Acum este Vin Mar 29, 2024 9:41 am

Articole Nikonisti.ro

Blituri cu transmitator radio

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Blituri cu transmitator radio

Mesajde Alitzu » Dum Iun 08, 2014 4:59 pm

Salut!! vreau sa achizitionez un blit care are transmitator wireless, insa sunt curios daca acest transmitator din blit activeaza orice alt blit care are wireless la fel ca blitul de pe aparatul foto in comander mode .
Alitzu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 07, 2012 12:43 pm

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde DannyMC » Dum Iun 08, 2014 5:04 pm

Bad post.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde Alitzu » Dum Iun 08, 2014 5:12 pm

bad post ??? sunt curios de ceva....nu am folosit blit slave pana acum si vreau sa stiu ce sa imi cumpar ....ce este rau in asta ??
Alitzu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 07, 2012 12:43 pm

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde DannyMC » Dum Iun 08, 2014 5:40 pm

Chill out, nu era vorba despre tine!
"Bad post" inseamna ca am gresit postarea si pentru ca nu o pot sterge eu am scris asta pentru ca moderatorii sa stie ca poate fi stearsa!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde moaartea » Dum Iun 08, 2014 9:33 pm

Alitzu scrie:Salut!! vreau sa achizitionez un blit care are transmitator wireless, insa sunt curios daca acest transmitator din blit activeaza orice alt blit care are wireless la fel ca blitul de pe aparatul foto in comander mode .



FACI CONFUZIE DE NISTE CHESTII:

in primul rand titlul e blitz cu transmitator RADIO, iar in post spui ca blitul integrat pe aparatul foto e wireless - adica nu iti trebuie fire pt a declansa celalte blituri compatibile, dar NU functioneaza prin unde radio, ci prin IR, adiuca blitul extern trebuie "sa vada" lumina de la acel blitz ca sa functioneze.


blituri cu TRANSMITER RADIO INTEGRAT IN BLITZ sunt dar foarte putine(din cate stiu eu doar vreo 2-3 modele, niciunul de la nikon,ci de la alte firme) si sunt compatibile doar cu alte modele de la acel producator

blituri cu transmitere "wireless" (care e impropriu spus, termenul corect este prin IR sau "wireless IR" -daca lipseste acel IR de la sfarsit se poate face confuzie cu transmitere prin unde radio care e complet altceva) adica cele care sunt compatibile cu si functioneaza la fel ca acel blitz de pe aparat, poate sa declanzeze orice alt blitz compatibil.

ex blituri de la nikon bliturile compatibile ca recivere in sistemul CLS sunt sb600, sb700, sb800, sb900, sb910, iar ca transmitere sunt toate cele de mai sus in afara de sb600.

daca iei alte blituri trebuie sa te uiti la specificatii sa fie compatibil blitul acela cu sistemul CLS de la nikon, altfel nu vei putea folosi cls-ul.
unele blituri au modul SU-4, altfel spus si optical slave, adica setezi puterea la blit pe manual cat vrei tu si acel blitz declanseaza odata cu declansarea oricarui alt blit(in cazul asta ttl-ul a sarit din schema, si orice alt blitz de la orice aparat foto declanseaza acel blitz la puterea prestabilita din meniul lui). sistemul CLS te lasa sa setezi puterea la fiecare blitz de pe aparat sau sa folosesti modul ttl la recivere. ai si 3 grupe : a-b-c adica poti seta independent acele 3 grupe. ex grupa a sa fie manual 1/8, grupa b manual 1/32 , grupa c sa fie ttl, si toate sa declanseze in acelasi timp.

daca iei blituri de la alt producator trebuie sa citesti in specificatii sa vezi cu ce alte blituri poti sa le folosesti ca si transmiter/reciver
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde Alitzu » Lun Iun 09, 2014 11:57 am

acum am inteles cum sta treaba:D. Multumesc frumos!!!!!!
Alitzu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 07, 2012 12:43 pm

Re: Blituri cu transmitator radio

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iun 09, 2014 2:49 pm

Alitzu scrie:Salut!! vreau sa achizitionez un blit care are transmitator wireless, insa sunt curios daca acest transmitator din blit activeaza orice alt blit care are wireless la fel ca blitul de pe aparatul foto in comander mode .


Dacă e vorba chiar de radio, a apărut Phottix Mitros+ (varianta pentru Nikon) care face pe radio ce face sistemul Nikon CLS pe wireless optic (IR), putând ca functiona atât ca unitate de comandă cât si ca receptor.

Este compatibil cu sistemele radio Phottix Odin si Strato II.

În plus, face si CLS optic (compatibil cu sistemul Nikon), si slave prin simpatie (SU-4).

Doar că de unul singur nu face nimic, pentru sistemele wireless este nevoie de fiecare dată măcar de un emitător si un receptor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron