Acum este Mar Apr 16, 2024 5:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtru Super DHG Circular PL.D

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde GrigoreS » Joi Ian 30, 2014 4:15 pm

Salutare,

Mi-am cumparat acest filtru si cred ca m-am cam lacomit si am luat un filtru prea avansat pentru mine. :lol:
Acuma ca tot l-am luat ar trebui sa si invat sa-l folosesc.
Deci cine are sau stie cum se foloseste va rog sa-mi spuneti si mie :)

Am observat ca are o parte care se roteste si iti intuneca sau lumineaza diferite zone din campul vizual.
Cam cum ar trebui sa-l folosesc?
Cateva exemple n-ar strica.

Multumesc.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde emil » Joi Ian 30, 2014 5:20 pm

Daca te uiti pe site-ul producatorului iti explica cu exemple ce efect are filtrul de polarizare circulara.
Idea filtrelor CPL (polarizare circulara) este de a reduce reflexiile de pe suprafetele lucioase (apa, geam, ...). Uita-te la pozele cu lacul si reflexiile din vitrina.
De asemenea iti reda culorile mai vii, de exemplu cerul va parea mai "albastru" si frunzele nu vor fi asa lucioase si li e va vedea mai bine culoarea (foarte folositor cand faci peisaje toamna).
Adresa : http://www.marumi-international.com/dhg/page2.html
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde GrigoreS » Joi Ian 30, 2014 7:32 pm

Am citit ce scrie la link-ul dat de tine dar tot nu m-am lamurit cu dilema mea: de ce se poate roti la stanga si dreapta?
Am observat ca la rotire unele zone se intuneca si altele se lumineaza sau se lumineaza tot sau se intuneca tot.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde DannyMC » Joi Ian 30, 2014 8:21 pm

GrigoreS scrie:Am citit ce scrie la link-ul dat de tine dar tot nu m-am lamurit cu dilema mea: de ce se poate roti la stanga si dreapta?
Am observat ca la rotire unele zone se intuneca si altele se lumineaza sau se lumineaza tot sau se intuneca tot.

Totusi, daca stii ca ai cumparat un filtru de polarizare, de ce nu dai o cautare pe Google?!
Uite ce trebuie sa cauti: filtru de polarizare. Acolo ai si linkuri catre un articol explicativ cat si imagini din care poti sa afli exact ce este si ce face un filtru de polarizare.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde mumus » Joi Ian 30, 2014 10:24 pm

GrigoreS scrie:Am citit ce scrie la link-ul dat de tine dar tot nu m-am lamurit cu dilema mea: de ce se poate roti la stanga si dreapta?
Am observat ca la rotire unele zone se intuneca si altele se lumineaza sau se lumineaza tot sau se intuneca tot.



Este defect, trimite-l inapoi si cere in schimb unul de protectie. :mrgreen:
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Filtru Super DHG Circular PL.D

Mesajde GrigoreS » Vin Ian 31, 2014 11:09 am

Multumesc DannyMC pentru linkuri. Am dat si eu cautare pe Goagal dar se pare ca nu cum trebuia.
Le multumesc si celor care au raspuns mai mult sau mai putin "ironic".
Cu treaba asta m-am cam lecuit a mai pune intrebari pe forum. O sa ma limitez doar la citirea lui.

O zi buna sa aveti toti si spor la fotografiat.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori