Acum este Vin Apr 19, 2024 8:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitionare blitz extern

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat achizitionare blitz extern

Mesajde armag3d0n2oo5 » Mar Aug 19, 2014 10:37 pm

Seara buna.
As vrea sa-mi achizitionez un blit extern, dar nu stiu ce decizie sa iau.
Am un d90 cu 18-105 / 50 1.8 / momentan. As avea nevoie de un blit deoarece cel de pe camera nu mai face fata si as vrea sa mai incerc si altceva.

Momentan am ramas la aceastea doua:

1. YONGNUO YN560 III (care are trigger incorporat, deci mai trebuie sa mai iau 1 pentru camera)
2. Yongnuo YN-565EX (la care mai trebuie sa mai iau 2 triggere, dar are avantajul ca are TTL)

Restu` sunt mult prea scumpe pentru mine, ma gandeam la la sb700 dar este mult prea scump. (incepator/avansat sa zic asa)

565EX = No HSS, ETTL on/off camera, battery pack compatible
560EX = No HSS, ETTL off camera only, Manual flash on camera only, no battery pack.

Si inca o intrebare , daca o sa am 2 triggere o sa pot sa schimb setarile de pe flash direct din setarile flash ale camerei ?
armag3d0n2oo5
 
Mesaje: 61
Membru din: Vin Iul 15, 2011 7:08 am

Re: Sfat achizitionare blitz extern

Mesajde gabyte00 » Mie Aug 20, 2014 4:10 am

Orice iei ia cu ttl. Triggere poţi lua ulterior.
Nu, nu poţi schimba setările flash-ului off-camera din setările blitului intern indiferent de triggere. Asta se face doar dacă îţi iei triggere deştepte şi o faci din acestea sau folosind CLS-ul si atunci nu îţi mai trebuie triggere, dar trebuie să ştie blitul asta şi nu ştiu dacă alte branduri decât nikon ştiu CLS.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Sfat achizitionare blitz extern

Mesajde emipetrus » Sâm Sep 06, 2014 7:47 am

Ce stiti, este compatibil cu pixel king? Multumesc.
emipetrus
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Feb 13, 2009 1:15 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori