Acum este Vin Apr 26, 2024 5:15 pm

Articole Nikonisti.ro

problema calibare monitoare Syder4Elite

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde Shadow Master » Sâm Ian 04, 2014 9:17 pm

Buna seara.
Am o problema in a-mi calibra monitoarele din casa. Mi-am achizitionat recent acest aparat de calibrat dar cu niciunul nu am reusit o calibrare multumitoare. Toate imi difera ca si nuante de culori fata de ce vad pe ecranul aparatului fie JPG fie RAW. Iar intre ele difera ca si luminozitate, un ecran imi arata negru perfect iar celalalt e foarte albicios. Alt ecran imi distruge detaliile fotografiei. Nu stiu de unde este exact problema. Daca aparatul de calibrat nu este destul de bun, sau ma minte ecranul aparatului foto(detin un Nikon D-SLR D7000) sau monitoarele nu sunt destul de bune desi ma indoiesc. Va rog daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Multumesc Anticipat !
Shadow Master
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 04, 2014 9:05 pm

Re: problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 04, 2014 9:20 pm

Despre ce monitoare vorbim?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde Shadow Master » Sâm Ian 04, 2014 9:38 pm

Un laptop Acer Aspire 5720 care mai are un monitor Belinea si un pc cu monitor AOC 2343 si un TV Samsung ue32eh5450 folosit pe post de monitor.
Shadow Master
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 04, 2014 9:05 pm

Re: problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 04, 2014 10:11 pm

Pai nu cred ca vreunul din monitoare se preteaza la editare foto si/sau calibrare. Cred ca ti-ar folosi un monitor mai bun pe calculatorul de care spuneai. Cu laptopul sigur nu vei scoate vreo poza care sa aiba culorile asa cum trebuie in veci!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde Shadow Master » Sâm Ian 04, 2014 10:23 pm

Nu imi pot permite sa imi cumpar un monitor pentru editare foto de nu stiu cate mii de lei. Imi poti recomanda ceva sau o solutie ?
Shadow Master
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 04, 2014 9:05 pm

Re: problema calibare monitoare Syder4Elite

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 04, 2014 10:40 pm

Nu trebuie sa dai cateva mii de lei pe unul. Iti recomand monitoarele Dell din seria UltraSharp care sunt destul de bune si cu pret decent. Altceva pentru situatia ta actuala nu stiu ce sa-ti spun.
Poti citi si topicul asta pentru mai multe solutii http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=28&t=9541&start=180&hilit=monitor+de+editare
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori