Acum este Mar Apr 23, 2024 9:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Fancier vs Kata

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Fancier vs Kata

Mesajde cezarzanf » Mie Iul 09, 2014 1:16 pm

Dupa cum se intelege si din titlu, doresc sa cumpar un rucsac.
Am de ales intre :

link magazin online
modelul Fancier Kingkong I 40 WB

si

http://www.photosetup.ro/genti-si-rucsacuri-foto-kata/rucsacuri-pentru-aparate-foto-dslr/Kata-rucsac-foto-GearPack-100-DL#deGoTo
modelul Kata GearPack 100 DL

Ultimul este 399 lei la f64 dar aici l-a, gasit mai ieftin. Se pare ca in ambele pot pune un 3 obiective ce putin ( unul pe body), blitz, baterii si restul. Ambele vad ca sunt rezistente la apa.
Dar ma intereseaza sa pot pune aparatul cu grip.
Daca ma uit la marime, cu toate ca 100L de la Kata > 40L de la Fancier in realitate ca marine Fancier > Kata.

Care dintre cele doua merita cumparat din punct de vedere al spatiului, constructiei si sigurantei?

Am un Manfrotto Agile I Sling foarte bun dar nu mai am unde sa pun inca un obiectiv. Ce Manfrotto sunt foarte multumit la calitatea materialelor si constructiei. Cred ca poti sa il scapi din mana fara probleme caci e facut ca un tanc. Sper si ca cele doua modele sa fie lucrate la fel.
Asa ca trebuie sa vand rucsacul meu si sa cumpar unul dintre modelele de mai sus.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Fancier vs Kata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 09, 2014 8:44 pm

Strict dintre cele 2 modele indicate eu as alege Kata pentru constructia mai ingrijita, protectia mai buna (e folosita spuma cu memorie la despartitoare fata de burete la Fancier), materialul exterior pare mai rezistent la ploaie si uzura (e un gen de izopren), fermoarele sunt mult mai solide, bretelele mai comode.
Sistemul de acces in schimb e mai incomod la Kata: trebuie sa pui rucsacul pe o suprafata ca sa ai acces la interior ... altfel le culegi de pe jos sau nu ai acces la ele.
Functie de obiectivele folosite si aparatul utilizat, cred ca se poate face loc si gripului montat pe aparat, dar acest lucru trebuie verificat exact, pentru ca niciunul nu arata in specificatii acest lucru.

Pe de alta parte, daca te multumeste rucsacul aflat in dotare, poate ar fi mai simplu sa cumperi un toc independent pentru obiectivul care nu mai incape si sa atasezi tocul de rucsac printr-o carabiniera.

O comparatie a celor 2 modele in magazin e insa cea mai sigura metoda de alegere si verificare a spatiului oferit pentru aparatura din dotare fara a forta constructia rucsacului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fancier vs Kata

Mesajde jlaudio » Joi Iul 10, 2014 12:03 pm

Eu as alege KATA fara discutie, este mai de calitate, si eu am avut dilema asta eu am ales Kata si nu am regretat, materialul din care este construit este foarte buna, rezista bine la apa si la socuri. Eu am luat o geanta Kata DC 443 si cred ca si rucsacurile sunt fabricate din acelasi material patentat de firma respectiva.
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: Fancier vs Kata

Mesajde cezarzanf » Joi Iul 10, 2014 1:31 pm

Am intrebat la photosetup si au spus ca nu se poate pune un body cu grip in el. Ca pentru ce am eu e cam la limita si mi-au recomandat alt model pa 600 lei. Dar mai mult de 300 leu nu as vrea sa cheltuiesc.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Fancier vs Kata

Mesajde cezarzanf » Lun Iul 14, 2014 5:04 pm

Am ales Fancier pana la urma. E mai spatios. Si pot pune aparatul cu grip fara probleme plus multe altele, un laptop. si Maha c9000 fara probleme. La Kata nu puteam. E lucrat cat de cat ok. Nu am stat sa analizez toate tipurile dar si modelul acesta de la Fancier e ok. Nu se compara cu un rucsac de 5-700 lei dar pentru ce imi trebuie este ok. Nu e mare diferenta intre asta si Manfrotto pe care il aveam si cu care nu am avut nicio problema. Pentru inceput sunt multumit de el.
Multumesc frumos.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori