Acum este Dum Apr 28, 2024 2:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema trepied...

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Lun Feb 18, 2013 4:54 pm

Interesanta ideea de tripleta ieftin-usor-stabil, e perfect adevarata. Momentan am unul rezonabil-greu-stabil (cel din semnatura), si as avea nevoie de unul rezonabil-usor-stabil. Mai exact, ma duc des pe munte, si cel actual imi cam rupe spatele. Ceva idei de un trepied bun si usor, pana in 700 lei? (chiar si SH)
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 18, 2013 5:21 pm

Fancier HJ-224 e superb; respecta exact cerintele tale ( care au fost si ale mele in urma cu ceva timp); capul este fluid si se blocheaza extrem de bine din surub, iar husa este foarte bine facuta.
Chiar daca e chinezesc, face parte din produsele high-quality; pacat ca nu prea este pe stoc ( si eu am asteptat destul de mult sa fie in stoc).
O alta varianta buna e si Cullmanul Nanomax 250, doar ca are al 4-lea segment foarte subtire si nu e foarte stabil desfacut complet; Fancierul e perfect utilizabil complet desfacut, inclusiv cu coloana ridicata.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde eminence » Vin Feb 22, 2013 8:39 am

Multumesc, o sa studiez variantele.
Nikon D600 | Nikon 16-35/4 VR | Tamron 70-300VC | Tamron 90VC
My PhotoBlog
eminence
 
Mesaje: 490
Membru din: Mar Sep 28, 2010 6:19 pm
Localitate: Cluj

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Joi Apr 04, 2013 10:44 am

Mai revin si eu cu o intrebare vizavi de trepied... Sa zicem ca as da undeva in jurul sumei de 350lei, de preferat mai putin.
Am D5100 si 55-200 (cel mai greu actual), dar as vrea sa tina pe viitor si o combinatie mai grea precum D7100/70-300/70-200 2.8 (nu cred ca voi ajunge sa cumpar asa ceva vreodata, dar e bine sa stiu ca tine).

As vrea totodata sa fie mai compact si mai usurel. Stiu ca nu se poate toate la un loc dar... Pe cat posibil o combinatie mai reusita intre astea.

Vanguard Espod 233AP, Manfrotto MK393-H, Cullmann Nanomax 260, etc.

Nu prea cred ca o sa il folosesc, dar daca tot as lua ceva mai ok (nu unul de 100lei), as vrea sa-l tina si sa ma tina cat mai multi ani, de asta vreau sa tina si o greutate mai mare, pentru viitoare upgradeuri. :)

Vreo idee? Raman la ceva ieftin de 100lei ca sa-mi fac de cap, sau gasesc ceva in <350lei care sa merite si sa fie solid/fiabil, sa tina greutatea dorita... As fi preferat si mai inalt, insa cele inalte sunt mult mai scumpe. Dar pe cat posibil il prefer si inalt. :)

-------

LE: Am vazut ca Weifeng WF-6724 e la promotia zilei 182 lei fata de 300lei in mod normal. Nu imi inspira incredere precum altele mai scumpe dar... Poate merita. Ce parere aveti?
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 04, 2013 11:12 am

d4m4g3 scrie:...

Vreo idee? Raman la ceva ieftin de 100lei ca sa-mi fac de cap, sau gasesc ceva in <350lei care sa merite si sa fie solid/fiabil, sa tina greutatea dorita... As fi preferat si mai inalt, insa cele inalte sunt mult mai scumpe. Dar pe cat posibil il prefer si inalt. :)

-------

LE: Am vazut ca Weifeng WF-6724 e la promotia zilei 182 lei fata de 300lei in mod normal. Nu imi inspira incredere precum altele mai scumpe dar... Poate merita. Ce parere aveti?


Eu sunt de parere ca cel mai bine ar fi sa-ti faci o lista (care sa contina si specificatiile tehnice ale fiecaruia) cu cele care se incadreaza in bugetul tau (poti face si o alta lista cu cele care iti plac si prezinta incredere, dar ti se par scumpe), iti iei si aparatul cu tine si te duci la F64 si le testezi pe fiecare; probabil ca pe lista finala vor ramine viabile 2-3 pozitii din care sa alegi. Din fotografii nu-ti poti da seama de calitatea constructiei. (la fel e si cu gentile).
Degeaba iti recomanda cineva un trepied de 100 de lei sau un Gitzo: tot va trebui sa vezi singur daca iti place cu adevarat. Tu esti acum in situatia in care e Ion Cristoiu cind isi cumpara blugi: lui ii trebuie unii largi si scurti :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Joi Apr 04, 2013 1:27 pm

Dar pana una alta, voi mai aveti experienta cu ele, eu n-am avut niciodata unul.
Voi mai stiti care e mai ok in principiu, mai solid/fiabil ca sistem si tot asa.
Lista si o alegere teoretica o puteti face voi si apoi ma duc si eu si testez cu aparatul meu - desi in combinatia asta va fi usor pentru trepied, eu vreau sa tina semnificativ mai mult in conditii ok.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Dilema trepied...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 04, 2013 6:15 pm

Hai sa-ti propun eu 2, pe care le-am avut sau le am:
1. Dorr A3 de la Fotohobby + cap tot de la Dorr modelul 20: inalt, robust, greutate potrivita, foarte stabil, sustine 4-5 kg fara probleme, constructie foarte buna, husa de transport exceptionala. M-a servit foarte bine mult timp, dar am renuntat la el tocmai pentru faptul ca nu prea era potrivit pentru deplasari fiind destul de voluminos.
2. Fancier HJ-224: mai scurt decat Dorr-ul (are 4 segmente), mai usor, constructie robusta cu finisaje de exceptie, cap cu bila fluid si foarte precis (pentru un astfel de sistem), stabilitate foarte buna, husa de transport buna si bine finisata, sistem de pliere care il face foarte scurt si putin voluminos la transport (motivul principal de achizitie) - se pliaza invers, cu capul intre picioare :lol:

Elemente comune: totul era din metal si cauciuc (doar ceva plastic sub forma unor garnituri in locuri total neimportante), constructie si finisaje foarte bune, made in China ambele, preturi apropiate (Dorr ~450 lei, Fancier ~525 lei)

Alte impresii generale despre marci:
Giotto's are citeva modele bune, dar cam grele,
Manfrotto mi-au parut fragile si cu o stabilitate indoielnica,
Gitzo extrem de scumpe si cu aparenta de fragilitate,
Vanguard poate fi oricind o alegere buna si eleganta
Cullman poate fi oricind o alegere buna si eleganta
Velbond foarte grele (modele pro) sau foarte prost finisate (modelele accesibile),
Slik are modele bune si modele slabe, dar unele pot fi o optiune bunicica->buna.

Nu-ti recomand trepiedele la care coloana este legata/conectata de picioare (poate doar daca le primesti cado' ;) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Joi Apr 04, 2013 6:34 pm

Mersi pentru raspuns! Stiu de cele cu coloana conectata, nu vreau asa... Dar ce mi-ai zis tu e din alt film. :D
Nu de alta, dar de la ce voiam acum cateva luni de ~100lei, am ajuns la maxim 350lei ceea ce mi se pare mult, dar ce mi-ai aratat tu sunt >500lei, clar prea scumpe. Pentru nevoile mele.

Cullman sunt pe la 350lei, ce am amintit in postul anterior, desi nu stiu cat sunt de ok. Exista si un Manfrotto dar nu mi se pare din poze cine stie ce - ca pana la urma e un model ieftin de-al lor...

O sa merg si cu aparatul si banii sa vad ce si cum la F64, dar voiam sa-mi fac o idee in general cam la ce sa ma uit, sau poate recomandati voi ceva fix in bugetul meu si cat mai potrivit avand in vedere ce vreau de la el. :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Dilema trepied...

Mesajde DannyMC » Joi Apr 04, 2013 7:08 pm

La trepiede e clar valabila expresia : "Cat dai atata face!" :) Asa ca nu cumpara ceva doar pentru ca se incadreaza in buget! Vei regreta cu siguranta mai tarziu.
Doar un pic mai sus decat bugetul tau ar mai fi si Cullman Magnesit 519, care este un trepied decent. Stiu ca este destul de solid, si are destul facilitati.
Eu ti-as recomada Slik, pentru ca asta am eu si stiu ca sunt bune dar toate depasesc "pragul tau psihologic" :)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema trepied...

Mesajde d4m4g3 » Joi Apr 04, 2013 7:16 pm

Tocmai de aia am marit bugetul de o groaza de ori de la 100lei la...350lei. Pentru ca stiu ca face cat dai pe el... Acum cateva luni am discutat pe aici tot cu voi despre trepied si o amanasem, stiu detaliile astea tot de la voi de atunci. :)

Nu am pretentii de trepied profesional, carbon, solid, usor, Gitzo sau alte nebunii... Pentru ceva ce nu prea folosesc in general. Dar nu cred ca nu exista ceva bun in banii astia... Zic eu. Am un trepied pentru nivela laser de ~40cm inaltime, subtirel, care tine D5100 cu 55-200, chiar de se misca un pic la declansare (miscarea shutterului).

Acum ca mi s-a pus pata si vine vara, poate o sa stau mai mult pe afara noaptea cu el si o sa-mi iau ceva, o sa merg si la magazin sa testez un pic desi mare branza nu o sa-mi dau eu seama, cred...
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron