Acum este Joi Mar 28, 2024 10:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat telecomanda

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat telecomanda

Mesajde alinsaga » Lun Mai 12, 2014 8:25 pm

Am nevoie de o telecomanda DSLR , ideal fara fir, pentru a putea focaliza D600 sau D800 amplasat in capul macaralei .
Focalizarea o pot controla folosind un monitor Wondlan amplasat pe trepiedul care tine macaraua .

Am vazut si telecomenzile cu fir, recomanda cineva un anume model ?

Tks anticipat
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Sfat telecomanda

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 12, 2014 9:12 pm

La asa setup iti trebuie ori o telecomanda radio, ori una prin fir; e greu de crezut ca cele IR isi vor face treaba suficient de prompt pentru a fi o optiune si au inconvenientul de a-ti ocupa patina.
Telecomanda pe fir e cea mai sigura optiune (daca bratul macaralei nu este prea lung, caz in care vei avea nevoie si de un prelungitor). Cele mai sfinte sunt cele Nikon, originale, respectiv MC-36A/MC-30A + MC-21 pe cablu, ML-3 prin IR si WR-R10+WR-T10 wireless (mie mi se pare cea mai versatila si comoda metoda de comanda).
Cu preturi mai "omenesti" si mai putine facilitati se pot utiliza telecomenzile de la Phottix.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat telecomanda

Mesajde alinsaga » Mar Mai 13, 2014 8:17 am

Cam ai dreptate, poate fi si cu fir, oricum am cablul de 2.5 m hdmi care coboara la monitorul de control . Unde e unul mai merge unul.
Am vazut si eu telecomanda Nikon si mi a facut cu ochiul. Gasesc fir prelungitor ? macaraua are cam 3 m ,metal si fibra carbon .nu am nevoie decat de 2 functii, start stop rec si focus.
Tks
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Sfat telecomanda

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mai 13, 2014 12:13 pm

alinsaga scrie:Cam ai dreptate, poate fi si cu fir, oricum am cablul de 2.5 m hdmi care coboara la monitorul de control . Unde e unul mai merge unul.
Am vazut si eu telecomanda Nikon si mi a facut cu ochiul. Gasesc fir prelungitor ? macaraua are cam 3 m ,metal si fibra carbon .nu am nevoie decat de 2 functii, start stop rec si focus.
Tks


Cablul prelungitor MC-21 se gaseste la YS: link magazin online ... cam scump ce-i drept :(

Combinatia WR-R10+WR-T10 cred ca, desi mai scumpa, poate fi mai folositoare in viitor (o macara de 5 tone :D )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat telecomanda

Mesajde moaartea » Mie Mai 14, 2014 12:55 am

esti SIGUR ca poate sa dea start/stop la inregistrare video????

acum cateva luni cautam si eu o modalitate sa pot sa start/stop la inregistrare video...si din cate am citit si intrebat pe alte forumuri cica nu este o asemenea posibilitate la d600...si parca nici la d800 dar aici nu sunt 100% sigur...

da, intradevar telecomenzi sunt dar ele functioneaza DOAR pe partea foto...pe video nu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat telecomanda

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 14, 2014 8:01 am

In mod normal, daca suporta LV (si cam suporta toate) si levierul LV pus pe filmare, rolul butonul de declansare va fi acela de start/stop a inregistrarii video; cu levierul comutat pe foto, butonul telecomenzii va capta imagini la cadenta stabilita de setari si apasarea butonului.
E greu de crezut/imaginat ca intr-o astfel de configuratie (LV+Film mode) butonul telecomenzii va avea un alt rol decat cel de declansare/oprire a inregistrarii?!

Singurele limitari s-ar putea sa se aplice pe aparate mai vechi de D4, cum parca Nikon si specifica pe undeva.
In plus, combinatia wireless beneficiaza de butonul Fn care poate fi configurat, iar pretul ansamblului imi pare mie, cel mai competitiv pentru distante in jur de 3m.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat telecomanda

Mesajde alinsaga » Mie Mai 14, 2014 10:21 am

Trebuie sa mearga altfel nu mai e telecomanda. Pe d800 merge sigur atat focus cat si rec si telecomanda nici macar Nikon nu era . Cat timp treci aparatul pe modul filmare care e problema ? Aparatul interpreteaza semnalul nu trebuie semnal special .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Sfat telecomanda

Mesajde ikraft » Mie Mai 14, 2014 11:45 pm

setup-ul pare destul de complex, poate nu ar strica si un laptop la el, sa vezi in timp real rezultatul. Caz in care nu mai ai nevoie de telecomanda ci doar de un cablu USB suficient de lung si soft de control.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori