Acum este Vin Apr 19, 2024 10:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Achizitionare blitz pentru D5100

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde eddyzz » Dum Iun 30, 2013 11:09 pm

Salut. Zilele ce urmeaza as dori sa imi cumpar un blitz extern pentru Nikon D5100. Sunt axat pe un blitz de la YongNuo (YN560-II).

Intrebarea mea este: Cum se folosesc aceste blitzuri ? Am vazut ca are un afişaj LCD cu multe functii si as vrea sa stiu in functie de ce condiţii se setează acestea.

Cei ce se pricep, sunt rugati sa ma ajute cu sfaturi si instructiuni de utilizare a unui blitz extern de genul acesta

Imagine
eddyzz
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 16, 2013 12:13 am

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde Casper » Lun Iul 01, 2013 11:36 am

Cred ca ai putea sa incepi studiind manualul. O sa ajute.

Din cate stiu eu blitul nu este TTL, deci atentie, se poate folosi doar in mod manual.

Eu oricum nu recomand asa ceva ca blitz principal.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde eddyzz » Lun Iul 01, 2013 1:47 pm

Deci de fiecare dată când trebuie sa fac o poza, trebuie sa setez si blitzul ? Recomandati un flash TTL ?
eddyzz
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 16, 2013 12:13 am

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde A.CATA » Lun Iul 01, 2013 2:05 pm

Nikon SB 600,700,800,900,910
A.CATA
 
Mesaje: 214
Membru din: Mar Sep 27, 2011 2:56 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde Casper » Lun Iul 01, 2013 4:38 pm

Ia omule un SB-700 :)

Si daca intrebi de TTL...iti recomand cu tarie sa urmaresti minim un curs despre fotografia cu blitz si sa intelegi ce inseamna si ce face TTL. Sa faci fotografie doar in mod manual cu un blitz este posibil insa de multe ori neplacut si nepractic.

Dupa ce inveti cum sta treaba cu blitzul, poate o sa mergi si catre third-party (chiar si cele mai slabe) pt utilizare ca slave. Insa mai e mult pana departe.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde breetlee6666 » Joi Feb 12, 2015 2:35 pm

Dupa cum am inteles, cel mai convenabil ar fi un trepied cu cap panoramic, insa nu am gasit din acestea la un pret acceptabil, adica in jur de 500-700 RON. Daca aceste tipuri de trepiede nu sunt accesibile in limita bugetului, atunci prefer sa cumpar trepiede mai ieftine, cum ar fi cele cu capete cu bile, care sunt mai ieftine, dar sunt nu stiu cat de sigure, in sensul in care poate sa tina aparatul cu obiectivul nemiscat in momentul in care se face poza. Stiu ca nu prea se potrivesc cu ce as dori eu sa fac, dar macar sa fie stabil, si ar merge pentru alte tipuri de fotografiere, cum ar fii time-laps-urile sau rasaritul/apusul lunii/soarelui
Join online 642-902 pass4sure.co.uk and testking to pass exam in first try. Our best quality and comptia security plus guide you well for real exam. nmu.edu questions.
breetlee6666
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 12, 2015 2:32 pm

Re: Achizitionare blitz pentru D5100

Mesajde DannyMC » Joi Feb 12, 2015 3:37 pm

Vezi ca ai nimerit pe alaturi! Despre trepiede se discuta pe alt topic!
Uite aici: http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=33&t=26743
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron