Acum este Vin Mar 29, 2024 4:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Vin Ian 03, 2014 10:50 am

Salut & La multi ani!

Caut ceva asemanator cu http://nikonrumors.com/2013/10/19/nikons-new-zoomfocus-assist-lever-nal-1.aspx/ sau chiar NAL-1, pe care nu il gasesc niciunde de cumparat.
Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 03, 2014 1:08 pm

Probabil ca-ti va fi mai folositor un follow-focus(rig); probabil ca ai vazut ce obiective sunt recomandate de Nikon pentru utilizarea acestui colier de focus; desi e montat pe un 18-55+D5300 nu cred ca va ajuta prea mult, comparativ cu focalizarea manuala clasica pe un grip cauciucat.

Se poate (cu putina indeminare) confectiona unul din coliere uzuale pe care se monteaza o pirghie (levier/excrescenta) asemanatoare cu cea din imaginile originalului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Vin Ian 03, 2014 1:28 pm

M-am uitat dupa "follow focus rig" si am vazut o mica masinarie de invartit inelul de focus sau zoom. Nu este ce imi doresc, e prea complicat si imi ia timp montatul & dempontatul. In plus e si prea scumpa.
Negasind nimic pe site-urile romanesti, m-am gandit sa imi fac eu unul, dar nu prea gasesc ce imi trebuie. Nu pot folosi colierele de tabla, pentru ca sunt grele, se deformeaza, vor zgaria obiectivul etc..
Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Vin Ian 03, 2014 1:45 pm

Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Vin Ian 03, 2014 2:22 pm

Am mai gasit si la F64.ro: link magazin online
Se pare ca initial nu am stiut denumirea dupa care sa fac cautarea.
Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 03, 2014 11:36 pm

Notka scrie:... Nu pot folosi colierele de tabla, pentru ca sunt grele, se deformeaza, vor zgaria obiectivul etc..


Cine a zis de coliere de tabla? Exista si coliere cu autoblocare din material plastic, care pot fi gaurite simplu si montat un levier in orificiul respectiv ... functie de preferinte (stingacii il vor prefera pe partea dreapta).
Dezavantalul e ca vor fi in mare parte de unica-folosinta, dar extrem de ieftine ... Pentru testare insa vor fi foarte bune si daca ti se pare o solutie buna poti apela la original; ideea e ca vei actiona inelul de zoom prin intermediul levierului (altceva nu face acel dispozitiv ... nici nu creste precizia focalizarii manuale, pentru ca tot mina este "motorul" principal de focalizare).
Acel follow-focus e capabil de miscari mult mai fine, chiar actionat manual ... si e in general utilizat la filmare, unde se foloseste cu precadere focusul manual si un DOF ingust.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde emil » Sâm Ian 04, 2014 4:13 am

Eu am vazut niste modele "home-made" de follow focus facute din desfacator de conserve precum si din coliere de plastic (noi le mai numim "cravate", nu stiu exact care e numele corect).

Pentru 5 idei de "follow focus" vezi pe pagina :
http://www.theblackandblue.com/2010/09/30/toolkit-diy-cheap-follow-focus-solutions/

Ideea cu desfacatorul de conserve :
http://www.crumplepop.com/blog/?p=202

De asemenea mai poti cauta pe net dupa "DIY follow focus", vei gasi foarte multe solutii, unele mai complexe, altele mai simple.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Sâm Ian 04, 2014 8:38 am

Bogdan Dulgheru scrie:Exista si coliere cu autoblocare din material plastic, care pot fi gaurite simplu si montat un levier in orificiul respectiv ... functie de preferinte (stingacii il vor prefera pe partea dreapta).

Da, Bogdane, asta ar fi fost solutia cea mai rapida.
Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm

Re: Nikon zoom/focus assist lever NAL-1

Mesajde Notka » Sâm Ian 04, 2014 8:45 am

emil scrie:Eu am vazut niste modele "home-made" de follow focus facute din desfacator de conserve precum si din coliere de plastic (noi le mai numim "cravate", nu stiu exact care e numele corect).

Pentru 5 idei de "follow focus" vezi pe pagina :
http://www.theblackandblue.com/2010/09/30/toolkit-diy-cheap-follow-focus-solutions/

Ideea cu desfacatorul de conserve :
http://www.crumplepop.com/blog/?p=202

De asemenea mai poti cauta pe net dupa "DIY follow focus", vei gasi foarte multe solutii, unele mai complexe, altele mai simple.


Ideile sunt ok, dar am comandat deja varianta de pe westbuy.ro. Inelul de pe f64.ro functioneaza pe obiective cu dimensiunea maxima de 60,5mm, ceea ce este foarte putin in general pentru obiectivele DSLR.
Varianta DIY e intradevar mai ieftina si uneori placuta, dar eu in acest moment tocmai ce am terminat de facut un slider in regim DIY, dupa vreo luna de bataie de cap, desi parea foarte simplu la prima vedere si pentru moment, nu mai am energie pentru inca un DIY, chiar daca pare simplu.
Notka
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 2:20 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron