Acum este Vin Mar 29, 2024 3:53 am

Articole Nikonisti.ro

Trepied Nikon D90

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Trepied Nikon D90

Mesajde TudorOprea » Mie Iun 04, 2014 10:23 pm

Sunt interesat sa cumpar un trepied solid, cu patina quick release pentru aparatul meu D90. Folosesc obiective de 50mm f1.8, 35-80mm f4-5.6 si doresc sa mai achizitionez un obiectiv telefoto undeva pe la 200-300mm prime sau zoom. Bugetul de care dispun pentru trepied este de 150 de lei. Recomandari?
TudorOprea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 04, 2014 10:13 pm

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 05, 2014 9:02 am

In acest buget, NIMIC solid. Daca se dubleaza+ bugetul se poate atinge limita inferioara a calitatii/stabilitatii/robustetei ...

Pentru setup-ul actual si bugetul specificat: orice trepied care se incadreaza (Fancier, Weifeng, Velbond); in momentul achizitiei obiectivului tele, functie de greutatea lui, e posibil sa fie nevoie de alt trepied.

Deocamdata, cu 150 lei, se pot achizitiona trepiede care sa sustina 1 kg (cat au aparatul + orice obiectiv atasat), alegerea lui avind doar aspectul, drept criteriu de alegere.
Varianta SH cade din start: trepiedele sub 150 lei sunt firave scoase din cutie, iar orice utilizare le va face si mai subrede.

Sfaturi de alegere: https://www.google.ro/search?q=how+to+choose+a+tripod&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-US:%7Breferrer:source%7D&ie=UTF-8&oe=&gws_rd=cr,ssl&ei=gRWQU7eBEe-w7AbajYD4Cg#q=how+to+choose+and+buy+a+tripod+for+a+dslr+camera&rls=com.microsoft:en-US:%7Breferrer:source%7D
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde Iceman » Joi Iun 05, 2014 1:30 pm

Daca mai pui inca 50 ron la bugetul pe care scrii ca-l ai, poti cumpara modelul din semnatura mea link magazin online eu unul il am de 1 an si sunt foarte multumit de el, il folosesc cu un D5100 cu 55-300 + blit SB700. Hai noroc si ... lumina buna ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde AdrianModelis » Mie Iul 09, 2014 9:39 am

Pentru un trepied solid ai nevoie de 500-1000 ron. Daca suma pe care ti-o permiti e mai mica si robustetea este un factor esential, cauta trepiedul de banii pe care-i ai, care sa sustina cea mai mare greutate conform specificatiilor. Oricum spre maximul suportat apar vibratiile de la orice atingere - "ii tremura picoarele" :).
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde kreindler » Mar Aug 19, 2014 2:58 am

atata timp cat echipamentul pe care l-as folosi pe el ar fi de maxim un 1kg, cred ca este destul de potrivit si asa ceva, nu?

http://www.protoolreviews.com/tools/bosch-bs-150-tripod/5239/

(laserele alea de nivel din cate m-am uitat au intre 1 kg si 2 kg), dar oricum presupun ca este construit cu o marja, ca doar nu e proiectat de chinezi...
kreindler
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 12, 2014 7:54 pm

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Aug 19, 2014 8:42 am

kreindler scrie:atata timp cat echipamentul pe care l-as folosi pe el ar fi de maxim un 1kg, cred ca este destul de potrivit si asa ceva, nu?

http://www.protoolreviews.com/tools/bosch-bs-150-tripod/5239/

(laserele alea de nivel din cate m-am uitat au intre 1 kg si 2 kg), dar oricum presupun ca este construit cu o marja, ca doar nu e proiectat de chinezi...


... dar e fabricat de chinezi ;)
Am si eu un astfel de trepied si din experienta mea cu el iti pot spune ca acele distantiere dintre picioare (care dau unghiul de inclinare al acestora) capata jocuri enorme chiar si dupa o perioada scurta de folosire; aceste jocuri iti vor strica intotdeauna pozitia fixata cu mare greutate inainte.
Nici sistemul cu cremaliera nu este foarte precis si stabil: acea manivela isi pierde usor pozitia de blocare, iar cremaliera va cobori coloana centrala cu viteza mare ceea ce va dauna echipamentului montat deja pe capul trepiedului.
In general e bine ca marjele indicate de producator sa fie evaluate la valori mai mici; diferenta intre 1 si 2 kg este semnificativa, iar in caz real greutatea sustinuta corect (!) va fi doar de 7-800 de grame.

Cea mai buna evaluare a unui trepied se face testindu-l cu echipamentul din dotare si/sau cu cel viitor; sa cumperi un trepied doar privind o poza a lui pe internet si doar prin prisma pretului extrem de scazut (unii isi pun si intrebarea: de ce e asa de ieftin?) mi se pare loterie pura.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde kreindler » Mar Aug 19, 2014 2:02 pm

Da, eu l.am comandat pe asta 1. fiindca parea solid 2. bosch imi inspira calitate (stiu ca toate sunt facute in china, de aceea am si zis "proiectat" :))) ) 3. avand in vedere aparentele de la 1 si 2, 30 de dolari cu transport inclus mi s-a parut best buy ever.....


Astept sa primesc si eu asta, dar din ce mai citisem pe net, raportul pret calitate pare destul de bun
kreindler
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 12, 2014 7:54 pm

Re: Trepied Nikon D90

Mesajde DannyMC » Mar Aug 19, 2014 7:34 pm

kreindler scrie:30 de dolari cu transport inclus mi s-a parut best buy ever.....

Din pacate la trepiede,nu exista ieftin, usor si rigid! De altfel chiar in reviewul din link autorul scrie:
For tripods, light weight can actually be bad as the tripod can move around on you too easily…but you get stability or portability—not both. Bosch opted for the latter.

Vei vedea, ca orice pozitie in afara de cea perfect perpendiculara pe coloana centrala, capul va "curge" indiferent cat de mult strangi surubul de blocare. Pozitie care este greu de obtinut la folosirea acestui trepied pe o suprafata denivelata.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron