Acum este Mar Mai 07, 2024 8:30 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebare despre incarcarea acumulatorilor!

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Intrebare despre incarcarea acumulatorilor!

Mesajde dragoshroshky » Vin Sep 04, 2009 10:46 pm

Azi mi am cumparat azi un aparat Nikon Coolpix L19 si am primit cadou incarcator mh-27 si 2 acumulatori Ni-mh 72 de 2300mah.as vrea sa stiu si eu cat trebuie sa tin la incarcat acesti acumulatori pt ca tin sa precizez k esti primul meu aparat foto digital si nu prea ma pricep si nu am gasit nimic care sa ma ajute!Multumesc!
dragoshroshky
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 04, 2009 6:34 pm

Re: Intrebare despre incarcarea acumulatorilor!

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 07, 2009 10:06 am

dragoshroshky scrie:Azi mi am cumparat azi un aparat Nikon Coolpix L19 si am primit cadou incarcator mh-27 si 2 acumulatori Ni-mh 72 de 2300mah.as vrea sa stiu si eu cat trebuie sa tin la incarcat acesti acumulatori

Nici Google nici eu nu am auzit de un incarcator mh-27, dar raspunsul ar trebui sa se gaseasca in instructiunile de utilizare care insotesc incarcatorul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare despre incarcarea acumulatorilor!

Mesajde dragoshroshky » Lun Sep 07, 2009 1:43 pm

Imi cer scuze am scris in graba..defapt e vorba de incarcator MH-72,greseala mea!pai asta e problema ca in cutia in care se afla cadoul nu era nimic in afara de incarcator si acumulatori!pe net nu am gasit niciun fel de instructiune referitor la incarcatorul asta dar am auzit ca ar fi o formula pentru a calcula in cate ore se incarca...poate stie cineva ^:)^
Va rog mult de tot!!!
dragoshroshky
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 04, 2009 6:34 pm

Re: Intrebare despre incarcarea acumulatorilor!

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 07, 2009 5:23 pm

dragoshroshky scrie:Imi cer scuze am scris in graba..defapt e vorba de incarcator MH-72,greseala mea!pai asta e problema ca in cutia in care se afla cadoul nu era nimic in afara de incarcator si acumulatori!pe net nu am gasit niciun fel de instructiune referitor la incarcatorul asta dar am auzit ca ar fi o formula pentru a calcula in cate ore se incarca...poate stie cineva ^:)^

Instructiunile pentru incarcatoare disponibile pe site-ul de suport Nikon se opresc la MH-71, dar fiind vorba de un incarcator Nikon, toate opereaza cam in acelasi fel. Conectati incarcatorul la priza de curent alternativ, apoi introduceti in el cei doi acumulatori, respectind indicatiile de polaritate. Lampa cu inscriptia "CHARGE" va incepe sa pilpiie. Cind incepe sa lumineze continuu, acumulatorii sint incarcati. Nu se intimpla nici o tragedie daca mai stau citeva ore in plus in incarcator, pentru ca nu mai sint supusi curentului de incarcare, ci doar celui de mentinere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator