Acum este Joi Mar 28, 2024 10:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Curatare RUCSAC

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Curatare RUCSAC

Mesajde gabriel_baragan » Vin Mar 20, 2009 8:25 pm

Am si eu o problema ... am achizitionat un rucsac KATA HB 205 la second hand. Problema este ca este foarte murdar, prafuit si vreua sa il curat. va rog muuult de tot recomandatimi si mie un mod de spalare sau cum as putea sa il curat....nu vreau sa il distrug de aceea va cer ajutorul.

Va multumesc anticipat si astept raspunsuricat ma repede :)

Cu respect
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 20, 2009 8:45 pm

gabriel_baragan scrie:Am si eu o problema ... am achizitionat un rucsac KATA HB 205 la second hand. Problema este ca este foarte murdar, prafuit si vreua sa il curat. va rog muuult de tot recomandatimi si mie un mod de spalare sau cum as putea sa il curat....

Ar fi ajutat daca ne spuneai cu ce s-a murdarit. Daca e vorba doar de praf si noroi, inarmeaza-te cu o perie de haine mai aspra si multa rabdare. Cind am de luptat cu pete de diverse origini, folosesc solutie Clin galbena de curatat ferestrele, dar sint convins ca forumistele noastre pot veni cu niste idei mult mai bune...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde equinoxe » Vin Mar 20, 2009 9:29 pm

Eu zic ca, dupa o curatare prealabila, pentru a lua "grosul", l-ai baga la masina de spalat, la temperatura mica (max 30 de grade)....eventual si nitel detergent.... dar cu clatire dupa.... ai obtine niste rezultate bune. Asta bineinteles daca intra in masina. Din cate stiu eu, HB-205-ul este modular, deci poti sa scoti "peretii" si sa-l "inghesui" in masina.

Eu asa imi spal rucsacii de obicei (bine nu foto, inca il astept pe primul)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 20, 2009 9:38 pm

equinoxe scrie:Eu zic ca, dupa o curatare prealabila, pentru a lua "grosul", l-ai baga la masina de spalat, la temperatura mica (max 30 de grade)....eventual si nitel detergent.... dar cu clatire dupa.... ai obtine niste rezultate bune.

Nu uita sa dezactivezi centrifugarea :!:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde gabriel_baragan » Lun Mar 23, 2009 12:06 am

va dati seama ca mam gandit si eu la masina de spalat...dar nu incape si mai este o problema...re insertii de plastic (sau din ce sunt) si imi este frica sa nu ramana apa printre suprafelele alea si sa putrezeasca sau sa se ingalbenesca de la soare...se de asemenea sa nu se rupa interiorul daca e la masina...

mai astept si alte idei :D

va multumesc pentru raspunsuri
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 23, 2009 12:36 am

gabriel_baragan scrie:va dati seama ca mam gandit si eu la masina de spalat...dar nu incape si mai este o problema...re insertii de plastic (sau din ce sunt) si imi este frica sa nu ramana apa printre suprafelele alea si sa putrezeasca sau sa se ingalbenesca de la soare...se de asemenea sa nu se rupa interiorul daca e la masina...

Daca reusesti sa inlaturi diversele inserturi, astfel incit rucsacul sa devina suficient de flexibil pentru a intra in masina de spalat, celelalte probleme sint abordabile.

Alegi programul pentru spalat lucruri delicate sau cel pentru lina sau cel de spalare "manuala", toate concepute pentru a spala lucruri mult mai delicate decit un rucsac, temperatura de 40 grade si fara centrifugare. Activeaza, eventual si prespalarea. Nu risti sa se strice nimic.

Daca ti-e teama ca poate ramine apa in anumite locuri, dupa ce l-ai lasat sa se usuce normal, utilizezi un suflator de aer rece sau caldut pentru a forta si uscarea apei ramase in locuri mai dificile. Cind totul pare OK, mai faci o inspectie temeinica, sa te asiguri ca totul e perfect uscat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde gabriel_baragan » Lun Mar 23, 2009 7:27 am

are la spate ceva foarte tare care it tine drept si este cusut in el, deci nu am nicio sansa sa il indoi...si asa nu pot sa il bag la masina decat la cele industriale dela spalatoriile mari....cred k o sa il spal de mana cu o perie si sa il usuc cu un uscator de par :)

multumesc pentru raspunsuri
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde gabriel_baragan » Mar Mar 24, 2009 3:41 pm

De ce pare asa usor de curatat, dar nici o spalatorie sau curatoatorie nu vrea sa il primeasca ?:)
O sa abordez solutia propusa de Dl Dinu Lazar, posesor de Kata HB 207 :)
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde George21 » Sâm Mar 28, 2009 5:03 pm

cel mai simplu ar fi sa il duci la o curatatorie, daca aia sunt in stare sa curete costume si alte chestii cred ca ar fi instare sa curete si un rucsac.. ai putea sa incerci cu bio carpet .. e pt covoare dar nu cred ca are cum sa faca rau la rucsac

pune si tu o poza sa vedem si noi cat de murdar e
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Curatare RUCSAC

Mesajde gabriel_baragan » Lun Mar 30, 2009 2:31 pm

George21 scrie:cel mai simplu ar fi sa il duci la o curatatorie, daca aia sunt in stare sa curete costume si alte chestii cred ca ar fi instare sa curete si un rucsac.. ai putea sa incerci cu bio carpet .. e pt covoare dar nu cred ca are cum sa faca rau la rucsac

pune si tu o poza sa vedem si noi cat de murdar e


Am fost la toate spalatoriile cu el in mana....Nu a vrut niciuna sa il curete, nici la masina nici de mana. Am intrebat kiar si ce solutii de curatat as putea folosi si toti au ridicat din umeri (kiar si la intrebarea "biocarpet ?" :) ). In cele din urma am urmat sfatul domnului Dinu Lazar (un dush abundent cu detergent de vase)... Reultatul a fost super... Ca nou :D
Nu era f murdar (adik nu era plin de noroi) dar fostul proprietar era fumator si mirosea si rucsacul a tutun si se kiar era vizibil ca nu l-a curatat niciodata (il avea de 2 ani). Din pacate nu am facut poze cu un "before" :) Oricum rezultatul e VIZIBIL :)
Nu aveam curaj sa il bag in cada la un dush dar dupa ce am vazut pozele "in action" depe http://www.kata-bags.com.... dar la rucsacul HB 207... mi-a venit inima la loc si am dat cu el in cada.... Deci daca producatorul pune poze oficiale cu rucsacul plin de noroi (kestie care nu s-ar intampla la mine niciodata-inot cu el ca in vietnam daca e nevoie, ca sa nu se murdareasca :lol: )... ce pot sa zic... e un rucsac suuuper....si ca sa citez o reclama "chiar simti ca te protejaza" :lol:
aaaaaa.... si inca o kestie... Eu momentan nu am obiective si accesorii foto dar pot sa va spun ca l-am umplut numai cu accesoriile lui :lol:
www.photogabriel.ro

Nikon D90, Grip MB-D80,
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, Nikkor 50mm f/1.8 AF-D, Nikon 80-200mm f/2.8 AF-D
Blitz Nikon SB-900 iTTL
Avatar utilizator
gabriel_baragan
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 04, 2009 2:58 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori