Acum este Vin Apr 19, 2024 12:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema Softbox/Octobox

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Dilema Softbox/Octobox

Mesajde vasilescu.gr » Mar Iun 10, 2014 10:35 am

Buna ziua, am nevoie de o parere si unde altundeva as putea gasi un raspuns competent decat aici.
Imi doresc sa achizitionez un octobox de 150cm pentru blitzurile mele Elinchrom si am o dilema. Un octobox Elinchrom de 135cm costa aproximativ 1000 ron pe cand unul no-name de 150cm costa 350 ron. La ce probleme ar trebui sa ma astept de la cel no-name si mai ales merita luat in ideea in care cu 1000 ron as putea sa imi iau o sacosa de chestii in loc de un singur octobox. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
vasilescu.gr
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 14, 2014 4:59 am

Re: Dilema Softbox/Octobox

Mesajde CosminD » Joi Iun 19, 2014 11:54 am

nu pot sa te ajut cu un raspuns,insa pot sa-ti arat unde poti sa gasesti raspunsul la aceasta intrebare si la multe altele.Maine la noaptea studiourilor foto :) http://noapteastudiourilorfoto.ro/ Dintre cele 15 studiouri participante sunt vreo 3-4 care fac si workshopuri pentru fotografie de studio,fashion etc. Uite programul aici http://noapteastudiourilorfoto.ro/images/program-noaptea-studiourilor-foto-2014-final.jpg O sa vin si eu in Buc. special pentru eveniment,fiindca si eu am o gramada de intrebari.Plus inca o data pe 28 iun pentru cursul de fotografie de studio de la f64 (vad ca mai sunt 2 locuri doar)

PS: ti-am lasat si mesaj privat,sper ca ti-am fost de ajutor ;)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Dilema Softbox/Octobox

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 19, 2014 1:43 pm

vasilescu.gr scrie:Buna ziua, am nevoie de o parere si unde altundeva as putea gasi un raspuns competent decat aici.
Imi doresc sa achizitionez un octobox de 150cm pentru blitzurile mele Elinchrom si am o dilema. Un octobox Elinchrom de 135cm costa aproximativ 1000 ron pe cand unul no-name de 150cm costa 350 ron. La ce probleme ar trebui sa ma astept de la cel no-name si mai ales merita luat in ideea in care cu 1000 ron as putea sa imi iau o sacosa de chestii in loc de un singur octobox. Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Te vei lovi de probleme ca desprinderea cusaturilor, asamblarea dificila, calitatea slaba a materialelor, mai ales a speedring-ului conector. Merge sa iei si chestii ieftine daca nu crezi ca le vei monta/demonta de prea multe ori. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Dilema Softbox/Octobox

Mesajde AdrianModelis » Mar Iul 15, 2014 9:06 am

Daca nu esti dispus sa dai bani mai multi, cumpara no-name-ul intai. Daca ai noroc, va tine cativa ani, daca se strica repede, cumpara Elinchrom. Diferentele sunt vizibile cand pui mana pe ele, Din fotografii nu prea se vad decat daca sunt facute special sa puna in evidenta un anumit detaliu. Spre exemplu, la Elinchrom panza de difuzie are o calitate exceptioanala.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron