Acum este Joi Apr 18, 2024 4:56 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie card memorie

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat achizitie card memorie

Mesajde paunas » Lun Sep 22, 2014 7:23 am

Recomandati-mi si mie un card de memorie . Am un Nikon D5100 care am primit cadou un card Hamma de 8 gb clasa 4 cu viteza de scriere de 10mb/s - care evident este foarte slab , dar primit gratis ................ .
Ce recomandati : 1 card de 32 giga sau 2 de 16 giga ?
Ceva de genul acesta este OK : SanDisk SDHC Extreme HD Video 16GB, Class 10 ? Sau ar trebui sa aleg ceva cu rata de transfer mai mare un 45 mb/s eventuaal ?
Din ce am inteles de la d-l Grozescu ar trebui sa aleg intre lexar si sandisk
Daca se poate si un link v-as fi recunoscator
Multumesc
paunas
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 11, 2014 2:32 pm

Re: Sfat achizitie card memorie

Mesajde MihaiNiculae » Mar Sep 23, 2014 6:29 pm

Depinde la ce folosesti aparatul. Daca il folosesti in special pentru filmari( sau fotografiezi des in rafala) ai nevoie de un card cu o viteza de scriere mai mare.
Iti recomand sa iti cumperi mai bine unul de 32 in loc de 2 de 16.
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

Re: Sfat achizitie card memorie

Mesajde paunas » Mie Oct 01, 2014 10:16 am

Acest card vi se pare OK : Lexar Professional SDHC 32GB CLS10 UHS-I 60MB/s( 400x speed ) ?
Vreau sa mearga si pentru filmari HD cat si pentru fotografii in rafala
paunas
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 11, 2014 2:32 pm

Re: Sfat achizitie card memorie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 01, 2014 10:26 am

paunas scrie:Recomandati-mi si mie un card de memorie . Am un Nikon D5100 care am primit cadou un card Hamma de 8 gb clasa 4 cu viteza de scriere de 10mb/s - care evident este foarte slab , dar primit gratis ................ .


Clasa 4 ar trebui să garanteze scrierea cu 4MB/s.
Fabricanții recomandă pentru filmare (full HD) măcar clasa 6, mai bine clasa 10.

paunas scrie:Ce recomandati : 1 card de 32 giga sau 2 de 16 giga ?


Sunt două abordări, unii preferă carduri multe și mici în ideea să piardă cât mai puține imagini în caz de catastrofă, alții preferă cardurile mari pentru a evita schimbarea lor prea frecventă (și grija de a nu le rătăci).

Eu trag pe carduri de 32GB (SanDisk 45MB/s) deoarece au un raport foarte bun calitate/viteză/preț, dar nu trebuie să vă luați după mine.

Dacă aveți un aparat rapid și trageți mult în rafală (RAW) poate unul de 95MB/s ar fi de luat în considerare.

paunas scrie:Din ce am inteles de la d-l Grozescu ar trebui sa aleg intre lexar si sandisk
Daca se poate si un link v-as fi recunoscator


Lexar și SanDisk (în ordine alfabetică) sunt cele mai cunoscute/răspândite mărci.
În Ro sunt importate de SKIN (carene importă și aparatele).

Asta nu înseamnă neapărat că toate celelalte carduri ar fi inferioare :-)

Link nu se poate, Forumul interzice link-uri la magazine online :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori