Acum este Sâm Apr 20, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor Zenit-E

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Ajutor Zenit-E

Mesajde blackra1n » Vin Dec 21, 2012 10:40 pm

Salutare,sunt nou pe forum si am vazut ca aici sunt foarte multi priceputi in domeniul fotografiei,dar hai sa incep cu problema mea...acum cateva zile am pus mana pe un Zenit-E,un aparat SLR cred,i-am cumparat film,dar nu stiu sa ii setez timpul de expunere si ISO,daca stie cineva si sa imi explice cum il setez i-as fi recunoscator.




Multumesc

PS:Cred ca nu am postat unde trebuia.
blackra1n
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 14, 2012 10:11 pm


Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde blackra1n » Vin Dec 21, 2012 11:52 pm

blackra1n
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 14, 2012 10:11 pm

Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde itanium » Sâm Iun 08, 2013 10:06 am

Pe aparat ai un geam cu un ac care se misca dintr-o parte'n alta in functie de lumina care ajunge la celula fotoelectrica din fata, rotesti de discul ala cu multe numere pe el pana se suprapun acele si vei avea mai multe corespondente diafragma/timp de expunere. Tot acolo poti seta si ISO.
itanium
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 8:42 pm

Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde Etelebaxi » Lun Iun 24, 2013 2:57 pm

Chiar azi am dat de vechiul meu Zenit... Nu l-am folosit ani de zile, dar este in stare bunaeste aproape noua. Nici nu-mitrece prin cap sa ma reintorc la fotografia analoaga cu film...

1. Am vre-o posibilitate de a-l transforma in digital? (Intrebarea moarte n-are...)

2. Ar fi interesat cineva sa-l cumpere?

3. cum as putea utiliza macar obiectivul la NIKON5100 pe care il am. O reductie cum as putea face rost? Eu am un obiectiv 55-200 poate as putea sa-l folosesc ca obiectiv macro, cu focalizare manuala, cu o reductie?
Etelebaxi
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Iun 29, 2012 9:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 24, 2013 6:31 pm

Etelebaxi scrie:Chiar azi am dat de vechiul meu Zenit... Nu l-am folosit ani de zile, dar este in stare bunaeste aproape noua. Nici nu-mitrece prin cap sa ma reintorc la fotografia analoaga cu film...

1. Am vre-o posibilitate de a-l transforma in digital? (Intrebarea moarte n-are...)

2. Ar fi interesat cineva sa-l cumpere?

3. cum as putea utiliza macar obiectivul la NIKON5100 pe care il am. O reductie cum as putea face rost? Eu am un obiectiv 55-200 poate as putea sa-l folosesc ca obiectiv macro, cu focalizare manuala, cu o reductie?


1. NU
2. Exista unii colectionari ... Fotohobbyshop achizitioneaza astfel de aparate si ei iti pot face o evaluare.
3.Obiectivele cu montura M42 (cel al Zenitului) pot fi folosite cu un convertor pe aparatele cu montura F (Nikon, Fuji) - performanta e insa foarte slaba; invers nu (55-200 pe Zenit).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde Etelebaxi » Lun Iun 24, 2013 9:29 pm

Multumesc pentru mesajul scurt util si la obiect.
Etelebaxi
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Iun 29, 2012 9:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ajutor Zenit-E

Mesajde hibaaryan » Mar Ian 06, 2015 7:24 am

@Bogdan Dulgheru Merci de info, poate ii va ajuta si pe altii cu aceeasi dilema!
Pan' la urma ma voi alege cu-n Hoya Polarizare Circulara Slim Pro1 Digital 58mm 2nd, la aceiasi bani, clasa superioara ca si calitate, constructie. Asadar am eliminat dilema ce-o aveam cu filtrele enumerate.
Discutia poate continua/(sau nu) daca mai sunt amatori. Eu am reusit sa gasesc doar un top cu filtre de polarizare si ala pentru alt diametru.
You can check out our latest a+ course and testking exams written by our comptia network+ to help you pass passguide.You can also purchase exchangesstate Our selftestengine is simply excellent in quality.
hibaaryan
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 05, 2015 7:16 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron