Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Sb vs Nissin Vs Yongnuo

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sb vs Nissin Vs Yongnuo

Mesajde CosminP » Joi Oct 31, 2013 3:02 pm

Caut acuma sa invat despre blitz-uri. Ca si finante, la SB-uri nu ma incadrez... Numai la sb-400 dar nu ma atrage.
Nissin - ma gandesc la un Di622 Mark II. Si acum am descoperit Yongnuo. Am citit pe diverse site-uri ca nissin-urile tind sa supra/sub-expuna uneori.. Yongnuo ar face treaba mai buna.
Drept pt care, ma adresez voua: ce e mai indicat? Nissin sau Yongnuo? Pt uz personal, evenimente nu fac, doar sa ma duc second shooter la prieteni/amici/rude si sa incerc sa fac treaba buna.. Atat.
Apoi - nu gasesc yongnuo nou de cumparat.. nici pe f64 macar. Unde sa il caut?
Si ultima intrebare: am gasit pe site-ul yongnuo modelele care sunt i-ttl. Si sunt putine. Ce ar fi mai recomandat? i-ttl sau manual? Ma gandesc ca i-ttl, dar atunci nu vad de ce ar mai cumpara cineva manuale. Mersi!
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Sb vs Nissin Vs Yongnuo

Mesajde Gamezcdr » Dum Noi 03, 2013 3:11 pm

Chiar nu stie nimeni ca m-ar interesa si pe mine raspunsul...
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Sb vs Nissin Vs Yongnuo

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Noi 03, 2013 4:49 pm

Nu e mare filosofie:

Yongnuo sunt 100% chinezesti (tehnologie, fabricatie, materiale, know-how furat de la Nikon/Canon/Pentax etc obtinut prin reverse-engineering - demontarea unui original si reconstruirea lui in mod asemanator); Nissin sunt japoneze, dar cu fabricatie in China; in schimb ei au platit ceva Nikonului pentru licenta i-TTL.

Despre Nissin: constructie foarte buna, desi nu asa de fina ca la originalul Nikon; compatibilitate foarte buna (nu 100%, dar peste 90% in mod sigur); putere mai mare ca a similarelor originale, dar o idee mai mica decat cea mentionata in specificatie.
Ca punct negativ: subexpun putin (-0,3 - 0,7) in momentul in care acumulatorii sunt descarcati sub 1/3 din valoarea maxima a energiei lor; simultan creste si timpul de incarcare. Un alt punct negativ: nu se descurca cu autoFP si HSS; doar originalele de la Nikon pot acest lucru si modelul de top al lor MG8000.

Yongnuo se vind numai prin internet sau prin intermediari-particulari care se incumeta sa le exporte. Personal mi se par chiar chinezarii.

SB-urile de la Nikon sunt cele mai bune.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sb vs Nissin Vs Yongnuo

Mesajde CosminP » Lun Noi 04, 2013 12:59 am

Multumim! :D O sa raman pe Nissin in cazul asta, caut sa iau unul la mana a doua.. Si de o mai gresi la expuneri, il iert si mai retusez din raw. Am intrebat si de Yongnuo pt ca am fost la un botez ca si fotograf invitat, iar cel care era acolo platit de parinti, avea un yongnuo pe aparat, dar nu stiu ce model. Si mai avea vreo 2 pe stative, in lateralele bisericii, comandate prin trigger, dar nu stiu daca erau tot YN sau nu. In orice caz, astept salariul si intru pe aici sa vad cine vinde un nissin cu I-TTL ieftin :D
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron