Acum este Vin Mar 29, 2024 3:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde Hugh » Mie Feb 19, 2014 5:10 pm

Buna ziua!Sunt la inceput de drum in fotografie si am hotarat ca a venit timpul sa imi iau un blitz extern...mentionez ca bugetul meu este in jur de 1000RON (si creste foarte greu pt ca sunt elev :lol: ) iar eu as opta pentru Nissin Di866 MKII deoarece este redus la pret pe f64 in perioada aceasta...considerati ca este o alegere buna tinand cont ca ma intereseaza portretele si ca la un moment dat o sa vreau sa merg si la nunti(ca ajutor, nu ca fotograf principal)?
Hugh
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 04, 2014 3:55 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde moaartea » Mie Feb 19, 2014 6:16 pm

eu tot citisem ca unele modele de la nissin au probleme ba cu expunerea ba cu altele...ori nu le recunoaste aparatuyl si alte "ciudatenii", nu mai stiu exact modelele de nissin care aveau probleme, inainte sa cumperi ceva nissin vezi pe forumuri care modele au probleme si nu le lua pe acelela...


eu as recomanda un sb700, daca nu gasesti nou - parca era peste 1000 lei, cumpara unul folosit care sa nu aiba zgarieturi, plasticul (lentila fressnell) din fata sa nu aiba semne de topire si care sa arate bine la exterior ca si cum ar fo fost ingrijit, si care mai are garantie....
gasesti in 1000 lei chiar si un sb900 - parca vazusem unu cu garantie in bani astia.nu mai stiu exact....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde Hugh » Mie Feb 19, 2014 6:50 pm

Am observat si eu faptul ca SB-urile sunt mult mai apreciate decat orice alta marca...dar vreau un blitz cu garantie care sa ma faca sa ma simt in siguranta(1,5-2ani) deoarece mai am mult de investit in aparatura foto si nu imi permit sa cumpar acelasi lucru de doua ori...

si mie mi-ar fi placut sb-700 dar nu gasesc unul care sa se incadreze in bugetul meu si sa mai aiba inca o garantie considerabila...

nissin-ul se incadreaza cel mai bine in criterii dar as vrea sa stiu daca e o alegere inspirata(putere considerabila, optical slave-eu am d5100-, timpi de reincarcare relativ ok)
Hugh
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Feb 04, 2014 3:55 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde moaartea » Mie Feb 19, 2014 7:29 pm

pot sa spun ca sb600 si sb900 sunt ff fiabile, un sb600 a avut vreo 120.000 declansari cand l-am scapat de la vreo 2 metri si s-a spart lampa si plasticul ala rosu care m-a costat in total vreo 250 lei, alt sb600 are 4 ani de cand nu a fost dus in service, are cam 300-350.000 declansari (sb600-urile le folosesc ca blituri slave), 900-le a murit lampa dupa vreo 150.000 declansari (folosit ca blitz pe aparat) si tinand cont ca odata i-am scos protectia la supraincalzire cred ca din cauza aia m-a costat reparatia vreo 750 lei si inca odata dupa vreo 250.000 declansari cand am dat vreo 300 lei pe reparatie. mai am si niste yn560ii - blituri manuale - care au cam 200.000 declansari si peste 2 ani si nu am probleme cu ele inca. mai am si pixco 708 care are vreo 3-4000 declansari si a murit deja o componenta in interior, reparatia ma costa max 20 lei pt ca stiu piesele care s-au ars problema e ca nu stiu de unde sa imi cumpar altele la fel.... am avut si un sb700 vreo 6 luni dupa care am optat sa il vand si sa imi iau aproape 3 blituri manuale, pt ca ma ajutau pe mine mai mult 3 blituri manuale decat unu cu ttl.
personal nu am nissin si nici nu am avut vreodata, doar cu ce m-am jucat cu niste blituri ale altor persoane deci nu stiu cat de fiablie sunt sau nu sunt.

cat despre faptul ca tu vrei sa gasesti un sb700 care nou e 1400 lei si nou are garantie 2 ani sa gasesti unu cu 1000 lei cu 1,5-2 nai garantie...nu rpea cred ca o sa gasesti...oricum marea majoritate a utilizatorilor au grija de aparatura lor, si o vad ca pe niste bibelouri, nu ca pe niste unelte care sunt folosite, se tocesc, se mai inlocuiesc..etc...daca gasesti sa cumperi de la cineva care nu a folosit ff mult aparatura, care nu a fost folosita la evenimente,care are in portofoliu doar poze de amatori atunci ai toate sansele sa gasesti un blitz ff putin folosit - ca nou - la un pret f bun care o sa te tina multi ani.

cu bliturile e ca si cu aparatele...daca cineva vinde un body care are 10-15-20.000 cadre deja acel body e uzat...dar daca te gandesti ca sunt unele persoane care intr-o luna "plina"(cu multe evenimente) fac linistit peste 15.000 declansari, te face sa te gandesti daca un aparat care e "folosit" o luna e deja vechi...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 19, 2014 8:25 pm

moaartea scrie:... un sb600 a avut vreo 120.000 declansari ... alt sb600 are 4 ani de cand nu a fost dus in service, are cam 300-350.000 declansari (sb600-urile le folosesc ca blituri slave), 900-le a murit lampa dupa vreo 150.000 declansari ... si inca odata dupa vreo 250.000 declansari ... mai am si niste yn560ii ...care au cam 200.000 declansari ... pixco 708 care are vreo 3-4000 declansari si a murit deja ... am avut si un sb700 vreo 6 luni dupa care am optat sa il vand si sa imi iau aproape 3 blituri manuale...

personal nu am nissin si nici nu am avut vreodata, doar cu ce m-am jucat cu niste blituri ale altor persoane deci nu stiu cat de fiablie sunt sau nu sunt.


Pentru calculul numarului de declansari s-a folosit un soft/formula care sa produca rezultate credibile sau sunt simple aprecieri fara nicio baza stiintifica sau reala; pare ca produsele entry/mid-level ar fi mai fiabile decat cele high-end/pro, iar cele noi sunt mai putin fiabile decat cele reparate?!

[personal, detin 2 Nissin-uri 622 - mark I si II - care in afara timpului de incarcare ceva mai lung(1-2 sec. diferenta) si a lipsei unor facilitati specifice Nikon (HSS) se comporta exemplar chiar si in comparatie cu SB-uri]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 19, 2014 8:47 pm

Bogdan Dulgheru scrie:[personal, detin 2 Nissin-uri 622 - mark I si II ]


Profit şi eu de ocazie sa încerc sa mă lămuresc, pt ca cei de la f64 n-au reusit sau se fac ca nu înţeleg întrebarea. Te rog, lămureşte-mă şi pe mine ce face 622-ul mk II in modul wireless? Stie sa funcţioneze cu CLS-ul nikonului?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde moaartea » Mie Feb 19, 2014 8:53 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Pentru calculul numarului de declansari s-a folosit un soft/formula care sa produca rezultate credibile sau sunt simple aprecieri fara nicio baza stiintifica sau reala; pare ca produsele entry/mid-level ar fi mai fiabile decat cele high-end/pro, iar cele noi sunt mai putin fiabile decat cele reparate?!


am facut calculul asa: am apreciat cate declansari am facut in timpul respectiv si am inmultit cu 0.6 pt ca nu la toate am folosit blitul. daca intr-un an am aprox 100-130k cadre pe body-ul principal si 40-60k pe al 2-lea body si vreo 10k max pe cel de back-up, total sa zicem 160k * 0.6 = 100k poze in care bliturile declanseaza. si in general toate declanseaza odata sau nici unul, cel de pe camera mai e cand declanzeaza doar el.
puterile la care folosesc bliturile externe sunt intre 1/2-1/8 cand folosesc filtre(si filtre folosesc fff mult) si intre 1/4 si 1/32 cand nu folosesc filtre, daca as face o medie ar fi cam 1/4 - 1/4-0.7ev.
900-le pe aparat declanseaza la o putere mai mare in general, pt ca e bounce 99,9% din timp. ff rar pun blitul sa bata in fata si asta afara cand am nevoie de puteri mari, in general afara ca sa imi balansez blitul cu soarele...si din cauza asta e normal sa se strice mai repede.
cifrele de mai sus sunt o medie pe anii 2012 si 2013. in 2012 au fost mai mari, iar in 2013 mai mici pt ca am avut doar vreo 20 nunti, 5-6 botezuri si vreo 15-20 sedinte foto, deci mult mai putin decat in 2012.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 19, 2014 9:23 pm

gabyte00 scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:[personal, detin 2 Nissin-uri 622 - mark I si II ]


Profit şi eu de ocazie sa încerc sa mă lămuresc, pt ca cei de la f64 n-au reusit sau se fac ca nu înţeleg întrebarea. Te rog, lămureşte-mă şi pe mine ce face 622-ul mk II in modul wireless? Stie sa funcţioneze cu CLS-ul nikonului?


Nu e CLS, ci mai mult o declansare wireless si cu un TTL aproximativ, dar destul de aproape de unul real. Exista diferente intre un SB700 si un Nissin 622 II declansat de un SU (sau de commanderul aparatului), dar cu putina indeminare rezultatele pot fi comparate destul de real.
Din pacate nu mi-am notat exact conditiile in care am facut testele, mi-e mai comod acum sa folosesc un SB700, iar cazurile in care utilizez 622-ul sunt destul de rare, motiv pentru care le declansez ca slave-optic (de obicei in astfel de cazuri folosesc si celalalt 622 care nu are wireless).
Singurul dezavantaj este ca nu suporta decat grupul A si canalul 1; daca pun SB-ul pe alt canal/grup si le comand cu commanderul aparatului, iese un fel de CLS, dar cu un TTL aproximativ pentru Nissin ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie blitz Nissin Di866 MKII

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 19, 2014 10:55 pm

Ok, deci funcţionează cu flashul camerei in commander. Funcţionează şi in manual, adică primeşte comandă de la flashul camerei la ce putere sa se aprindă sau merge doar in Ttl-ul acela aproximativ?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron