus ca mi se par mai ok Cullman, aceeasi parere avand si angajatul f64. :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Mar Iun 11, 2013 9:16 am

Am o dilema. Fotografiez peisaje de munte, ma duc des in ture prin Fagaras, Retezat, deci caut un trepied cat mai usor. Din pacate nu am bani sa investesc intr-un trepied din fibra de carbon, deci trebuie sa fac niste compromisuri. Deocamdata m-am gandit la doua variante:

1. Giottos YTL9254 + MH5310-630G - promotie la F64 - 700 lei - cca 1.65 kg (cap + trepied)
2. Manfrotto 190XPROB + 494RC2 - 870 lei - cca 2.2 kg (cap + trepied)

Sincer, sunt foarte tentat de prima varianta, desi stiu ca Manfrotto e foarte laudat. Dar vreau sa minimizez cat mai mult greutatea care o car. Inainte am avut Giottos MT9361 + MH1301-652, foarte multumit de calitate, insa e prea greu pentru ceea ce fac. Totusi, vreau sa aiba si stabilitate, iar despre prima varianta nu gasesc nicio informatie/review pe net.

Update: am vorbit cu cei de la F64 si zic ca trepiedele sunt apropiate ca si stabilitate...
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Dilema trepied...

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iun 11, 2013 10:30 am

eminence scrie:Am o dilema. Fotografiez peisaje de munte, ma duc des in ture prin Fagaras, Retezat, deci caut un trepied cat mai usor. Din pacate nu am bani sa investesc intr-un trepied din fibra de carbon, deci trebuie sa fac niste compromisuri..


Manfrotto Befree ???

1,4 kg, 40cm strâns, tine 4kg.

Eu il am in wishlist, dar se pare ca se aduc foarte putine si dispar imediat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Mar Iun 11, 2013 11:10 am

M-am gandit si la el. :)
Insa e de negasit, si am nevoie de trepied saptamanile astea. :(
Cred ca totusi inclin spre Manfrotto, am auzit niste patanii urate cu Giottos (picioare rupte, etc).
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 11, 2013 12:09 pm

eminence scrie:... am auzit niste patanii urate cu Giottos (picioare rupte, etc).


Sigur, daca il dai lu' Jiji sa-si repare portiera de Maybach ci trepiedul ... :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 11, 2013 12:33 pm

De ce nu Fancier HJ-224 - trepied foto cu cap bila si husa; mai este putin pina pe 13.06.2013 cind se pare ca va deveni disponibil (au aceeasi evolutie in stoc ca si Befree-ul din wishlistul Dl. Grozescu); pentru munte e printre cele mai potrivite: usor, suficient de inalt, constructie excelenta, capul este fluid iar blocarea este ferma fara a forta mecanismele, dispune si de spike-uri pe linga cauciuc pentru picioare (foarte utile in medii ostile), husa excelenta ... si ceva mai ieftin.
Foarte bune sunt si cele produse de Vanguard, dar nu prea sunt recomandate pentru munte: pliate sunt voluminoase si nici prea usoare nu pot fi considerate.
Personal, Gitzo si Manfrotto nu m-au impresionat decat prin pretul lor (capetele Gitzo, in schimb sunt exceptionale); mie mi s-au parut grele chiar si cele din carbon.
O varianta ar fi si trepiedele din carbon de la Dorr (Fotohobbyshop), dar sunt la fel de voluminoase pentru munte.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Mar Iun 11, 2013 1:21 pm

Am luat in considerare si Fancier-ul, dar nu il gasesc nicaieri...
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 11, 2013 4:16 pm

eminence scrie:Am luat in considerare si Fancier-ul, dar nu il gasesc nicaieri...


La F64 e preconizat sa apara din 13.06.2013; experienta mea cu el a fost insa ca transportul a fost aminat de fiecare data, deci e posibil ca data sa fie aminata cu citeva zile - se pare ca vin cu vaporul ... [eu l-am urmarit cam 1 an de zile; cind aveam buget, lipsea din stoc, cind era in stoc n-aveam buget ... pina la urma l-am luat; au fost doar 2 bucati, iar una dintre ele avea o mica julitura pe unul din picioare care nu afecta cu nimic, decat vizual; l-as fi luat si pe acela daca era singurul].

Mai exista un model, la fel de bun calitativ, dar este mai greu, mai robust ... parca ceva cu 5xx.
Comparind toate modelele cu 4 segmente (care se string la cca 40cm) acesta mi s-a parut cel mai stabil, avind acel al 4-lea segment mai solid decat celelalte; in marea majoritate a cazurilor, acest al 4-lea segment este veriga slaba: flambeaza si poate induce vibratii daca bate vintul, iar daca nu este desfacut, trepiedul devine rigid, dar e si foarte scurt (sub 1m desfacut e cam greu/incomod de folosit).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori