Acum este Joi Mar 28, 2024 3:11 pm

Articole Nikonisti.ro

inel adaptor montura konica AR la nikon F

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

inel adaptor montura konica AR la nikon F

Mesajde oxybug » Mar Mai 20, 2014 11:25 am

Buna ziua. Am intrat de curand in posesia unui nikon d5100, doar body . Intre timp un amic inimos m-a facut fericit cu un konica FC-1 si 3 obiective dupa cum urmeaza :
- Konica hexanon AR40 mm 1.8
- Exakta tele zoom macro 75-200 mm 1:4.5
- Soligor C/D wide-auto 1:2.8
Obiectivele arata foarte bine....Am incercat sa le vand si sa cumpar un obiectiv nikon, dar se pare ca nu e nimeni interesat de ele. Asa ca ma gandeam ca as putea sa le folosesc pe noua achizitie. Am "rascolit' pe google si am aflat ca exista un adaptor, cel de aici : http://www.amazon.com/Fotodiox-Adapter-Konica-F-Mount-Cameras/dp/B00AUKDNBI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1400574750&sr=8-1&keywords=Adapter+for+Konica+AR+Lens+to+Nikon+F
Dar nu stiu daca este intr-adevar bun. A incercat cineva? Merita investitia? Ma ajuta sau mai mult ma incurca?
Orice sfat, critica, indrumare este binevenita. Va multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri. Cu stima
Avatar utilizator
oxybug
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mai 09, 2014 10:55 am

Re: inel adaptor montura konica AR la nikon F

Mesajde DannyMC » Mar Mai 20, 2014 5:37 pm

Parerea mea este ca te complici! Nici unul din cele trei obiective nu este deosebit astfel incat sa merite deranjul de le folosi cu adaptor, care costa cam cat un obiectiv si fiind cu lentila, pentru focalizarea la infinit va amplifica problemele! Mai bine te joci cu ele pe Konica!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inel adaptor montura konica AR la nikon F

Mesajde oxybug » Mar Mai 20, 2014 5:57 pm

Multumesc frumos de sfat....Acum, macar stiu ca nu merita investitia. Cu stima
Avatar utilizator
oxybug
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mai 09, 2014 10:55 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori