Acum este Dum Apr 28, 2024 6:45 am

Articole Nikonisti.ro

Maha C9000 vs C800S

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Maha C9000 vs C800S

Mesajde cezarzanf » Joi Oct 10, 2013 3:40 pm

Buna ziua,

Care dintre cele doua incarcatoare merita cumparat? Care este mai destept? Sau e doar diferenta de 4 vs 8? La specificatii pe site la producator arata ca stie mai multe sa faca C9000 vs C800S. Dar diferenta de pret este de 10 lei intre cele doua modele. Daca nu iei in calcul 4 vs 8, mai exista si alta diferenta?
Am 4 seturi de baterii pe care le-am incarcat cu Hahnel si nu mai lucreaza cum trebuie.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 10, 2013 5:54 pm

Eu am varianta C9000 si sunt extrem de multumit de el, desi la momentul cumpararii parca tindeam si eu mai mult spre C800, pentru cele 4 canale in plus (insa nu era pe stoc).
Am reusit sa revigorez temporar niste acumulatori, care desi noi, se descarcau extrem de repede (Sanyo); a durat destul de mult operatiunea, dar i-am mai putut folosi inca 2-3 luni destul de intens (dupa care si-au dat obstescul sfirsit pentru ca au fost incarcati cu un incarcator extrem de rapid, la 2A, pina sa-mi cumpar C9000, care i-a uzat prematur).

Eu recomand C9000 pentru multitudinea de optiuni de care dispune, dar pentru cei care trag evenimente intens cred ca e mai potrivita varianta cu 8 canale.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde cezarzanf » Joi Oct 10, 2013 7:17 pm

Sa inteleg ca c9000 "stie" mai multe decat fratele cu 8 canale? Ambele produse sunt pe stoc acum. Sincer sa fiu tot spre c9000 ma uit si eu insa. Nu stiu de ce. Chiar daca nu incarca decat pe 4 canale, pare mai ok. Dar am zis sa mai cer cateva pareri.
Multumesc frumos pentru raspuns. 90% am sa cumpar c9000.

Asa am patit si eu cu seturile mele de baterii. Powerex, Imedion, Hahnel si Sanoy Eneloop XX dar incarcate cu Hahnel care le incalzea tare de tot si acum nu mai tin cum trebuie. Decat sa iau iar acumulatori mai bine iau un incarcator bun si mai trag de ei cat pot.

Ce parere aveti de acumulatorii Delkin 2900mAh fata de Imedion si Powerex sau Eneloop XX?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 10, 2013 8:57 pm

cezarzanf scrie:...
Ce parere aveti de acumulatorii Delkin 2900mAh fata de Imedion si Powerex sau Eneloop XX?


Nu am nicio parere pentru ca nu am folosit pina acum Delkin; pina acum am folosit Sanyo (clasici), Powerex si Imedion si am ramas pe Powerex de 2700mAh si Imedion de 2100/2400 mAh (Adica Maha).
Ultima achizitie sunt niste Ansmann-i "E" de 2800 mAH de la Fotohobby si care se comporta la fel de bine ca si Imedion, dar au o capacitate ceva mai mare (tin mai mult, dar nu exagerat de mult comparativ cu cei de 2400 mAh).
Sigur ca mai am si alte "panarame" de acumulatori, toti de 2500 mAh, pe care ii tin de backup, iar in momentul in care isi vor da duhul ii voi inlocui cu Eneloop.

Un clasament personal ar fi asta:
1. Eneloop XX
2/3. Maha Imedion de 2400 mAh;
3/2. Ansmann "E" de 2800 maH;
4. Maha Powerex de 2700 mAh.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 10, 2013 9:05 pm

cezarzanf scrie:Sa inteleg ca c9000 "stie" mai multe decat fratele cu 8 canale? ...


Eu parca asa mai tin minte de cand am comparat cele 2 modele, cred ca prin 2010 (?)

Cel mai bine ar fi sa-ti descarci manualele de utilizare ale ambelor modele si sa compari facilitatile oferite (curenti de incarcare, timpi de incarcare, moduri de incarcare, etc.) de fiecare, dupa care sa alegi. Asa am facut si eu la vremea respectiva, in speranta ca vor fi ambele pe stoc la momentul hotaririi finale; n-a fost sa fie asa, dar am luat C9000-ul care imi pare mai bun pentru necesitatile mele; se prea poate ca tie sa-ti fie mai util C800 ... [daca C9000 ar fi avut 8 canale, alegerea ar fi fost extrem de simpla ;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde cezarzanf » Joi Oct 10, 2013 9:36 pm

Am comanda C9000 pana la urma. 90% din pareri sunt foarte bune. Nu am nevoie de 8 canale chiar daca am 4 seturi de acumulatori. Intre timp am citit si de LaCrosse BC-700 care este rivalul lui C9000 dar e cu un pas inapoi. Am vazut ca fac si produse mai bune echivalente cu modelele superioare de la Maha dar pentru casa si utilizare de 2 ori pe luna pentru incarcat si C9000 e foarte bun.
Imi aduc aminte ca era un test in revista Foto Video cu acumulatori si pe primele locuri erau firme de care nu am auzit. O sa caut in colectie si am sa va zic. Firme mai bune decat cele din magazinele mari de foto de la noi.

Multumesc frumos.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde cezarzanf » Sâm Oct 12, 2013 7:33 am

A sosit ieri bestia. Caci arata ca o bestie. Zici ca este incarcator pentru o expeditie pe Marte. Tanc.
Dupa ce citesti instructiunile de folosire de maximum doua ori iti dai seama de modul de functionare. Simplu si la tinta. Depinde cum vrei sa il folosesti. De ieri de la ora 16 imi face un ciclu Refresh & Analyze la setul de baterii Powerex 2700mAh. Inca nu a terminat. Dar isi face treaba. Sunt sigur ca o sa imi puna pe picioare toate seturile de baterii. Domnul Bogdan a spuns bine...daca putea sa incarce 8 baterii era incarcatorul perfect in zona lui de pret. Acum pentru mine este perfect, nu stiu pentru restul. Posibil sa existe incarcatoare la 200$ facute de catre alte firme mai tari si sa mai faca altceva sau cine stie...Dar acesta pentru utilizare normala este super.
Multumesc pentru sfat domnule Bogdan. :)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Maha C9000 vs C800S

Mesajde alinsaga » Mie Oct 30, 2013 9:19 pm

Si eu sunt multumit de Maha C9000 , il am de un an . Face totul in materie de acumulatori , mai are doar sa faca clatite .
Maine imi soseste cel de-al doilea C9000 :lol:

Mi-am cumparat un al 4-lea set d baterii pt blitz , am 3 Varta Profesional 2700 si de data asta am luat Enelop 2450 .
Am fugit pana acum de Sanyo deoarece am avut un set de acumulatori normali foarte slab, vre-o doi aproape ca nu au mers deloc .
Pareli despre Enelop ?
Desigur ca voi vedea in timp cum se comporta dar as fi curios de parerea celor care i-au utilizat .
Eu i-am pus la 3 cicluri incarcare/descarcare cu 500MA/ h (adica nefortat ) .
Asta inseamna 5ore ciclul x 3clicuri incarcare + 5ore ciclul x 3 cicluri descarcare = 30 ore.
Se formatateaza intr-un mod mai special ?


Rezista la utilizare foc continuu (pe SB 900) sau merg mai bine pe SB910 care ar un regim termic mai echilibrat ?
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori