Acum este Mar Apr 16, 2024 11:41 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5200 Monitorizare

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde StrikeLike » Mie Feb 26, 2014 8:43 pm

Salutari ! Sunt mandru posesor al unui Nikon D5200 cu obiectiv 18-105 mm si as vrea sa stiu de la voi , daca ma puteti ajuta spunandu-mi cum as putea sa-mi monitorizez GPS aparatul chiar si cand e stins . Nu conteaza daca asta presupune achiziionarea unui gadjet , scopul scuza mijloacele pentru mine in situatia aceasta , ma puteti ajuta ? Multumesc anticipat !
StrikeLike
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 26, 2014 8:39 pm

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 26, 2014 8:59 pm

:shock:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 26, 2014 9:03 pm

Nu e aşa de greu. Ai nevoie de un telefon mobil cu gps şi o rola de scoci. Done! :grin:
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde DannyMC » Mie Feb 26, 2014 9:17 pm

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde GrigoreS » Joi Feb 27, 2014 9:49 am

Nu prea cred ca se poate asa ceva.

Eventual (ca sa continui si eu trendul ironic): sudezi aparatul de un ipad sau iphone (pe care il cumperi) si are activat idevice finder. Asa scapi de 2 scule scumpe si pe care ai sanse mici sa le mai gasesti.

Chiar si daca se poate cupla la ceva gadget de urmarire nu prea cred ca merita investitia (probabil costa mai mult decat aparatul).
Ai grija de el si nu vei avea probleme.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde StrikeLike » Lun Mar 03, 2014 4:15 pm

Ce mi-am propus eu sa fac , prezinta un risc putin mai ridicat , sper sa nu se ajunga acolo dar prefer sa-mi iau masuri de precautie ... nu stiu ce vedeti asa amuzant , intrebarea e pe cat posibil de serioasa , nu cred ca i-ar fi pe plac unei persoane sa-si ia o bata-n cap pentru aparatul de la gat si sa piarda o investitie de 1000 euro fara a o mai putea recupera vreodata :)
StrikeLike
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 26, 2014 8:39 pm

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde emil » Lun Mar 03, 2014 5:11 pm

StrikeLike scrie:Ce mi-am propus eu sa fac , prezinta un risc putin mai ridicat , sper sa nu se ajunga acolo dar prefer sa-mi iau masuri de precautie ... nu stiu ce vedeti asa amuzant , intrebarea e pe cat posibil de serioasa , nu cred ca i-ar fi pe plac unei persoane sa-si ia o bata-n cap pentru aparatul de la gat si sa piarda o investitie de 1000 euro fara a o mai putea recupera vreodata :)


Problema principala este ca pentru a putea monitoriza oricand unde se afla camera vei avea nevoie de un echipament care nu doar isi ia pozitia dar o si trimite (de exemplu prin SMS sau direct pe internet). Pe langa asta vei avea nevoie de o sursa de energie (acumulator) independent pentru acel echipament GPS.
Toate astea vor ajunge sa fie destul de mari, nu ai cum sa le "ascunzi" in interiorul camerei, iar daca cineva iti fura camera si vede inca ceva legat de camera nu cred ca va fi destul de prost sa nu "detaseze" acel ceva si astfel s-a dus dracului toata actiunea de monitorizare.

Cei care au luat ca pe o gluma ce cereai au facut-o pe buna dreptate, camera foto nu e o masina in care sa poti ascunde echipamentul de monitorizare fara a atrage atentia, chiar si in cazul unei biciclete e destul de greu sa ascunzi un astfel de echipament.
Uite, ca sa-ti faci idee cat de mare e un echipament de monitorizare GPS viziteaza pagina urmatoare : http://www.integratedtrackers.com/GPSTrack/Spybike.jsp
E vorba de un echipament de monitorizare GPS care transmite coordonatele GPS prin SMS in momentul in care e activat si detecteaza miscare. Tot echipamentul incape in "teava" bicicletei, dar intr-un D5200 nu prea vad unde ai avea loc sa introduci asa ceva.

P.S. in ungaria este o echipa de "vanatori de hoti de biciclete" care foloseste echipamentul de mai sus. Ei au descoperit destul de repede ca pe langa spybike au nevoie si de un transmitator radio, pentru ca pozitia GPS nu ajunge. De ex ce faci daca pozitia GPS iti arata ca e un bloc cu 4 etaje, in care apartament vei cauta ? Sau si mai rau, ce faci daca iti baga camera intr-un loc unde GPS-ul nu mai functioneaza ?

P.S. 2 cred ca ar trebui sa scazi riscul sau daca e chiar imposibil atunci mai bine iei o camera sh de 5-600 ron (de ex un D60), pierderea nu va fi asa mare.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde StrikeLike » Lun Mar 03, 2014 7:29 pm

emil scrie:
StrikeLike scrie:Ce mi-am propus eu sa fac , prezinta un risc putin mai ridicat , sper sa nu se ajunga acolo dar prefer sa-mi iau masuri de precautie ... nu stiu ce vedeti asa amuzant , intrebarea e pe cat posibil de serioasa , nu cred ca i-ar fi pe plac unei persoane sa-si ia o bata-n cap pentru aparatul de la gat si sa piarda o investitie de 1000 euro fara a o mai putea recupera vreodata :)


Problema principala este ca pentru a putea monitoriza oricand unde se afla camera vei avea nevoie de un echipament care nu doar isi ia pozitia dar o si trimite (de exemplu prin SMS sau direct pe internet). Pe langa asta vei avea nevoie de o sursa de energie (acumulator) independent pentru acel echipament GPS.
Toate astea vor ajunge sa fie destul de mari, nu ai cum sa le "ascunzi" in interiorul camerei, iar daca cineva iti fura camera si vede inca ceva legat de camera nu cred ca va fi destul de prost sa nu "detaseze" acel ceva si astfel s-a dus dracului toata actiunea de monitorizare.

Cei care au luat ca pe o gluma ce cereai au facut-o pe buna dreptate, camera foto nu e o masina in care sa poti ascunde echipamentul de monitorizare fara a atrage atentia, chiar si in cazul unei biciclete e destul de greu sa ascunzi un astfel de echipament.
Uite, ca sa-ti faci idee cat de mare e un echipament de monitorizare GPS viziteaza pagina urmatoare : http://www.integratedtrackers.com/GPSTrack/Spybike.jsp
E vorba de un echipament de monitorizare GPS care transmite coordonatele GPS prin SMS in momentul in care e activat si detecteaza miscare. Tot echipamentul incape in "teava" bicicletei, dar intr-un D5200 nu prea vad unde ai avea loc sa introduci asa ceva.

P.S. in ungaria este o echipa de "vanatori de hoti de biciclete" care foloseste echipamentul de mai sus. Ei au descoperit destul de repede ca pe langa spybike au nevoie si de un transmitator radio, pentru ca pozitia GPS nu ajunge. De ex ce faci daca pozitia GPS iti arata ca e un bloc cu 4 etaje, in care apartament vei cauta ? Sau si mai rau, ce faci daca iti baga camera intr-un loc unde GPS-ul nu mai functioneaza ?

P.S. 2 cred ca ar trebui sa scazi riscul sau daca e chiar imposibil atunci mai bine iei o camera sh de 5-600 ron (de ex un D60), pierderea nu va fi asa mare.

Ai si tu dreptatea ta , totusi , am vazut echipeament de spionaj ( GPS ) sub forma de plasture , si asta nu in filmele cu James Bond , dar costurile sunt mult prea mari ... de putut se poate . De asta am apelat la voi , ma gandeam ca stiti ceva mai exact referitor la monitorizarea aparaturii . Multumesc ! :)
StrikeLike
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 26, 2014 8:39 pm

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde gabyte00 » Lun Mar 03, 2014 8:37 pm

Vorbind serios acum, sunt fotografi în Ro care au scule de mii de euro şi nu îşi improvizează tampenii că să ia urmă aparatelor.

Dacă nu vrei să îţi iei o bată în cap pt aparatul tău de o mie de euro, nu umbla noaptea prin ferentari să faci poze la fetiţele care fac trotuarul.

Sau dacă îţi plac sporturile astea extreme e simplu. Îţi faci asigurare.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikon D5200 Monitorizare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 03, 2014 10:04 pm

StrikeLike scrie:Ce mi-am propus eu sa fac , prezinta un risc putin mai ridicat , sper sa nu se ajunga acolo dar prefer sa-mi iau masuri de precautie ... nu stiu ce vedeti asa amuzant , intrebarea e pe cat posibil de serioasa , nu cred ca i-ar fi pe plac unei persoane sa-si ia o bata-n cap pentru aparatul de la gat si sa piarda o investitie de 1000 euro fara a o mai putea recupera vreodata :)


Poate ar fi mai util sa ne prezinti mai exact (mai in detaliu) riscul la care esti dispus sa te expui si probabil ca se vor putea imagina mai bine niste solutii viabile. Nimeni nu poate imagina o solutie de securitate ideala sau buna-la-toate: sa nu-ti sparga casa si sa te fereasca si de gripa.

Din cate am inteles eu (poate in mod gresit) principala ta preocupare are in vedere in principal echipamentul (sau mai exact cei 1000 de euro investiti in echipament), iar persoana ta este pusa pe planul 2 sau mai mare; ma gindesc ca un echipament de protectie a persoanei ce poarta asupra sa o investitie mare, poate fi o solutie mai buna. Zonele de conflict produc cele mai bune exemple pentru ineficienta oricaror masuri de securitate.
Investitia poate fi pierduta si in conditii din cele mai sigure (te impiedici in holul casei personale, scapi aparatul pe gresie si ai pierdut investitia).

[De dragul discutiei ( :) ) fac presupunerea ca aparatul tau D5200, de 1000 de euro, ar fi dotat cu cele mai fanteziste si eficace metode de urmarire posibile; intrebarea mea e, ce-ai face (la ce ti-ar folosi) cu aceste informatii (traseul pe care il urmeaza investitia dupa momentul despartirii de ea) dupa ce reusesti sa iesi din coma provocata de bâta incasata?]

Dupa mine cea mai buna protectie (nici asigurarea nu "straluceste", efortul depus nu e acoperit) ar fi mantia lui Harry Potter, dar nu cunosc nici pretul si nici magazinul de unde o poti procura.http://harrypotter.wikia.com/wiki/Mantle
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron