Acum este Vin Apr 19, 2024 11:26 pm

Articole Nikonisti.ro

filtru polarizare

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: filtru polarizare

Mesajde jlaudio » Lun Iul 21, 2014 8:13 pm

Radu_Grozescu scrie:
Toni Stefan scrie:pai si cum mai rotesti filtrul?


Majoritatea parasolarelor pe baionetă permit rotirea filtrului.

Toate parasolarele pe filet permit rotirea filtrului.

La Nikon 18-105 parasolarul nu permite rotirea filtrului, am filtrul uv pe obiectiv si daca parasolarul este pus nu am acces la filtru :(
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: filtru polarizare

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 21, 2014 9:00 pm

jlaudio scrie:La Nikon 18-105 parasolarul nu permite rotirea filtrului, am filtrul uv pe obiectiv si daca parasolarul este pus nu am acces la filtru :(


Ați încercat (după ce scoateți UV-ul) să montați un filtru de polarizare și să-l rotiți, așa cu binișorul, chiar dacă e parasolarul pus ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtru polarizare

Mesajde jlaudio » Mar Iul 22, 2014 5:48 pm

Radu_Grozescu scrie:
jlaudio scrie:La Nikon 18-105 parasolarul nu permite rotirea filtrului, am filtrul uv pe obiectiv si daca parasolarul este pus nu am acces la filtru :(


Ați încercat (după ce scoateți UV-ul) să montați un filtru de polarizare și să-l rotiți, așa cu binișorul, chiar dacă e parasolarul pus ?

Inca nu am cumparat filtru CPL deci nu am cum incerca, dar cand o sa procur unul promit ca o sa incerc sa vad daca functioneaza. Referitor la filtrele CPL am o nelamurire:
Toate filtrele CPL ofera acelasi efect de polarizare? (de ex. saturarea cerului albastru cand lumina este puternica) Un entry de la Hoya (adica cel mai ieftin model) ofera o imagine la fel ca si un Hoya HD? (bineinteles in conditii asemanatoare) Adica merita sa dau mai multi bani pt un filtru mai acump si o sa am o imagine mai buna sau este numai marketing si straturile suplimentare nu aduc nimic in plus la calitatea imaginii? B+W ofera chiar o calitate (vizibil) mai buna fata de Hoya?
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: filtru polarizare

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Iul 22, 2014 6:09 pm

jlaudio scrie:Toate filtrele CPL ofera acelasi efect de polarizare?


Teoretic da.

jlaudio scrie:Adica merita sa dau mai multi bani pt un filtru mai acump si o sa am o imagine mai buna sau este numai marketing si straturile suplimentare nu aduc nimic in plus la calitatea imaginii?


Nu e doar marketing, dar un pret de x ori mai mare nu se va reflecta într-o calitate a imaginii de x ori mai bună.

Diferențele de calitate a imaginii (la filtre) se văd în general în condiții dificile.
Ex. când fotografiați o casă și aveți soarele în spate, greu veți observa deosebiri.

Dar în afară de calitatea imaginii mai sunt și alte deosebiri.

Ar mai fi multe de povestit, dar tot nu vom ajunge la o concluzie clară, de felul: ce filtru să luăm :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: filtru polarizare

Mesajde jlaudio » Mar Iul 22, 2014 7:04 pm

Multumesc pentru raspunsul prompt si de lamuriri. Cred ca o sa iau un filtru mai scump un Hoya HD.
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: filtru polarizare

Mesajde jlaudio » Joi Iul 31, 2014 5:14 pm

Am cumparat un filtru Hoya HD si confirm ca se poate roti si cu parasolarul montat (cu grija sa nu ating sticla filtrului) :D
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: filtru polarizare

Mesajde remusn1 » Dum Mar 29, 2015 12:31 am

Se poate roti filtrul daca este montat la obiectivele cu focusare externa,gen obiectivul de kit 18-55?
remusn1
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 09, 2012 9:16 am

Re: filtru polarizare

Mesajde DannyMC » Dum Mar 29, 2015 7:40 am

Se poate, dar va trebui sa focalizezi, sa rotesti si apoi sa declansezi.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron