Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 am

Articole Nikonisti.ro

blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită?

Mesajde P.Ulea » Mie Dec 04, 2013 3:20 pm

Ştiu de firma asta de ceva vreme - am avut un grip pt. Sony de la ei, care a costat 20-25% din preţul celui original şi chiar dacă se vedea o diferenţă de calitate a materialelor, s-a comportat relativ OK. Acum, că tot mă roade să-mi iau un blitz, am ajuns şi pe magazinul lor on-line (www.meikestore.com), unde am găsit modelul MK900 care - cel puţin aşa se vrea - ar fi similar SB 900 (doar că la mai puţin de 160 USD). Are specificaţii tari din ce spun ei - chiar şi HSS. Se vrea totuşi un iTTL Speedlight puternic. Până aici toate bune, dar cum nu trebuie să crezi tot ce vezi (pe net), am şi eu câteva întrebări (adresate mai ales celor ce au modelul, cu toate că-i relativ nou şi nu se prea găseşte la vânzare la noi):
- calitatea materialelor şi a produsului în sine (tehnic)
- fiabilitatea şi eventualele probleme constatate
- compatibilitatea cu dslr Nikon (in special D7100) - binenţeles, ei declară că DA
- chiar ştie tot ce spun cei de la Meike că face, cât de bine?
Dacă răspunsurile la cele 4 chestiuni de mai sus sunt (în general) bune, ar putea fi o variantă foarte interesantă, mai ales prin prisma preţului.
Mulţumesc cu anticipaţie tuturor celor ce se vor angrena în această discuţie.
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 04, 2013 7:49 pm

Culmea e ca SB900/910 au probleme de expunere pe D7100 (vezi topicul dedicat pe forum) conform unor useri ... ar fi bomba anului ca acest Meike sa nu aiba!

La 160 $ eu cred ca merita macar si folosit in mod manual si fata TTL.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde P.Ulea » Vin Dec 06, 2013 1:17 am

Da, am mai studiat problema... plecând de la ideea că MK900 e o clonă chinezească ieftină a lui SB 900, ceea ce fix aia e, am căutat rewiew-uri. Am găsit mai multe şi cam toate spun (cum era de aşteptat) că Mk900 face mai puţin decât SB 900. În 2012 când apar primele teste comparative s-au găsi (din prima, fâră a se lua în discuţie problemele de fiabilitate) 2 bube: zoom range 18-180 la MK900 (faţă de 17-200 la SB 900) şi lipsa HSS / FP Sync la MK900 (SB 900 are desigur), şi o bilă albă: un număr de ghid o idee mai bun la MK900 (42 faţă de 40 la SB 900, la 35mm - vezi http://www.lightingrumours.com/spot-the-difference-580ex-ii-sb-900-speedlight-clones-2430). Nu am cum să ştiu dacă în ultimele 18 luni de când s-au făcut acele teste, Meike a mai rezolvat din probleme. Acum, după cum bine a zis Bogdan Dulgheru, la banii ăştia (160 usd) merită luat şi testat. Ceea ce cred că o să şi fac. Transportul e moka (asa se laudă) şi ajunge în 15-30 zile de la data comenzii (adică nu cred să-l am de Crăciun, poate nici de Revelion). Aaaa era să uit, Mk900 n-are diffuser (în pachet). Cred că o să mai iau de la ei un set de inele de macro (12mm + 20mm + 36mm) la 87,5 usd şi un Ring Flash de macro (GN 14/ISO100) la 130 usd (încercănd să rezolv mai vechea problemă a insectelor şi floricelelor din munţi). Psihologic vorbind, o să trec banii ăştia direct la pierderi, ca să nu mă oftic rău când o să-mi iau ţeapă. Încă n-am dat "proceed" la comandă. Poate noaptea e un sfetnic bun...Toate bune tuturor!
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 06, 2013 10:58 am

Referitor la GN: detin pe linga un SB700 si 2 Nissin-uri 622 (ambele variante) si constatarea mea ochiometrica este ca cel specificat de producator nu este real ci mai mic, adica diferenta intre un Nissin si SB700 nu e asa de mare cum ar parea din specificatiile ambelor.
Ce conteaza foarte mult e si designul capetelor de blitz (reflectorul, sistemul de difuzie, acoperirile reflectorizante, etc.) in ceea ce priveste eficacitatea raspindirii luminii produse de lampa ca si rezervele de putere pe care fiecare blitz in parte o au din constructie/proiectare.

Pentru o utilizare bruta insa (doar producerea unei iluminari mai bune) chinezii au facut o treaba foarte buna; fiabilitatea lor ramine in continuare cea mai mare problema (un pret redus nu se poate sustine exclusiv pe baza unei cantitati mari, ci si prin utilizarea unor materiale mai ieftine).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde aroundtheworld » Dum Apr 27, 2014 11:41 pm

Ceva noutati? Ai comandat totusi flash-ul meike?
aroundtheworld
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iul 27, 2013 12:09 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde P.Ulea » Vin Mai 09, 2014 11:13 pm

Nu l-am comandat pana la urma (pe Meike), nu parea de incredere. Am rugat un prieten sa-mi aduca din state un SB-910 (l-a comandat pe amazon si l-a primit acolo - amazon nu vrea sa livreze in Romanica). L-am primit abia dupa 2 luni. Intre timp imi luasem un Sigma DG-610 Super. Am fost multumit de amandoua (evident, raportat la banii dati pt fiecare). Intre timp am dat blitzul Sigma unui prieten (care e multumit la randul lui). De la Meike m-ar interesa acum un blitz de macro (circular) dar ma mai gandesc...
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde CosminD » Joi Mai 15, 2014 12:56 pm

o alta alternativa de blitz bun si ieftin este yn 568 II ,vinde cineva pe forum cu 650ron transport inclus,iar de pe ebay se poate lua cu aprox 550ron transport inclus... Are inclusiv hss si wireless ,iar la banii acestia nu cred sa existe ceva mai bun.Ma bate si pe mine rau un gand,mai ales ca-mi trebuie al doilea blitz pentru o umbrela,iar acesta se potriveste la fix cu declansatoarele yn 622.. :mrgreen: A mai fost la f64 luna trecuta o oferta cu nissin 866 II la 700ron,de asemenea super ok ca si calitate-pret.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde P.Ulea » Joi Mai 22, 2014 8:39 pm

Acum cand vad oferta de la f64 pentru mg8000 extreme (1499 lei) parca ma oftic un pic ... da-mi trece ... ce-ar fi sa-l iau?
P.Ulea
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:14 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde Marius Grip » Joi Noi 13, 2014 10:23 pm

Salutare.Am si eu o intrebare la acest flash.
Cei de la Meike fac livrari si in romania?costa transportu daca da cam cat?

Si daca e cineva care a folosit acest blit sau macar Mk900, pentru ca prefer sa il cumpar pe asta decat 900 :)
Marius Grip
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Noi 13, 2014 10:19 pm

Re: blitz Meike MK900 - o chinezărie de 160usd - oare merită

Mesajde Flashneta » Lun Dec 15, 2014 9:45 pm

Am eu acest blitz doar ca pe varianta canon. MK600 care este replica exacta a 580 EX II atat cum arata cat si ca si functii. Este construit si inchegat foarte bine. Functioneaza exact ca si modelul de la canon la un sfert de pret. Ma gandesc ca si varinata de nikon ar trebui sa functioneza la fel. Recomand
Flashneta
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 15, 2014 9:38 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron