Acum este Vin Apr 19, 2024 10:19 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitionare geanta umar.

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat achizitionare geanta umar.

Mesajde MihaiNiculae » Mie Sep 17, 2014 11:25 pm

Salut,

Mi-am achizitonat un DSLR nou si am in plan sa imi cumpar o geanta foto. (D610)

Ma gandeam la :

Case Logic DCB-307 sau la Nest Athena NT-A20

Vreau ceva care sa nu fie foarte voluminoasa (am rucsacul in caz ca vreau sa plec cu tot echipamentul dupa mine ). Vreau sa folosesc geanta cand plec prin vacante sau cand mai fac diferite sedinte foto prin natura.

Astept pareri si propuneri !

Multam! :)
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

Re: Sfat achizitionare geanta umar.

Mesajde Mihai » Joi Sep 18, 2014 12:04 pm

Nikonist dar cu gandul la Canon!
Mihai
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Sep 14, 2011 10:07 am

Re: Sfat achizitionare geanta umar.

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 18, 2014 1:36 pm

MihaiNiculae scrie:... Vreau sa folosesc geanta cand plec prin vacante sau cand mai fac diferite sedinte foto prin natura.

Astept pareri si propuneri !

Multam! :)


In primul rind ar trebui sa-ti compui o trusa de voiaj/vacanta (mai scurta decat cea maximala care incape in rucsac) pe care s-o masori (ca dimensiuni si/sau volum si greutate), sa-ti lasi o "marja de rezerva" (accesorii neprevazute initial, mici achizitii de pe drum, ceva vestimentatie suplimentara, functie de anotimp, etc.) si apoi sa alegi/faci lista o serie de genti care pot acomoda setup-ul rezultat; din acea lista scurta vei putea alege mai usor pe cea potrivita, functie de finisaje si de alte avantaje.

Strict dintre cele 2 modele alese de tine (presupun ca cele de mai sus au fost analizate deja, iar bugetul este strict, judecand dupa pretul extrem de apropiat) eu as merge pe varianta Case Logic pentru o modularitate mai mare (exista buzunare laterale pentru maruntisuri) in dauna unui aspect mai sumbru (dar si mai rezistent la tavaleala) si o protectie identica (buna) a continutului; singura diferenta intre cele 2 modele este data de modul de acces la continut: unul este rapid, prin clapa (Nest) dar cu posibilitatea de patrundere a prafului, umezelii, rostogolire, etc., iar cel cu fermoare de la Case Logic este mai lent, dar mai protector cu continutul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitionare geanta umar.

Mesajde MihaiNiculae » Mar Sep 23, 2014 6:18 pm

Multumesc mult, Bogdan!
Am ales Case Logic. ;)
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori