Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:44 am

Articole Nikonisti.ro

battery grip D7000

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Lun Ian 21, 2013 9:03 pm

Salutare baieti.
Vreau sa iau un grip pt D7000 si am la Fotohobbyshop un Phottix( link magazin online ).
Aveti voi alte variante ? Eu pt D90-ul meu am un Meike de care sunt f multumit, dar pt D7000 nu am gasit Meike.
Ce parere aveti ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Mar Ian 22, 2013 6:16 pm

Care ce folositi pe D7000 ? Am de ales intre Meike, Hahnel si Phottix... La D90-ul meu folosesc Meike ( s-a dezlipit cauciucul, nu pot tine acumulatori inauntru ca mi descarca, dar per total e ok ).
Ce imi recomandati ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 22, 2013 8:44 pm

Eu tot ce am folosit de la Phottix (telecomenzi, acumulatori, filtre) au fost de cea mai buna calitate; acum ceva timp am "experimentat" si eu gripul, dar nu am gasit la vremea respectiva Phottix (nu erau pe stoc) asa ca am mers pe Hahnel. Ulterior am vazut si corespondentul (pt. D90) de la Phottix si am constatat o constructie mult mai ingrijita si mai buna in general decat cea de la Hahnel asa incat nu pot decat sa recomand aceasta firma.
Totusi ar fi bine daca ai vedea concret cum se comporta gripul, mai ales cu diferite combinatii de acumulatori (originali si/sau replace); despre calitatea constructiei poti fii sigur ca e foarte buna.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Mar Ian 22, 2013 9:04 pm

doar Phottix-ul il pot testa live, celalate ( Hahnel si Meike ) le cumpar de pe net...
Ma gandeam ca mai sunt care au battery grip pt D7000 si vor sa ne impartaseasca una doua idei.
Bogdane, daca pun un battery grip, pot sa nu am acumulator in aparat ci doar in grip ? Chestia asta sa dai jos tot timpul grip-ul cand vrei sa scoti bateria din aparat e nasoala....
As cauta o metoda prin care sa nu trebuiasca sa mai dau jos grip-ul de pe aparat...
Am gasit si tipul asta de acumulator urias de 3200 mAh : http://www.batteryupgrade.ro/shopBrowser_search.php?tracker=adwords_ro_modelnummers_2250gt&adkeyword=EN-EL15&langId=18&gclid=CJG6gN3G_LQCFchX3godcU4AdQ#/assortmentProductId/57918422/shopGroupId
Ce zici ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde radub85 » Mar Ian 22, 2013 11:43 pm

Eu am Pixel Vertax, a venit la pachet cu d7000 cand l-am cumparat si consider ca este perfect.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 23, 2013 9:00 am

Kenwood scrie:doar Phottix-ul il pot testa live, celalate ( Hahnel si Meike ) le cumpar de pe net...
Ma gandeam ca mai sunt care au battery grip pt D7000 si vor sa ne impartaseasca una doua idei.
Bogdane, daca pun un battery grip, pot sa nu am acumulator in aparat ci doar in grip ? Chestia asta sa dai jos tot timpul grip-ul cand vrei sa scoti bateria din aparat e nasoala....
As cauta o metoda prin care sa nu trebuiasca sa mai dau jos grip-ul de pe aparat...
Am gasit si tipul asta de acumulator urias de 3200 mAh : http://www.batteryupgrade.ro/shopBrowser_search.php?tracker=adwords_ro_modelnummers_2250gt&adkeyword=EN-EL15&langId=18&gclid=CJG6gN3G_LQCFchX3godcU4AdQ#/assortmentProductId/57918422/shopGroupId
Ce zici ?


Din cite vad eu, acea baterie are dimeniunile exacte pentru a fi folosita numai in grip (practic sunt 2 baterii normale intr-un case adaptat); presupun ca este compatibila desi eu as testa si acel acumulator cu aparatul tau. Nu stiu nici daca se poate incarca cu incarcatorul original (probabil ca da, dar trebuie intrebat/verificat).
Problema cu incarcarea/descarcarea, montarea/demontarea gripului ramine si in acest caz: o vei folosi mai mult timp, dar sigur ca si timpul de incarcare va fi dublu fata de unul la un acumulator normal; in acest timp mort vei avea nevoie de bateria originala a aparatului. Eu as merge pe varianta cu 2 acumulatori separati, care se pot incarca alternativ, unul dintre ei raminind sa faca treaba pe timpul incarcarii celuilalt.

Asta a fost (pe linga greutatea si dimensiunile aparatului+grip), si motivul pentru care eu am renuntat la grip (la ergonomia si greutatea suplimentara a acestuia) in favoarea schimbarii alternative a bateriilor (una se incarca, iar cealalta e in uz in acest timp).
La D7000 gripul se conecteaza doar prin conectorul de pe baza aparatului, deci e mai usor de montat/demontat pentru accesul la bateria din interior; in plus aceasta poate sa nu fie utilizata, ci doar cea din grip. Depinde si ce primeaza pentru tine: ergonomia gripului sau autonomia aparatului si comoditatea utilizarii ansamblului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 23, 2013 9:00 am

radub85 scrie:Eu am Pixel Vertax, a venit la pachet cu d7000 cand l-am cumparat si consider ca este perfect.


Poate acomoda si acumulatori replace?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Mie Ian 23, 2013 9:13 am

mersi Bogdane.
Acumulatorul ala urias, intra perfect in grip si are incarcator special. Are un prieten de-al meu.
A zis ca tine peste 2000 cadre.
Eu vroiam sa stiu daca exista vreo metoda sa nu trebuiasca sa tot dau jos battery grip-ul...
Pot sa nu las in aparat nici-un acumulator si doar sa tot schimb acumulatorul din grip ? Sau trebuie sa am neaparat in body un acumulator si sa am inca 2 pentru a le alterna in grip, cel din aparat ramanand acolo tot timpul. Evident, cu prioritate la consumarea bateriei pe grip.
Se poate asa ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde radub85 » Mie Ian 23, 2013 10:54 am

Bogdan Dulgheru scrie:
radub85 scrie:Eu am Pixel Vertax, a venit la pachet cu d7000 cand l-am cumparat si consider ca este perfect.


Poate acomoda si acumulatori replace?


Hmm... e testat tot cu un acumulator nikon care l-am primit cu grip-ul deci cu alti acumulatori compatibili nu stiu cum s-ar comporta.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 23, 2013 3:37 pm

Kenwood scrie:mersi Bogdane.
Acumulatorul ala urias, intra perfect in grip si are incarcator special. Are un prieten de-al meu.
A zis ca tine peste 2000 cadre.
Eu vroiam sa stiu daca exista vreo metoda sa nu trebuiasca sa tot dau jos battery grip-ul...
Pot sa nu las in aparat nici-un acumulator si doar sa tot schimb acumulatorul din grip ? Sau trebuie sa am neaparat in body un acumulator si sa am inca 2 pentru a le alterna in grip, cel din aparat ramanand acolo tot timpul. Evident, cu prioritate la consumarea bateriei pe grip.
Se poate asa ?


Sigur ca merge si fara acc. in aparat, tocmai pentru ca are contactele independente de cele ale interne. Daca pui un acumulator si in aparat, tot va trebui sa desfaci gripul pentru a-l incarca - odata tot se va descarca si nu ai posibilitatea de a-l incarca "in aparat"; daca nu vrei sa demontezi gripul (deloc) va trebui sa folosesti locul dedicat din grip doar si sa alternezi acumulatorii; pentru autonomie mare il poti folosi pe gigantul gasit de tine, dar mie mi se pare incomod pentru ca are incarcator separat (va trebui sa ai in geanta 2 incarcatoare permanent) iar greutatea lui este exact cit cea a 2 acumulatori separati; tot 2-3 acumulatori normali (aici am in vedere si cei de tip replace, mult mai ieftini) mi se par mai practici: 1 incarcator, autonomie buna, posibilitatea incarcarii pe masura consumarii energiei lor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron