Acum este Vin Mar 29, 2024 3:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5200 Monitorizare

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde koddi » Mie Mar 26, 2014 6:05 am

Nu ma pot abtine: de mult nu am mai vazut un topic in halul asta de interesant, desi, aparent, exista multe resurse! Dar ce faci daca, cu noroc, scapa de bata, si descopera ca aparatul e la o gasca de malaci (cu spirit artistic), care nu vor sa il restituie nici in ruptul capului? Suni la Politie?
koddi
 
Mesaje: 103
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:04 am

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde lucib » Mie Mar 26, 2014 8:29 pm

Parerea mea ar fi că, pentru zonele unde riști fie și să strige lumea după tine pe stradă dacă te văd făcând poze, e mai bine să nu mergi cu un DSLR, care prin natura sa atrage atenția (publicul nefotograf nu face diferența dintre un D5200, D3100 sau D4, pentru ei toate sunt "camere profesionale" și toți cei care le folosesc sunt "reporteri". În București, o dată mi s-a întâmplat să tot strige după mine un cocalar și altă dată un incident oarecum amuzant, un moș insistând să scriu un articol despre o conductă stricată de lângă blocul lui... păcat că nu mă ocupam pe-atunci cu blogging-ul, ar fi ieșit un pseudo-reportaj simpatic).

Dacă vrei să ai și GPS, mai bine ia-ți o Samsung Galaxy Camera (scuzați că nu e Nikon, dar singurul produs comparabil, Coolpix S800C nu văd să accepte cartelă SIM), pe care poți instala o aplicație de monitorizare și o alertă la schimbarea SIM-ului (le găsești în Google Play Store sau în magazinul de aplicații Samsung).

Avantaje: ai GPS asistat de rețeaua mobilă, poți transmite date și e mult mai discret decât un DSLR. Calitatea optică e decentă, iar cu aplicația Camera FV-5 obții un oarecare control manual (prioritate de timp), bracketing și salvarea imaginilor în formatul fără pierdere PNG (nu e tocmai un RAW, dar e mai mult decât doar JPEG).

Eventual îți poți instala o aplicație de backup automat pe Dropbox, astfel că dacă ți se fură poate vezi și familia hoțului (a fost un caz, caută pe Google după This guy has my HTC... și pregătește-te să râzi bine).
D800 + D90 + 1 V1 + F60 + F55 + 80-200 2,8 + 50 1,8 + 60 2,8 + 20-35 2,8 + 28-80 + 18-105 + 55-300 + 35 1,8 +... +... pe scurt, dependent de Nikon-uri. Fost proprietar de D70, D3100 si P7100.
Mai multe despre mine, pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/.
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron