Acum este Dum Apr 28, 2024 5:32 pm

Articole Nikonisti.ro

nissin di700 vaneaza zoom-ul

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Oct 23, 2013 6:00 pm

Am reverificat cu Di 622 mark II (cel mark I este imprumutat momentan): ce am constatat eu este ca acei 2 senzori sunt folositi doar pentru orientare: daca sunt in contact, iar blitzul este in pozitia normala - cobra, blitzul actioneaza difuzerul in functie de focala obiectivului si face zoom; daca faci cat de putin bounce in plan vertical (cat sa nu mai interactioneze cei 2 senzori) atunci difuzerul se pozitioneaza pe focala maxima (la 622 pe 105mm, iar la Di700 pe 200mm, care sunt maximul de care sunt capabile) iar explicatia pentru aceasta pozitionare este ca in acea pozitie blitzul va putea emite la putere maxima (conform GN) functie de restul de setari ale aparatului.

De asemenea, in momentul in care si-a gasit pozitia la focala cea mai mare (105mm la 622 si 200mm la 700) difuzerul ramine fix in acea pozitie fara nici cea mai mica abatere, iar puterea lampii e reglata electronic, functie de parametrii expunerii; faptul ca la tine are acele vibratii de amplitudine destul de mare mie nu prea imi pare a fi in regula si ar fi bine sa mergi cu el la service sau sa mai testezi citeva exemplare pentru a te convinge ca asa fac toate si e un bug al acestui model. Asa cum ti-am spus deja, din specificatiile lui, pare un Di622 mai puternic, cu o plaja de zoom mai mare (24-200 fata de 24-105 cat este la Di622) si un corp redesenat , dar comportarea ar trebui sa fie identica.

Atasamentele sunt pentru aprecierea expunerii (sub sau supra); iluminarea s-a facut cu o lampa de birou cu bec economic de 6500K.

Ref. la subexpunere: eu am constatat ca apare doar dupa o utilizare de durata, cand acumulatorii s-au descarcat destul de mult (cand ajung cam la 1/3 din capacitate, este aprecierea mea); se poate insa compensa din aparat, singurul lucru care nu poate fi rezolvat fiind timpul lung de incarcare (mai ales cind situatia impune descarcari la putere mare 1/2 sau chiar 1/1); toate astea in mod TTL, pentru ca in mod manual cel mai probabil este vorba de user-error in alegerea puterii.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Mie Oct 23, 2013 9:57 pm

Salut!
In legatura cu expunerea, cu siguranta nu stiu eu sa il folosesc bine.
In legatura cu senzorul de zoom, face asa si la lampi cu incandescenta clasica (becul cel de toate zilele) si mama ce urat face. Cred ca e o problema de firmware.

In seara asta am testat pe camera, un obiectiv nikon 55-200mm cu blitz-ul meu nissin di700. Am observat ca in modul cobra (cum ai spus tu, cu capul indreptat in directia obiectivului), cand blitz-ul face conexiunea pentru zoom lampa se misca corespunzator zoom-ului de pe obiectiv (la 55mm lampa e spre capul blitz-ului iar la 200mm se afunda spre patina) si fara nici un fel de problema. Daca ridic capul blitz-ului in tavan, nu mai este coneziune intre cei doi senzori deci zoom-ul de la lampa nu mai comunica cu zoom-ul obiectiv-ului (mi se pare normal) dar nu se duce la zoom maxim (200mm in cazul meu) ci ramane la 24mm.
Ar trebui sa coboare lampa in blitz crescand zoom-ul la 200mm cand capul e indreptat in tavan? Nu stiu cum ar trebui sa se comporte un nissin cu zoom automat, mai ales un nissin proaspat lansat si aproape netestat :)).

Am testat si un sb700 si la fel. Daca indrept capul in tavan, lampa nu coboara, sta la pozitia de zoom conform distante focale a obiectivului, dar la sb700 ai obtiunea de zoom manual si nu cred ca e corect sa compar sb700 cu di700 pentru ca au sistem diferit de zoom.
Poate ca cei de la nissin au modificat setarile si au programat ca lampa sa ramana la 24mm in loc de 200mm cand lampa e indreptata in sus dar nu pot fi sigur pentru ca nu stiu pe nimeni cu nissin di700 pentru nikon (pentru sony sau canon nici atat)
Daca il trimit in service nu prea imi convine pentru sunt din Iasi. Mai am 2 ani garantie la blitz si daca nu ii dau de capat am sa fac o vizita la f64 cu urmatoarea vizita la Bucuresti.

Am mai depistat o anomalie si am citit despre alta:
1) In modul manual la puterea 1/128, expunerea mai mare de 1/320 (inclusiv), iso 200 si f1/8, blitz-ul isi ridica automat putera la 1/32 urmand ca urmatorul cadru sa fie tras asa. Prima poza ramane la 1/128. Asta se intampla char daca in camera exponometru imi spune clar ca poza e mult supraexpusa, arsa chiar.
2) Dupa 300mm (inclusiv) distanta focala la obiectiv, blitz-ul nu blocheaza zoom-ul la 200mm cat are el maxim ci il reseteaza, adica trece la 24mm urmand ca la 350mm pe obiectiv in blitz sa fie undeva la 28mm. Nu mi s-a intamplat mie, nu am testat asa ceva pentru ca nu am pus mana pe un obiectiv mai mare de 200mm, am citit asta intr-un review. Si tot in acel review se mentioneaza ca nissin va lansa un firmware pentru aceasta problema. Nu stiu daca f64 poate sa faca update de firmware la blitz-uri nissin (ei sunt singurii ce aduc in tara blitz-uri nissin).

Testele le-am facut si pe nikon d5100 si nu sunt diferite.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Mie Oct 23, 2013 11:42 pm

Revin cu noutati.
Am citit manualul tehnic (cel de pe site la nissin, varianta detaliata, nu cel ce vine cu blitz-ul) si acolo e specificat clar. Cand capul de blitz este indreptat in sus, lampa isi fixeaza zoom-ul unui obiectiv cu distanta focala de 50mm (FX). Si fix asa se intampla si la mine, am un d90 cu senzor dx si obiectiv de 35mm si este chivalent cu aproximativ 50mm pe un senzor fx.
Si mai scrie ceva in manual. Daca unitatea di700 este in modul slave (Sd, Sf si W) atunci unitatea isi va fixa zoom-ul lampii la 35mm (echivalentul unui obiectiv fx), si asa se intampla, indiferent de pozitia capului.

Totusi nu inteleg de ce puterea nu ramane setata la 1/128 in modul M la 1/320 expunere sau mai mult. Poate e legat de functia HSS, poate nu poate sincroniza rapid la o putere asa mica cu toate ca primul cadru il sincronizeaza.

Am mai observat ca lampa de focus nu acopera punctul central de focalizare din camera, dar nu e deranjant. Focalizeaza in bezna totala fara probleme cu toate punctele de focalizare. In schimb nu are grid de focus cum are sb700 de poti focaliza si pe un perete complet alb fara contrat. Asta nu e o problema, am anuntat pentru cine este interesat.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 24, 2013 8:08 am

bogdan7alex scrie:...
Ar trebui sa coboare lampa in blitz crescand zoom-ul la 200mm cand capul e indreptat in tavan? Nu stiu cum ar trebui sa se comporte un nissin cu zoom automat, mai ales un nissin proaspat lansat si aproape netestat :)).

Am testat si un sb700 si la fel. Daca indrept capul in tavan, lampa nu coboara, sta la pozitia de zoom conform distante focale a obiectivului, dar la sb700 ai obtiunea de zoom manual si nu cred ca e corect sa compar sb700 cu di700 pentru ca au sistem diferit de zoom.
Poate ca cei de la nissin au modificat setarile si au programat ca lampa sa ramana la 24mm in loc de 200mm cand lampa e indreptata in sus dar nu pot fi sigur pentru ca nu stiu pe nimeni cu nissin di700 pentru nikon (pentru sony sau canon nici atat) ...


Logica ne spune ca blitzul trebuie sa fie capabil de puterea lui maxima la focala cea mai mare acoperita de blitz (105 la Di622 si 200mm la Di700), deci reflectorul ar trebui sa se pozitioneze pe pozitia cea mai indepartata ca sa genereze un fascicol intens de lumina care sa acopere focala mare aleasa; pentru obiectivele cu o plaja focala mai scurta de zoomul maxim ar trebui sa se pozitioneze pe focala maxima a obiectivului. (eu am avut montat un 16-85 si probabil ca reflectorul s-a pozitionat pe 85mm si nu pe 105mm cat poate el in mod real; nu mi-am putut da seama exact pe ce pozitie s-a dus, pentru ca nu se vede prea bine prin ecranul de protectie/difuzie frontal, ci doar ca s-a deplasat mult in spate); mai mult ca sigur ca daca as fi montat un obiectiv de 200mm, reflectorul s-ar fi pozitionat pe 105mm, cat poate el maxim.
Se poate ca Nissin sa fi gasit valoarea de 50mm de pozitionare a reflectorului drept o valoare optima pentru a asigura o deplasare scurta si mai rapida a reflectorului catre focala fizica a obiectivului.

Pentru cealalta problema, Nissinurile (excluzandu-l pe MG8000) nu pot sincroniza mai repede decat 1/200 (la D90 sau D5100) pentru ca nu cunosc HSS; SB-urile sunt compatibile si sincronizeaza si la viteze mai mari. Insa si Nissinurile beneficiaza de FV-lock si in mod manual e utila functia.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Joi Oct 24, 2013 8:32 am

Si mie mi se pare logic ca blitz-ul sa ramana la 200mm cand il indrept in tavan dar acum ma gandesc si la situatii can ai tavanul la 20cm deasupra capului. Acolo nu te ajuta 200mm si probabil ca la 50mm multumeste pe toata lumea, dupa logica nissin.

Am facut teste mai amanuntite astazi dimineata cu blitz-ul in modul M la puterea 1/128 si am observat un lucru. Nu de la expunerea 1/320 incepe sa ridice puterea la 1/32 ci la orice expunere de peste 1/200. Si chiar daca am setat primul cadru la 1/128 si pe al 2-lea mi l-a facut cu 1/32, nu exista nici o diferenta de expunere, deci de la primul cadru, practic trage cu 1/32 fara sa imi spuna si mie.

Daca stau bine sa ma gandesc cam are logica de ce nissin creste puterea in modul manual la un timp de expunere mai mic a camerei. Nu stiu exact care este logica dar am vazut ce se intampla la un laptop daca ii tii luminozitatea monitorului la putere mica, se strica tranzistoarele bipolare de la invertor din cauza tensiunii acumulate fara a fi descarcata. Banuiesc ca blitz-ul nissin di700 merge pe acelasi principiu da nu bag mana in foc. Nu cred ca e defectiune, cred ca e un sistem de protectie. Probabil o face si in mod ttl dar nu am de unde sa imi dau seama. In modul Sd si Sf nu face asa.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde maxx_bgd » Vin Dec 27, 2013 6:09 pm

Salutare. Aceeasi problema cu zoom-ul blitului di700 o am si eu pe un Canon 600d. :) Am facut si eu niste teste doar la interior si cred ca zoom-ul blitului o ia razna in functie de lumina care cade pe senzorul fotoreceptor (cel situat pe partea fixa a blitului - corpul blitului). Am pus mana pe acel fotoreceptor si indiferent de ce faceam, zoom-ul blitului era ”cuminte”, insa daca luam mana de pe el si miscam aparatul in plan vertical zoom-ul blitului isi facea de cap, insa daca miscam doar pe orizontala adica panoramam, nu se intampla nimic. Cred ca atunci cand miscam doar pe orizontala, nu facea ”figuri” deoarece lumina becului cadea sub acelasi unghi si la aceeasi intensitate pe acel senzor fotoreceptor. In plus am mers intr-o camera in care nu era becul aprins, intrand lumina doar pe usi din alte doua camere, deci pe senzorul fotoreceptor nu ajungea lumina directa de la niciun bec si zoom-ul blitului se comporta normal. Tind sa cred ca e un bug ce ar putea fi rezolvat prin update de firmware, deci sa il asteptam pe urmatorul poate se rezolva.

PS: la Nissin di622 Mk 2 nu am intampinat aceasta problema.
Avatar utilizator
maxx_bgd
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 25, 2012 11:08 am

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Sâm Dec 28, 2013 10:21 am

Salut!
Multumesc pentru raspuns!
Asta astept si eu, un update de firmware. Pana la urma nu e chiar asa de enervanta problema, pun o bucata de hartie acolo si nu ma mai deranjeaza.

Mai are un bug, cred. Daca setezi expunerea camerei mai mare de 1/200 unitatea de blitz trece automat pe modul HSS (chestia asta tine si de camera) si este normal ca blitz-ul sa nu poata declansa la puterea 1/1, declanseaza de la 1/2 in jos indiferent ca il setez eu manual 1/1. Asa functioneaza sistemul HSS.
Problema apare atunci cand setez expunerea mai mare de 1/200, blitz-ul il pun pe mod manual si puterea 1/128. Automat imi declanseaza la 1/32 si il inteleg, poate el stie ca e chior in modul hss la 1/128 dar mi se pare cam inconsistent.

In modul Sd sau Sf, cand blitz-ul intra in hss, cand il setez la 1/128 tot de la 1/32 declanseaza doar ca pe afisaj-ul lui, *led-urile nu mai sar automat* de la 1/128 la 1/32 ci raman setate la 1/128 dar declanseaza la 1/32 (cel putin asa cred).

** Aparatul (nikon d90) este in modul manual cu expunerea 1/400, bltz-ul este in modul manual cu puterea 1/128.
Trag un cadru, fotografia este mult prea luminata pentru 1/128.
Ma uit la afisaj-ul de la blitz, puterea este setata la 1/32 (s-a setat singur).
Mai trag un cadru cu puterea 1/32, fotografia este identic luminata cu ce-a facuta la puterea 1/128.
Adica degeaba setez 1/128 in modul HSS ca el tot 1/32 trage. Daca setez 1/16, trage la 1/16, se cunoaste ca e mai multa lumina.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori