Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:00 pm

Articole Nikonisti.ro

nissin di700 vaneaza zoom-ul

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Vin Oct 18, 2013 1:27 pm

Salut!
Am un blitz nissin di700, o camera nikon d90 si un obectiv nikon 35mm f/1.8G.
Astazi dimineata am observat ca blitz-ul meu cand e montat pe camera (atat in ttl cat si in manual) nu e hotarit ce distanta focala pentru zoom sa aleaga. Adica lampa se plimba de una singura fara sa fac nimic.

Nu cred ca e camera sau obiectivul de vina pentru ca am mai testat blitz-ul pe un alt d90 cu un 18-200mm vr.
Dar nici blitz-ul nu cred ca e stricat. Cred ca nu stiu eu sa il folosesc.

Fenomenul asta de hunting l-am descoperit cand am vrut sa fac o poza iar in spatele subectului (un pahar de cafea pe un raft) se afla un tub de neon aprins. Am observat ca blitz-ul isi regleaza zoom-ul in functie de lumina ambientala si acel neon palpaie dar nu e vizibil cu ochiul liber.
Nu stiu daca e normal ca blitz-ul sa isi regleze zoom-ul in functie de lumina ambientala. Din cate stiu el trebuie sa isi regleze zoom-ul in functie de distanta focala a obiectivului iar in functie de lumina ambientala isi regla doar intensitatea (in modul ttl).

Blit-ul nu manifesta sintomele descrise anterior in orice conditii, doar cand vreau sa fac poza la paharul de pe raft cu neonul in spate. Doar in cazul asta. In rest, in orice conditie se comporta absolut normal. E ciudat.
Nu dau vina pe blitz, zic doar ca nu inteleg cum ar trebui sa functioneze.

Atasez o legatura de pe youtube sa va faceti o parere despre ce vorbesc. Blitz-ul din filmulet este cu totul altul dar se comporta fix ca al meu.
http://www.youtube.com/watch?v=1J_LZPGDT7Q

Daca stie cineva dintre voi ce se intampla va rog a imi raspundeti.
Multumesc!
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Oct 18, 2013 4:51 pm

bogdan7alex scrie:...
Blit-ul nu manifesta sintomele descrise anterior in orice conditii, doar cand vreau sa fac poza la paharul de pe raft cu neonul in spate. Doar in cazul asta. In rest, in orice conditie se comporta absolut normal. E ciudat.
Nu dau vina pe blitz, zic doar ca nu inteleg cum ar trebui sa functioneze.
...


Cum nu am utilizat (inca) acest tip de blitz, nu pot decat sa sugerez/banuiesc o cauza pentru acea manifestare a blitzului: sistemul de ajutor la focalizare al blitzului este indus in eroare de lumina neonului; se poate dezactiva acel asistent din meniul blitzului si repeta testul sau sa se roteasca capul blitzului spre neon, dar la un unghi opus luminii de asistenta - 180 de grade - ca neonul sa nu "vada" protectia rosie a lampii de assist si sa nu-i afecteze functia.
[Eu am incercat sa testez similar cu Nissin 622, variantele I si II pe care le detin si fenomenul nu s-a manifestat nici cu assistul activ si nici cu el dezactivat; blitzul pe aparat in mod TTL]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Sâm Oct 19, 2013 7:32 pm

Multumesc Bogdan!
Nu ai ideie cat de mult apreciez ca mi-ai dat un raspuns.
Asa banuiesc si eu ca e din cauza lampii de autofocus pentru ca la fel a patit un prieten de al meu cu un nikon sb-700.
Din pacate nu pot dezactiva functia din meniul blitz-ului, sau poate nu stiu eu cum. Blitz-ul nu dispune de un lcd ci doar de niste led-uri, 2 butoane, o rotita pentru navigare si butonul de test. Are o interfata foarte simpla.
Se comporta la fel face daca dezactivez functia din camera trecand pe focalizare continua, AF-C.

Si am mai observat ceva. Cand exponometrul aparatului foto nikon d90 intra in standby, blitz-ul nu se mai comporta ciudat.
Cred ca e o combinatie de erori intre blitz si camera.

Multumesc inca odata!
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 20, 2013 9:45 am

bogdan7alex scrie:...
Si am mai observat ceva. Cand exponometrul aparatului foto nikon d90 intra in standby, blitz-ul nu se mai comporta ciudat.
Cred ca e o combinatie de erori intre blitz si camera.

Multumesc inca odata!


Am citit si eu manualul lui Di700 si se comporta exact ca un 622 II, singurele diferente fiind puterea (GN) si plaja de zoom acoperita.
Nu cred ca e vorba de erori, ci mai degraba despre compatibilitatile cu sistemul Nikon (care nu sunt perfecte) care se manifesta in situatii deosebite, dovada fiind cea legata de exponometru si de intrarea lui in stand-by cind blitzul nu mai face "figuri".
In momentul in care folosesti AF-C e cam normal ca blitzul (sa incerce) sa tina pasul cu aparatul in aprecierea focusului si sa faca aceleasi miscari de "dute-vino", care in cazul blitzului sunt mai zgomotoase (se stie ca Nissin-urile sunt mult mai zgomotoase decat SB-urile) si induc ideea de functionare defectuoasa.
Daca in alte conditii, el functioneaza corect nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.
Singura problema pe care am intilnit-o eu la Nissin 622 este subexpunerea ce apare in momentul in care bateriile/acumulatorii sunt consumati partial si mai au cam 1/3 din energie (aprecierea mea ochiometrica :) ) si care se mareste pe masura ce acumulatorii se descarca in continuare (creste si timpul de incarcare).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Lun Oct 21, 2013 8:49 am

Multumesc!

Eu credeam ca zoom-ul la un blitz este dat numai si numai de distanta focala a obiectivului, nu si de focus sau distanta dintr-e camera si subiect. Se pare ca un astfel de blitz e mult mai complex decat mi-am imaginat.
Vezi daca isi ia prosul tehnologie, posteaza pe forum si zice ca e stricata :)).

Sa stii ca si di700 supraexpune cand se termina acumulatorii dar nu ma deranjeaza. E un blitz bun pana la urma cu toate ca mi se pare cam scump pentru ce stie sa faca. Il recomand.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 21, 2013 11:47 am

bogdan7alex scrie:Multumesc!

Eu credeam ca zoom-ul la un blitz este dat numai si numai de distanta focala a obiectivului, nu si de focus sau distanta dintr-e camera si subiect.


Asa ar trebui să fie, deci la dumneavoastră să facă zoom la 35mm (DX) si să stea acolo.

Fie e o problemă de comunicare între aparat si flash, fie de compatibilitate (sper că nu e de aici).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Lun Oct 21, 2013 4:16 pm

Radu_Grozescu scrie:
bogdan7alex scrie:Multumesc!

Eu credeam ca zoom-ul la un blitz este dat numai si numai de distanta focala a obiectivului, nu si de focus sau distanta dintr-e camera si subiect.


Asa ar trebui să fie, deci la dumneavoastră să facă zoom la 35mm (DX) si să stea acolo.

Fie e o problemă de comunicare între aparat si flash, fie de compatibilitate (sper că nu e de aici).


Blitz-ul e marcat pe site-ul producatorului ca fiind compatibil cu d90. Cred ca e o problema de comunicare cu exponometrul lui d90. La fel face si cu D5100 dar am sa dau o fuga pana la Yellow Store sa il testez pe un d7100.
Astazi m-au sunat cei de la F64 si mi-au zis ca daca se comporta asa in orice situatie, sa il trimit la service. Dar atata timp cat, zic eu, este o problema direct de la producator (din ce a zis si Bogdan Dulgheru cu nissin di622 mk2) , nu stiu cu ce ar putea sa ma ajute F64 si pe deasupra nu ma deranjeaza deloc. Pana la urma mai am garantie 2 ani si daca se agraveaza problema, am sa il trimit in service.

App. Zoom-ul ramane la 35mm (DX) si se modifica in cazul in care folosesc alte obiective cu distata focala diferita. Dar in unele situatii cu anumite surse de lumina ambientala si cand capul blitz-ului este indreptat in sus, face hunting-ul asta ca si cum ar da rateuri de focalizare apoi isi revine si pot sa fac poza. E un fel de 1 la 1000 sanse sa se intample fenomenul.

Am scris pe forum nu ca sa ma plang ci ca sa aflu mai multe despre tipul asta de blitz. E prima data cand folosesc asa ceva si orice lucru pe care nu il inteleg mi se pare dubios pentru ca nu stiu daca asa e normal sa se comporte sau e ceva defect.

Multumesc tuturor ca m-ati ajutat sa inteleg ce se intampla! Si pana la urma erori de genul se mai intampla. Am vazut erori mai grave la un SB 700, dadea eroare ttl si se misca lampa de nebuna pana ii scoteai bateriile.
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Mie Oct 23, 2013 11:07 am

Am rezolvat problema.
Da, fenomenul se petrece din cauza ca blitz-ul este dus in eroare de lumina lampii de neon (chiar si halogen) si poate e si din cauza ca nu e chiar asa de compatibil cu exponometrul lui d90 (am testat si pe d7100 si la fel face).

Rezolvare: Am acoperit foto emitatorul (incercuit cu verde) si foto receptorul (incercuit cu rosu) blitz-ului si nu se mai comporta ciudat.

Mi-a venit ideea cand am observat ca blitz-ul nu se mai comporta ciudat cand capul este aplecat in jos, adica foto emitatorul si foto receptorul aproape ca se ating. Presupun ca in momentul cand se face conexiunea intre receptor si emitator este activ zoom-ul iar cand capul blitz-ului este indreptat in tavan, este intrerupta conexiunea intre receptor si emitator deci zoom-ul este inactiv deoarece daca ai un obiectiv de 200mm si ai blitz-ul indreptat in tavan nu are rost ca in mod automat sa faca zoom. Din pacate cand e in modul asta, foto emitatorul si foto receptorul este dus in eroare de lumina de neon sau mai stiu eu ce lampi pe care nu am apucat sa le tesatez.

Presupun ca pentru asta sunt foto receptorul si foto emitatorul, din experienta mea de inginer (inca nu profesez ca inginer) si din ce am vazut la alte dispozitive inteligente.

In concluzie, cand apar probleme, acopar receptorul sau emitatorul si gata. Problema vine de la nissin, nu de la unitatea mea in particular, adica daca voi incerca o alta unitate de blitz nissin di700 probabil, dupa presupunerile mele va face la fel. In rest pentru cei interesati nissin di700 pare a fi un model reusit.
Fişiere ataşate
nissin-di700-flash-packaging.jpg
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Oct 23, 2013 3:15 pm

Acum va trebui verificata expunerea, pentru ca s-ar putea ca cei 2 senzori sa aiba oarecare influienta in metering.
Sper sa-mi fac ceva timp sa reanalizez si eu problema pe cele 2 Nissinuri din dotare si sa compar cu SB700. Ceva teste rapide nu au generat problema, ceea ce ma face sa-mi pun semn de intrebare in legatura cu Di700 vs. Di 622 .....
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nissin di700 vaneaza zoom-ul

Mesajde bogdan7alex » Mie Oct 23, 2013 3:41 pm

Salut!
Bogdane, te rog sa postezi rezultatul testelor tale aici. Am sa incerc si eu sa fac niste teste, nu stiu exact cum, ca nu am experienta dar ma documentez. Mi se pare ca di700 supraexpune dar nu am ochiul format sa ma pot baza pe asta. Is la inceput cu fotografiea cu blitz, imi place sa invat despre asta dar nu prea am timp din cauza serviciului.
Am sa postez rezultatele pe forum daca apuc sa fac ceva teste.
Multumesc!
bogdan7alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 21, 2013 1:54 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori