Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:35 am

Articole Nikonisti.ro

Softbox vs Umbrela.

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Softbox vs Umbrela.

Mesajde FrateanRazvan » Dum Ian 26, 2014 2:48 am

Buna tuturor, deschid acest topic deoarece doresc achizitionarea unui softbox sau a unei umbrele, in principiu sunt interesat care dintre aceste doua categorii este mai recomandata pentru fotografia de portret indoor.
Precizez ca detin un nissin di700 cu care lucrez momentan on camera si off camera montat pe trepied, in viitorul apropiat foarte probabil voi presta servicii foto de tip portret unor prescolari mai exact 8 martie, doresc sa stiu daca un nissin si un softbox sau umbrela ofera suficienta putere pentru a crea un mini studio intr-o eventuala sala de curs sau daca voi intampina dificultati in conditii mai slabe de iluminare cu acest "combo" deoarece nu doresc sa ma arunc cu capul inainte fara a face o sedinta de test inainte de eveniment pentru a decide daca voi face fata.

Daca cineva a mai facut asemenea mici evenimente si poate da un sfat sunt foarte recunoscator deoarece vreau sa iasa ceva frumos in urma acestei sedinte foto.


O alta nelamurire ar fi daca este obligatoriu un transmitator radio sau este ok si modul commander cu flashul on camera in momentul in care blitul se va afla in interiorul softboxului sau umbrelei.
Vreau sa mai precizez ca voi folosi un nikon d7000 si un sigma 50mm si nissinul di700.
Am gasit pe siteul f64 in suma de aproximativ +-300 lei si umbrela+suport+stativ si softbox portabil +suport+stativ.
Ajungand la concluzia ca: un softbox portabil de 60x60cm este ceea ce cred ca am nevoie, acum urmeaza sa vad ce pareri aveti legat de ceea ce eu doresc sa fac si ce alternative mai pot avea in acest buget nu foarte "extravagant":) Stima!
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde moaartea » Dum Ian 26, 2014 3:13 am

FrateanRazvan scrie:Buna tuturor, deschid acest topic deoarece doresc achizitionarea unui softbox sau a unei umbrele, in principiu sunt interesat care dintre aceste doua categorii este mai recomandata pentru fotografia de portret indoor.


nici una sau ambele -> concluzia: depinde de cum le folosesti si ce fel vrei sa arate fotogrtafiile tale.

FrateanRazvan scrie:O alta nelamurire ar fi daca este obligatoriu un transmitator radio sau este ok si modul commander cu flashul on camera in momentul in care blitul se va afla in interiorul softboxului sau umbrelei.
Vreau sa mai precizez ca voi folosi un nikon d7000 si un sigma 50mm si nissinul di700.


nu am folosit niciodata un di700 in mobul comander, dar pot sa iti spun ca la interior un sb600/900 functioneaza in majoritatea cazurilor chiar daca e bagata intr-un softbox/umbrela, iar bliturile care au triger doar optic si puterea o setam de pe blitz efectiv alea mi-au functionat tot timpul. singura data cand am avut probleme cu CLS-ul era cand camera in care fotografiam era de dimensiuni mari si blitul era complet in interiorul la un softbox mare.


cat despre umbrela vs softbox poti cauta pe google si o sa vezi discutii luuuuuuungiiiiiiiii , ca un rezumat depinde cum le folosesti si ce speri sa obti, in general softbox-ul are o lumina mai directionala decat o umbrela si poti controla lumina un pic mai bine, dar o umbrela e mai iertatoare si mai buna pt un incepator in sensul ca e mai usor de folosit si nu sunt necesare atat de multe cunostinte pt a obtine ceva decent.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde FrateanRazvan » Mie Ian 29, 2014 3:07 am

Multumesc frumos de raspuns, tocmai ce caut de zori cum sa improvizez un background, am sa merg pe softboxul portabil de la f64, acum ma gandesc daca am nevoie de 60cm pe 60cm sau e suficient si cel de 40cm diferenta de pret nefiind enorma intre ele dar dupa multe filmulete pe youtube despre aceste softboxuri portabile, consider ca este ceea ce am nevoie mai ales ca folosesc un nissin di700 nu la fel de puternic ca si nikonurile si un "straight light" fata de bounce unde intalnim la majoritatea softboxurilor va fi mai bun pentru "puterea luminii" ma gandesc.

Am cateva dificultati la printare, nu mai deschid un alt topic incerc tot aici poate cineva cunoaste detalii de printare, ce sa cerem celui care printeaza si cum setam imaginile corect inainte de printare,in principiu am inteles cateva idei insa neavand monitorul perfect calibrat sunt mai atent la postprocesare.

In urma cu cateva saptamani am scos cateva printuri unde am observat o diferenta de contrast si saturatie daca nu ma insel, in sensul ca pe monitorul lcd imaginea era corect expusa iar culorile erau ok, in urma printarii imaginea era o idee mai intunecata iar culorile mai saturate, din cate am inteles este vorba de faptul ca este printare pe hartie foto lucioasa dar daca cineva are cateva idei de "transmis" celui/celei care printeaza spre nu a avea diverse surprize le astept cu mare drag si consider ca sunt esentiale in acest moment.

O alta problema am sesizat tot in urma unor printuri in care imaginea "pusa de mine pe stick" a fost cropata initial iar in urma printarii in ciuda dimensiunilor mici a hartiei foto aceasta avea 2 margini complet albe, daca cineva imi poate spune unde gresesc si cum trebuie redimensionata o imagine inainte de printare pentru a nu intampina "taieri" din imagine ar fi superb :) , va multumesc si desigur lumina buna!
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde moaartea » Mie Ian 29, 2014 4:23 am

FrateanRazvan scrie: acum ma gandesc daca am nevoie de 60cm pe 60cm sau e suficient si cel de 40cm diferenta de pret nefiind enorma intre ele dar dupa multe filmulete pe youtube despre aceste softboxuri portabile, consider ca este ceea ce am nevoie mai ales ca folosesc un nissin di700 nu la fel de puternic ca si nikonurile si un "straight light" fata de bounce unde intalnim la majoritatea softboxurilor va fi mai bun pentru "puterea luminii" ma gandesc.


in general eu sugerez ca prima data sa iti iei ceva cat mai mare. daca e prea mare totdeauna se poate face sa para ca e mai mic daca distanta e mai mare pana la subiect sau daca ii dai zoom la blitz sau muti blitul fizic mai aproape de acea difuzie.

intradevar eu am 2 bucati din acelea de 60 cm care le folosesc atunci cand nu vreau ca lumina din softbox sa imi ajunga pe fundal - sau sa imi ajunga cat mai putin. in schimb umbrelele de 105cm parca(sau 110) nu mai retin exact dimensiunea, dar eu ala le-am folosit cel mai mult. in ultimul timp cand folografiez vreau o lumina mai putin difuza si in general nu vreau sa imi ajunga pe fundal, din aceasta cauza folosesc softbox-urile. ca si "pierdere" de lumina pot spune ca daca unbrela o folosesti pe post de difuzie(adica umbrela alba si blitul trece prin ea) si nu de reflexie(umbrela reflecta inapoi blitul) atunci diferente de pierdere de putere intre softbox-ul de 60 si umbrela de 105 sunt relativ mici - suftbox-ul imi ia vreo 1-1.5 trepte si umbrela vreo 1.3-1.7 trepte - asta daca imi aduc bine aminte din testele care le-am facut mai demult iar la o umbrela care reflecta inapoi blitul erau mari - pierdeam intre 2 si 3 trepte fata de daca as fi pus blitul direct fara nimic.

mai exact cu un sb600 difuzat intr-un softbox de 60cm si plasat intre 1 si 1.5 metri de model(de la materialul ala alb de difuzie) aveam iso 200 f4-f5.6 cand puterea blitului era setata la 1/8 (sau mai jos,parca era 1/8 - 0.3 sau -0.7 nu mai tin minte care era ca le schimb tot timpul)

FrateanRazvan scrie:In urma cu cateva saptamani am scos cateva printuri unde am observat o diferenta de contrast si saturatie daca nu ma insel, in sensul ca pe monitorul lcd imaginea era corect expusa iar culorile erau ok, in urma printarii imaginea era o idee mai intunecata iar culorile mai saturate, din cate am inteles este vorba de faptul ca este printare pe hartie foto lucioasa


nu ai cum sa iti iasa exact pt ca monitorul are propria lui lumina (el produce lumina) pe cand fotografia reflecta lumina si nu o produce, si astfel printurile vor atata mai inchise de cat apar pe monitor. e mult de spus,mai ales ca pt a avea cat de cat culori si luminoritate apropiate trebuie nu numai monitorul calibrat sar si laboratorul sa iti dea un ICC pt ce hartie folosesc ei, pt orice tip de hartie (nu doar daca e lucioasa sau mata, ci pt fiecare producator de hartie,imprimanta-adica laborator foto, timpul hartiei ex fuji profesional mat, fuji profesional lucios, fujy crystal archive mat/lucios, etc) pt fiecare tip e alt icc si 99% din laboratoare nu fac asta. plus ca marea majoritate nici nu calibreaza hartia cand schimba rola,si te trezesti ca azi pozele sunt ok, peste 2 saptamani aceeasi poza, acelasi jpg are alte culori peste 5 saptamani e mai inchis/deschis, etc, si asta fara sa umbre operatorul, fara sa mai faca nici o corectie la imaginile mele.

FrateanRazvan scrie:O alta problema am sesizat tot in urma unor printuri in care imaginea "pusa de mine pe stick" a fost cropata initial iar in urma printarii in ciuda dimensiunilor mici a hartiei foto aceasta avea 2 margini complet albe, daca cineva imi poate spune unde gresesc si cum trebuie redimensionata o imagine inainte de printare pentru a nu intampina "taieri" din imagine


in functie de ce dimensiuni vrei sa printezi poza (ex daca faci crop pt 10x15 nu e acelasi crop care e necesar pt 13x18,etc) te duci la laboratorul unde printezi si ii zici sa iti dea exact dimensiunile in mm la forumatul care vrei sa il printezi (10x5,13x18,20x30,etc) vi acasa faci crop EXACT la dimensiunea specificata in mm si gata nu mai ai "chestii albe" pe margine sau nu iti taie din poze daca face crop automat
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde FrateanRazvan » Dum Feb 02, 2014 9:56 pm

Mersi tare fain de sfat, am tot cautat metode cat mai simple am fost si am vb cu doamna respectiva, din pacate ma pricep mai bine la printare comparativ cu ea, in ciuda faptului ca nu am printat in viata mea.


In principiu am vorbit cu cineva si am inteles ca in PS lightroom 4 exista Aspect Ratio pe care il selectezi este un "lacat" care il inchizi si faci crop cu incadrare corecta dar in timp ce vei dori sa tai o latura toate laturile se vor "sincroniza" prin "taiere" cu aceea, din cate am inteles metoda asta este foarte folosita cand nu faci cropuri foarte "adanci".

La fujifilm spre surprinderea mea fac albume mici/mari dar nu fac felicitari si printari mai simpliste, pretul unui print de 30/20cm este de 3 lei si trebuie sa fac peste 100 de bucati pentru o eventuala reducere in timp ce la 20 de metri exista inca o firma care se ocupa cu printari, nici acolo nu fac felicitari si chestii de genu dar am vorbit cu patronul si daca scot in jur de 30 bucati 30/20cm ramane bucata la 2 lei de la 3, si am inteles ca si alte dimensiuni vor beneficia de reducere daca voi scoate peste 20, acum ramane de vazut calitatea in ambele parti voi scoate 2 modele identice sa vad diferenta daca ea exista iar daca nu, stiu unde ma duc.

Ramane ca maine sa merg la tipografie sa vad ce pot rezolva cu ei pentru felicitarea buclucasa sau ceva mai "sofisticat" decat simpla poza cu "paianganu spaidarman pe marjini la baetei si alba ca zapada la fetite".
Mersi inca o data ca ma mai lamuresti pe chestiuni de imprimare eu fiind cam ...varza dar e o chestiune de "pana prinzi miscarea" :D , orice sfat e foarte util! Lumina buna! :)
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 02, 2014 11:11 pm

FrateanRazvan scrie:Buna tuturor, deschid acest topic deoarece doresc achizitionarea unui softbox sau a unei umbrele, in principiu sunt interesat care dintre aceste doua categorii este mai recomandata pentru fotografia de portret indoor.


O umbrelă albă e vreo 60 lei, eu as risca să o cumpăr si să fac teste direct.

Mai ales dacă veti folosi un singur flash, ar fi de ales o umbrelă de aprox 1m care va arunca o lumină difuză inclusiv pe fundal.

Softbox-urile sunt grozave, dar nu unul singur, iar controlul strict al luminii nu e necesar la ce vreti să faceti.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde FrateanRazvan » Mie Feb 05, 2014 7:19 pm

Am inteles, am incercat softboxul si in general e foarte ok la umbre si faptul ca lumina merge acolo unde vrei, din pacate fundalul ramane usor intunecat iar o parte din subiect de asemenea (aici ma refer la asezarea lui la 45* daca nu gresesc) ceea ce va fi cam dificil pentru fotografiat copii, trebuie sa incerc sa asez softobxul astfel incat sa vina o lumina directa pe acestia nu la 45* deoarece va fi un cadru tras de aproape iar umbrele pe "jumatati de fete" nu au ce cauta in portrete de copii indoor mai ales in acest context de 8 martie, nu vor fi poze tip "studio" unde te vei juca cu umbrele vreau o iluminare completa a subiectului pe cat posibil pe acesta sa nu existe deloc umbre si eventual si peretele sau ce voi pune in spatele subiectului sa fie expus corect si nu foarte intunecat.

Am sa ma gandesc serios si la o umbrela, iar daca nici cum nu reusesc, trag cu blitul pe aparat bounce tavan si atunci sunt sigur ca totul este iluminat iar singurele umbre pot fi doar sub barbie in principiu pe care le voi edita usor cu o mica corectie de expunere sa nu para "prea dure".

Nu imi fac probleme foarte mari deoarece ideal este ca zona fetei sa fie cat mai corect expusa si iluminata, cadrul va fi suficient de strans incat se va vedea putin din "backround".Va multumesc de sugestii, e prima data cand voi face asa ceva si vreau sa aflu toate parerile sa testez inainte si softbox si eventual umbrela, bounce in diverse momente ale zilei pentru a vedea in mare.Stima!
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde moaartea » Joi Feb 06, 2014 3:08 am

FrateanRazvan scrie: din pacate fundalul ramane usor intunecat iar o parte din subiect de asemenea (aici ma refer la asezarea lui la 45* daca nu gresesc)

nu trebuie sa il asezi la 45 grade ci sa il asezi cum iti place tie = cat de mult vrei sa fie umbrele cat de puternice,din ce directie, etc etc etc


FrateanRazvan scrie:vreau o iluminare completa a subiectului pe cat posibil pe acesta sa nu existe deloc umbre si eventual si peretele sau ce voi pune in spatele subiectului sa fie expus corect si nu foarte intunecat.

umbrele dau dimensiuni, si chiar si la un bebelus e ook sa fie putin directionala lumina !!!!!

FrateanRazvan scrie:trag cu blitul pe aparat bounce tavan

in caz ca nu stiai (cred ca stiai totuisi :mrgreen: ) bounce NUUU inseamna doar pe tavan....iar daca mai pui si un "flag" pe blitz ca sa nu lumineze ce nu vrei tu poti controla destul de bine blitul... http://neilvn.com/tangents/video-using-the-black-foamie-thing/


FrateanRazvan scrie:in diverse momente ale zilei

ce treaba are lumina zilei cu blitul...in cel mai bun caz poti folosi blitul pe post de lumina de umplere sau si invers,desii invers blitul lumina principala si lumina ambientala de umplere e putin mai greu sa gasesti unghiul din care sa vina lumina ambientala ca sa umple cew vrei tu si sa nu se adauge la blitz unde nu vrei....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Softbox vs Umbrela.

Mesajde Merlin » Joi Feb 06, 2014 9:58 am

Uite .. un cadru simplu tras aseara cu o singura umbrela si un blit liber .. Pentru portabilitate si manevrabilitate, umbrelele sunt imbatabile, mai ales daca ai una cu husa, sa o poti folosi ca difuzor ori ca reflector ..
Fişiere ataşate
 _DSC5940.jpg
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron