Acum este Joi Mar 28, 2024 7:20 pm

Articole Nikonisti.ro

battery grip D7000

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Mie Ian 23, 2013 3:53 pm

ms pt info Bogdane.
Deocamdata m-am hotarat la Meike MK7000. Il iau de la Romeo de pe forum. Pt D90-ul meu tot meike am si sunt f multumit. Sper sa fie la fel de ok si pt D7000. O sa urmez sfatul tau si o sa cumpar acumulatori separat, inca 2 pe langa cel original.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde fotograful.anonim » Joi Ian 24, 2013 10:16 am

Vad ca deja te-ai hotarat, dar iti voi spune din experienta mea cu el. Sta foarte bine pe aparat dar are 2 probleme. Rotita de infiletare are un joc care pentru unii poate fi enervant si bateria replace cumparata de mine e cu foarte putin mai mica in lungime si se deconecteaza (in aparat nu are probleme). Am luat apoi un acumulator original si merge fara probleme cu cel original.
Avatar utilizator
fotograful.anonim
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:05 pm

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Joi Ian 24, 2013 11:08 am

mersi mult !
Daca vor fi probleme, iau inca un acumulator original . Nu se poate pune ceva pe acumulatorul replace ca sa fie mai lung un picut ? Gen, banda izolatoare, leocoplast.. sau stiu eu...
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Vin Ian 25, 2013 11:26 am

Salutare. Baieti, am o intrebare... manualul nu m-a putut lamuri , dar sper sa ma lamuriti voi :)
La tipul bateriei din grip, ce setez ? Folosesc acumulatori EN El15 ( unul original si un replace). Dar daca o sa pun acumulatori R6 ce setez ? Clar prima varianta e pentru baterii alkaline, dar nu stiu din celelalte 2 care sa il setez pt acumulatori R6 sau pt En El15A. MS mult.
- LR6 ( AA Alkaline )
- HR6 ( AA Ni-MH)
- FR6 ( AA Lithium )
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 25, 2013 3:34 pm

Kenwood scrie:...
- HR6 ( AA Ni-MH)


Asta e raspunsul, chiar daca codul HR6 este doar de Nikon sau Japan; e la fel ca la D90. Din cite imi amintesc eu de pe vremea cind aveam si grip, utilizind niste Ni-Mh IKEA, acesta a fost setarea pe care indicatorul de baterie arata corect starea, iar la celelalte clipocea fara ca aparatul sa dea semne ca ar avea nevoie de acumulatori incarcati (e vorba de curentul generat de fiecare tip) - se poate sa fie de vina gripul Hahnel, dar am o banuiala ca toate se comporta la fel cu AA(R6); n-am testat autonomia AA-urilor pina la descarcarea completa, dar ii consuma relativ repede si nu cred ca o solutie viabila, decat in cazul in care esti in desert, iar oaza nu are pe stoc decat baterii normale AA(R6).
Greutatea celor 6 baterii e si dezarmanta ... comparativ cu acumuatorii normali.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Ian 25, 2013 5:17 pm

Kenwood scrie:Salutare. Baieti, am o intrebare... manualul nu m-a putut lamuri , dar sper sa ma lamuriti voi :)
La tipul bateriei din grip, ce setez ? Folosesc acumulatori EN El15 ( unul original si un replace).


Nimic (orice, adică nu contează), acumulatorii respectivi sunt recunoscuti de aparat, asa că nu are nevoie de indicatii suplimentare.


Kenwood scrie:Dar daca o sa pun acumulatori R6 ce setez ? Clar prima varianta e pentru baterii alkaline, dar nu stiu din celelalte 2 care sa il setez pt acumulatori R6 sau pt En El15A. MS mult.
- LR6 ( AA Alkaline )
- HR6 ( AA Ni-MH)
- FR6 ( AA Lithium )


Pentru acumulatori AA NiMh, se pune AA NiMh :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Vin Ian 25, 2013 8:01 pm

am incercat toate setarile posibile si battery grip-ul Meike nu merge deloc cu incarcatorul replace Power3000 .
Efectiv, dupa cateva minute, imi arata baterie descarcata si gata. Introduc bateria in aparat si functioneaza perfect, mi-o arata la battery info ca e plina.
Cu acumulatorul original nu am astfel de probleme.
Ce e de facut ?! :|
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Ian 25, 2013 8:49 pm

Kenwood scrie:Ce e de facut ?! :|


Grip original sau/si acumulatori originali ???
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: battery grip D7000

Mesajde Fechete Ionut » Vin Ian 25, 2013 9:23 pm

Grip-ul e Meike. Acumulatorul Original functioneaza fara probleme, DAR cel replace, power3000 parca ii zice, cel pe la 95 lei aprox la F64, nu merge. Dupa cateva minute, imi arata baterie descarcata, iar daca introduc bateria in body ( deci dau jos grip-ul ) merge perfect. Daca o bag la incarcat, imi arata ca e plina. La battery info iimi zice de asemenea 100%, dar cand o introduc in grip-ul Meike, imi zice battery low.
Grip-ul Meike de pe D90 nu imi face astfel de figuri cu replace0urile EN El9....
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: battery grip D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 25, 2013 9:34 pm

Kenwood scrie:...
Ce e de facut ?! :|


Cind ti-am zis sa testezi totul cu aparatul tau ... ?! Parca ti-am povestit de patania mea cu acumulatorii Power3000 chiar pe D90/D300 (situatie identica, fara a lua in "calcul"gripul) ?!
Ai intrebat de Phottix si ai cumparat Meike ... (desi si Phottix-ul trebuie testat personal, pe aparatul tau)?!

Din pacate acum nu ai ce sa faci, decat sa folosesti gripul cu acumulatori originali, incarcati pe rind cu incarcatorul original :( iar replace-ul sa-l folosesti ca rezerva in aparat. [eu numesc asta: ciungareala]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori