Acum este Joi Apr 18, 2024 10:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Achizitie acumulator

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Achizitie acumulator

Mesajde Allexutzu » Vin Mai 02, 2014 5:38 pm

Salut,am un buget destul de mic si simt nevoia de a cumpara un al doi-lea acumulator.Am vazut pe un site un acumulator replace Delta de 1150mAh,de tip En-El14(Pentru D3100) la pretul de 49 de lei.Are cineva un astfel de acumulatori?Poate cineva sa imi zica daca sunt buni,tin asa cum ar trebui.Merita sa cumpar?
Allexutzu
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 04, 2013 8:31 pm

Re: Achizitie acumulator

Mesajde octaviantomescu » Dum Iun 08, 2014 8:57 am

Salut,
Acum o luna eram si eu in situația dvs. M-am documentat putin pe internet si am aflat urmatoarele:
- acumulatorii replace nu pot fi folositi in corpul aparatului daca nu au integrat un chip decodat (mai multe informatii gasiti la o simpla cautare cu Google), ci numai ca al 2-lea acumulator in grip;
- In functie de producator, exista riscul ca un acumulator replace instabil sa produca daune aparaturii cu care intra in contact (am citit despre un caz in care incarcatorul pur si simplu s-a topit din cauza unui astfel de acumulator, sau alt caz in care datorita variatiilor de tensiune a defectat placa de baza a body-ului, iar reparatia a costat ~900RON).
Din cauza acestor aspecte, eu am decis sa achizitionez un acumulator original.
O zi buna!
octaviantomescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 07, 2014 2:19 pm
Localitate: Pitesti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron