Acum este Joi Mar 28, 2024 4:24 pm

Articole Nikonisti.ro

sfat achizitie Grip pt D7100 + BlackRapid RRS-1CO

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

sfat achizitie Grip pt D7100 + BlackRapid RRS-1CO

Mesajde AndreiGeorge » Mar Sep 23, 2014 1:18 pm

salutare,

detin un d7100 pe care-l folosesc cu un Black Rapid RRS-1CO (Sport) care se prinde cu surub direct de montura de trepied. Ideea este ca doresc sa-mi achizitionez un Grip in care sa am maxima incredere atunci cand folosesc obiective grele (ex.: Nikon 105mm f2.8G) si nu as vrea sa am surpriza sa se desprinda gripul de body atunci cand ma astept mai putin..

varianta cea mai buna ca ar fi gripul Nikon MB-D15, dar pe care, din cauza pretului prohibitiv trebuie sa-l exclud din ecuatie.

aveti alta varianta pe care o pot lua in calcul? Pixel-Vertax, Hanhel, etc..
multumesc.
Avatar utilizator
AndreiGeorge
 
Mesaje: 653
Membru din: Mie Noi 28, 2012 11:50 am

Re: sfat achizitie Grip pt D7100 + BlackRapid RRS-1CO

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Sep 23, 2014 5:32 pm

In momentul in care vei pune gripul pe body vei fi nevoit sa renunti la prinderea Black Rapid din 2 motive: se va schimba centrul de greutate al aparatului (cu posibilitati mari de a lovi obiectivul, mai ales daca este unul mare si lung) si mai ales prinderea BR iti va incurca priza pe grip in pozitia portret (vei avea in podul palmei prinderea BR si priza va fi slaba si incomoda mai ales). In general, dupa montarea gripului, se revine la prinderea de urechile body-ului pentru echilibrare dar si siguranta.
Daca gripul este corect si ferm prins de aparat, nu exista posibilitatea de a se desface "in mers"; orice grip (chiar si cel original) au acelasi sistem de prindere, avantajul originalului fiind dat de compatibilitatea maxima cu sistemul Nikon.

Ca grip compatibil eu recomand Pixel Vertax, care pare a fi cel mai aproape de cel original (cuplare mecanica de body foarte buna si compatibilitate mare); foarte bine construit este si Phottix Battery Grip BG-D7100.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie Grip pt D7100 + BlackRapid RRS-1CO

Mesajde Skytalker » Mar Sep 23, 2014 10:02 pm

Detin si lucrez cu un BR double pe care il folosesc cu 2 aparate. Am si alte strap-uri insa asta (BR) este singurul care imi place 100%.

Priza pe grip a lui BR nu deranjeaza in pozitie verticala, deci nu sint sint probleme cu el, nici in timpul fotografierii, nici in perioada de repaus. Faptul ca stau cu "capul in jos" este chiar foarte practic si ofera access foarte rapid la aparat. In plus se pot bloca in pozitia dorita.

Obiectivele mai grele de genul 70-200, mai ales daca ai un singur aparat, se pot sustine si cu mina. 105 VR nu este un obiectiv greu deci nu pune nici o problema.

Recomand grip-ul original pentru orice aparat, care sint sigur ca sta in strap, alte "facaturi" nu cunosc s-ar putea sa fie bune sau nu.
De ex. Pixel Vertex are probleme cu bateriile, consum/semnalizare, daca e sa te iei dupa ce scrie pe internet.

Daca vrei neaparat grip, ia originalul!
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: sfat achizitie Grip pt D7100 + BlackRapid RRS-1CO

Mesajde AndreiGeorge » Mie Sep 24, 2014 10:59 am

salut,

multumesc pentru raspunsuri.

-montura de la BR nu ma deranjeaza pe grip, am avut un D5100 + grip + surubul de la BR si nu ma deranjau, cred ca si la D7100 va fi tot atat de comoda.
-din cate am citit pe net si vizionat clipuri pe youtube, atunci cand atarni obiective de 750grame+, gripurille after market incep sa aiba joc pe body, deci nu poti sti cand apar probleme de functionare sau mai rau, sa crape plasticul sau chiar sa se sparga.
-am in plan achizitionarea unui 70-200 VRI pe viitor, dar pe acesta il voi prinde de BR direct pe piciorul pt trepied, asa ca nu vor fi riscuri..
-o sa incerc un Fhottix si daca nu-mi place cum se aseaza pe body si nu-mi inspira incredere, voi opta pentru originalul Nikon.
Avatar utilizator
AndreiGeorge
 
Mesaje: 653
Membru din: Mie Noi 28, 2012 11:50 am


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron