Acum este Joi Apr 25, 2024 2:13 am

Articole Nikonisti.ro

Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Dobyalex » Vin Ian 16, 2009 10:55 pm

Recent, am avut parte de o mica surpriza cand am fost sa imi caut niste accesorii pentru aparatul foto nikon. Am avut in plan sa cumpar un light holder(schelet de blitz) si un cablu de blitz SC-28. Le-am achizitionat fericit de la firma F64 si nu am mai avut rabdare sa montez capul de la cablu pe schelet pentru ca era multa lume si am zis ca sunt si eu capabil sa fac asta acasa.
Dupa ce am ajuns acasa si entuziasmat sa montez echipamentul, am dat de o mica problema tehnica: cablul nu se monta de blitz; motivul: nu aveam piulita necasara ca sa il montez. A doua zi fac inca un drum la magazin si intreb pe acolo daca se cunoaste vreun adaptor prin care se poate face prinderea; surprinzator(neplacut), nimeni nu stia de un adaptor special sa faca asta si am returnat cablul in schimbul compromisului de a utiliza blitzul SB-600 pe modul commander mode.
Am facut ceva cercetari pe net, nu foarte stufoase, si am gasit pe un site strain tot de ce puteam sa visez. Singura problema a fost taxa de transport ce mi sa parut extrem de mare(aproape de 2 ori costul adaptorului).
Intrebarea mea vine: Ce are Romania de nu pot face stocuri chiar si cu adaptoare si alte accesorii in cazuri ca acestea? Nu cred ca sunt singurul care s-a lovit de aceasta problema, dar in acelasi timp nu am atatea resurse incat sa apelez la oricine sa imi aduca din strainatate...
Daca stie cineva vreun importator ce aduce in tara si accesorii "minore" ca acestea, va rog lasati un post.
Multumesc anticipat
Dobyalex
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 16, 2009 10:39 pm

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Adrian Hancu » Vin Ian 16, 2009 11:51 pm

Nu e un răspuns la întrebarea de mai sus Dobyalex,

Dar să vă zic de situaţia din Republica Moldova. Aici nu găseşti nicăieri un cablu de blitz SC-28 de exemplu. Sau multe multe alte accesorii.E o piaţă stranie, cu politică dusă de dealerii NIKON stranie.

Spre exemplu un Nikon D40 KIT 18-55 AF-S DX II în România e la un preţ de 1299 RON, la noi îl găseşti la 2221 RON. Nu mai zic de alte preţuri...

E o delectare pentru mine să vizitez magazinele româneşti specializate în foto.

Sorry pentru offtopic.
Câte o fotografie pe zi. http://www.hancu.com
Adrian Hancu
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Chişinău, Moldova

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 17, 2009 8:14 pm

Dobyalex scrie:Recent, am avut parte de o mica surpriza cand am fost sa imi caut niste accesorii pentru aparatul foto nikon. Am avut in plan sa cumpar un light holder(schelet de blitz) si un cablu de blitz SC-28.


E vorba cumva de un flash bracket ? Cablul Nikon SC 28 are un filet metalic de tip trepied pe capatul unde se monteaza flash-ul si se poate monta cu putin bricolaj cam pe orice, cu un surub corespunzator.

Daca nu eram pe un forum Nikon, iti puteam spune de cablul Nissin TTL "universal" care pe langa filet tip trepied are o patina acolo, deci ar fi mers poate chiar mai usor in montajul tau, plus ca e gata scurt, nu trebuie taiat cum e cazul cu un SC 17 sau 28.

Atentie, scurtarea unui cablu Nikon TTL nu e treaba de incepatori, se recomanda sa aveti un prieten cu hobby in domeniul electronicii :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Dobyalex » Dum Ian 18, 2009 10:21 am

Da, este vorba de flash bracket, am luat in considerare si cablul de la Nissin, l-am testat dar fiind cablu compatibil nu puteam sincroniza blitzul cum doream precum auto FP High-Speed Sync, balanced fill-flash(BL) si trebuia sa depind doar de manual zoom, lucru care inca imi este dificil ca inca nu sunt expert in setari manuale de blitzuri.
Dobyalex
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 16, 2009 10:39 pm

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Ovidiu NI » Dum Ian 18, 2009 10:03 pm

Radu_Grozescu scrie:Daca nu eram pe un forum Nikon, iti puteam spune de cablul Nissin TTL "universal" care pe langa filet tip trepied are o patina acolo, deci ar fi mers poate chiar mai usor in montajul tau, plus ca e gata scurt, nu trebuie taiat cum e cazul cu un SC 17 sau 28.


Nu e nici o lupta aici si deja ati spus :D

Bafta in continuare
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 07, 2009 4:42 pm

Dobyalex scrie:Intrebarea mea vine: Ce are Romania de nu pot face stocuri chiar si cu adaptoare si alte accesorii in cazuri ca acestea?

O piata de desfacere mult prea mica in raport cu pretul acestor accesorii. Daca ati fi dealer foto, v-ar conveni sa importati tot felul de accesorii "exotice" din care sa vindeti citeva pe an, la un pret de 20-30 RON? Ca marimea pietii pentru asa ceva nu o puteti controla, iar daca puneti un pret nerezonabil de mare nu vi le mai cumpara nimeni, ca va fi mai ieftin sa le comande in strainatate sau sa si le bricoleze pe la vreun atelier sau prieten priceput. Oricum, asa cum spunea si nikonistul de peste Prut, e loc de mult mai rau...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde nikonians_ro » Vin Feb 20, 2009 1:14 pm

Dobyalex scrie:Dupa ce am ajuns acasa si entuziasmat sa montez echipamentul, am dat de o mica problema tehnica: cablul nu se monta de blitz; motivul: nu aveam piulita necasara ca sa il montez. A doua zi fac inca un drum la magazin si intreb pe acolo daca se cunoaste vreun adaptor prin care se poate face prinderea; surprinzator(neplacut), nimeni nu stia de un adaptor special sa faca asta


Şi eu care credeam că am fost singurul care am luat ţaca. :lol: Mi s-a spus la magazin de faza cu surubul taiat. Dar sincer, parca nu mi-as lasa sb800-le atarnat de un surub taiat. Oricum nu depind de acel suport de blit. Pot trai si fara el. Daca e sa-l dau jos din patina aparatului, prefer sa-i pun sc-28 si sa-l tin in mana. In felul asta pot manipula directia luminii blitului mult mai creativ .
Check this out:
http://www.youtube.com/watch?v=7NEmufNi70w

sau pentru o solutie fara cablu: http://www.youtube.com/watch?v=O5WEwsVv ... re=related
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde sorinls » Vin Feb 20, 2009 1:45 pm

cind ai aparatul in mina dreapta si blitzul in stinga ar trebui sa ai o pozitie mai mult decit ciudata sa nu simta blitzul commander. pt ca senzorul de ttl de pe blitz e in lateral in dreapta.
pentax nu s-au gindit la asta. e pus in fata in coltul din stinga-jos si nu vede blitzul pop-up sau il acoperi cu degetele. de aia in filmusor ala foloseste cabluri.

mai e si sc-29 care are leduri AF care isi iau curentul din sb800. asta daca ai sb800 si iti trebuie AF assist.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde nikonians_ro » Vin Feb 20, 2009 2:16 pm

sorinls scrie:mai e si sc-29 care are leduri AF care isi iau curentul din sb800. asta daca ai sb800 si iti trebuie AF assist.

Am un d300 si sc29 nu merge pe d300. Detalii aici: viewtopic.php?f=19&t=13&start=90
Vezi ca am scris 2 mesaje. Momentan nimeni nu m-a lamurit. Nu vreau la nivel teoretic ci la nivel practic. Adica daca are cineva d300 + sc29 + blit si combinatia asta merge perfect in toate modurile blitului.
Acu vis-a-vis de faza cu senzorul de pe pentax nu te contrazic fiindca nu stiu. Personal, evit folosirea blitului incorporat (built in flash )in mod commander cand fotografiez oameni. Asta este optiunea mea. Poate altii procedeaza altfel. Nu zic ca numai asa e corect. Ci, asa procedez eu. In principiu prefer sa ma concentrez pe surprinderea actiunii ,nu pe felul cum tin blitul in mana pentru a declansa ( commander/slave). Cablul este o solutie mai sigura, chiar daca e mai incomoda si folosindu-l inseamna ca esti dispus sa nu faci nici un compromis.
Pentru solutii fara compromis fara cablu : radio transmitter/ receiver. Dar acestea merg doar in manual si tre sa ai ceva experienta in spate pt a le folosi. Subliniez : abordare personala

PS: Aici http://www.valeriu.org/ vei vedea o tona de poze facute in acest stil. Nu toate sunt facute cu tehnica asta dar vei vedea destule . Nu zic ce foloseste fiindca e vorba de concurenta ( si oricum nu asta e important )dar ca idee te poti uita aici sa vezi cam ce se poate face.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nevoia de a achizitiona unele accesorii din strainatate

Mesajde sorinls » Vin Feb 20, 2009 3:41 pm

nikonians_ro scrie:Am un d300 si sc29 nu merge pe d300. Detalii aici: viewtopic.php?f=19&t=13&start=90
Vezi ca am scris 2 mesaje. Momentan nimeni nu m-a lamurit. Nu vreau la nivel teoretic ci la nivel practic. Adica daca are cineva d300 + sc29 + blit si combinatia asta merge perfect in toate modurile blitului.


nu iti vad mesajul in acel link
ce nu merge?

am inteles ce zici de abordare insa in cazul acela nici nu putea sa apeleze la varianta fara nici un accesoriu
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori