Acum este Dum Apr 28, 2024 3:40 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde P.Ulea » Mar Dec 03, 2013 1:56 pm

Am un d7100 + 2 obiective Sigma (17-70 1/2.8-4 si un 70-300 1/4-5.6), asta deocamdata. Incerc sa-mi iau un blitz, dar nu ma pot hotara intre cele 3 modele (enumerate). SB 400 are un prieten si nu m-a convins, asa ca nu-l iau in discutie. Am nevoie pt. spatii interioare f. mari (biserici, catedrale, sali) dar si afara in lumina proasta, sa-mi bata precis sincronizat la distante intre 10 - 30 metri, sa-l pot folosi pe automat sau seta manual (depinde de situatie). Oricum sunt in periada de acomodare cu camera (am trecut recent pe Nikon) chiar daca am mai folosit obiective Sigma si blitzuri de la altii (Olympus, Metz). Probabil SB 910 sau MG8000 ar fi cam mult pentru ce am eu nevoie. Va rog dati-mi idei, pareri si sfaturi competente (or mai fi si alte modele de blitzuri care m-ar aranja). Va respect si salut pe toti
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde moaartea » Mar Dec 03, 2013 4:17 pm

intre sb700 si ef 610 super nu prea exista termen de comparatie, sb-ul castiga la aproape orice,in afara de pret.

ci nisinul nu m-am jucat, celalate 2 le-am folosit.

sb-ul se reincarca mai repede, bateriile "tin" mai mult e construit mai solid, si piti sa ai incredere ca nu te v a lasa balta can iti e lumea mai draga
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Dec 03, 2013 6:22 pm

moaartea scrie:... si piti sa ai incredere ca nu te v a lasa balta can iti e lumea mai draga


Adica SB700 e nemuritor si nu se strica niciodata? Sau te avertizeaza cumva inainte (si nu stim noi?!) cu ceva vreme ca in data X isi va da obstescul sfirsit?

Cea mai importanta calitate a SB-urilor este compatibilitatea maxima cu sistemul Nikon.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde P.Ulea » Mar Dec 03, 2013 7:46 pm

Multumesc pt. raspunsuri oameni buni. Initial am vrut sa bag si alte blitzuri in wishlist dar m-am limitat la astea. Sigma a intrat datorita increderii mele in brand (am folosit, folosesc si probabil voi mai folosi obiective de la ei). Din cate stiu eu, bliturile Sigma (ca si obiectivele) sunt made in Japan. Asta nu inseamna ca moaartea nu are dreptate. Tocmai de aceea incerc sa aleg ascultand parerile unor persoane care au folosit aceste blitzuri. Ma feresc sa aleg citind doar specificatii tehnice si cateva reviewuri. Totusi nu pot sa nu remarc raspunsul cat se poate de logic al lui Bogdan Dulgheru
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde moaartea » Mar Dec 03, 2013 8:12 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
moaartea scrie:... si piti sa ai incredere ca nu te v a lasa balta can iti e lumea mai draga


Adica SB700 e nemuritor si nu se strica niciodata? Sau te avertizeaza cumva inainte (si nu stim noi?!) cu ceva vreme ca in data X isi va da obstescul sfirsit?

Cea mai importanta calitate a SB-urilor este compatibilitatea maxima cu sistemul Nikon.



in sensul ca build quality e MUULT mai buna la nikon decat la alte blitzuri , si ele rezista mult mai bine in timp si la abuzuri - ex lovituri, ploaie, etc

sigma ala care l-am avut eu avea patina din PLASTIC - ceea ce inseamna ca se poate rupe daca il atingi un pic mai tare...(am patit asta la un blitz - nu mai stiu care era - si in momnetul cand a luat o cazatura de la vreo 70-80cm s-a spart si lampa in el, prin contrast un sb900 a cazut de la aproximativ un metru minim pe scari iar apoi a mai cazul inca vrun metru pana sa se opreasca, dupa cazatura asta l-am luat l-am pus pe aparat si am fotografiat in continuare - eram pe la jumatatea scarilor intre etajele la un bloc cand...poc....)

apropo de build quality...recent mi-am luat u blitz no name - si cand l-am desfacut si am vazut calitatea "lucraturii" din interior si ce porcarie au facut chineziii prin el nu l-am mai pus pe camera...nu de alta dar imi era teama sa nu se desfaca vrun fir prin el ceva si imi strice si aparatul(el venise stricat datorita faptului ca un fir in interior se desprinsese doar de la transport)...nu se poate compara cu ..sa zicem sb600 pe care l-am desfacut cand mi-am schimbat lampa de la blitz care se arsese.




edit: a...si la sb600, sb900, si sb800 la toate acestea inainte sa se arda de tot lampa ele imi dadeau putere inconsistenta - in sensul ca un cadru era ok luminat altu sub expus altul complet negru, etc etc, iar dupa alte cadre - poate intre 500 si 3000 declansari s-a ars de tot ...acest semnal de alarma l-am avut la toate aceste blitzuri cand li l-a ars lampa.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde gabyte00 » Mar Dec 03, 2013 8:20 pm

Dacă vreo un blit fără probleme pe D7100 îţi recomand cu prioritate SB800. E deocamdată singurul de care ştiu ca nu face probleme cu Ttl pe D7100. Nu cred ca mai găseşti nou însă se găsesc destule exemplare bune în jur de 800ron.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde P.Ulea » Mie Dec 04, 2013 10:10 am

Deocamdata merg pe ideea sa-mi iau unul nou (din 1001 motive) daca o sa-mi iau vreodata un sh o sa o fac dupa o vizualizare si testare atenta, daca-i aproape nou (cu acte), si doar daca variantele noi de pe piata sunt clar mai slabe (in aceeasi bani) sau mult mai scumpe (la aceleasi caracteristici). Treaba aia cu "il am de 3 ani da' n-am tras decat 100 de cadre cu el" e in 99% o vrajeala. Un obiectiv sh mai repede m-ar bate gandul (ales cu grija), chiar m-am gandit la un fix de 35mm. Ala de la Nikon de 1.4, cel Art de la Sigma - desi mi-ar place mult - e prea scump (chiar si sh). Chiar si asa, un sb800 sh e o varianta interesanta (dar sub 700 lei). Merci de idee. Totusi, n-are nimeni Nissin Di700 sa-mi spuna cate ceva? Despre SB 700 si EF-610 s-a facut vorbire.
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: SB 700 vs. Nissin Di700 vs. Sigma EF-610 DG Super

Mesajde P.Ulea » Vin Dec 06, 2013 1:20 am

Am văzut un topic pe tema Di700...o să-l urmăresc...
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron