Acum este Mar Apr 16, 2024 10:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat achiziție Lumina continua

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde andrei.hanganu » Joi Oct 02, 2014 5:55 pm

As vrea sa achizitionez un setup cu lumina continua pentru a nu mai folosi blitzul. Am înțeles ca folosirea intensiva a blitzului poate dauna ochilor copiilor(adevarul e ca si pe mine m-a dor ochii de la flash).

Cazul ideal
- sa pot fotografia pe DX la iso 100 f2 1/100
- lumina sa o difuzez pe tavan sau printr-un box sau reflectata de o umbrela(adică nu direct in fata)

Cam ce imi recomandati si ce putere sa aibă becul ? ( trebuie mai multe?)
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde moaartea » Vin Oct 03, 2014 8:48 am

daca vrei sa si difuzezi lumina minim 1500W(poate 2000-2500W) .... daca o concentrezi cumva atunci ai nevoie doar de vreo 1000W si daca iei un reflector/ceva cu lentila fressnell si il pui direct pe subiect poate sa iti ajunga si 650W (becurile in cazul de mai sus sunt becuri cu incandescenta daca vorbesti de leduri sau alt tip atunci difera, de ex un led de 300W ar fi mai mult decat sufcient pt ce vrei tu, sau poate iti ajunge si 200-150W depinde cum o difuzezi)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 03, 2014 9:35 am

andrei.hanganu scrie:- sa pot fotografia pe DX la iso 100 f2 1/100


Ați putea trage la 400 ISO fără efecte evident adverse.
Deci v-ați descurca cu de 4 ori mai puțină lumină ca la 100 ISO.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde andrei.hanganu » Vin Oct 03, 2014 5:44 pm

Radu_Grozescu scrie:
andrei.hanganu scrie:- sa pot fotografia pe DX la iso 100 f2 1/100


Ați putea trage la 400 ISO fără efecte evident adverse.
Deci v-ați descurca cu de 4 ori mai puțină lumină ca la 100 ISO.


Da... Insa ma gândeam ca ar fi util si 400 iso cu shutter de 1/400 dat fiind ca pozez copii...

Acum trebuie sa vad si ce înseamnă ca pret si unde găsesc. Mai sus s-a recomandat bec de1500w
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 03, 2014 10:45 pm

andrei.hanganu scrie:Mai sus s-a recomandat bec de1500w


Ați putea să vă duceți să testați câtă lumină dau diverse categorii de surse la distanțele tipice la care le veți folosi.

Dacă ați folosi un bec incandescent real de 1500W va da o mulțime de căldură și veți avea tot felul de probleme cu difuzarea luminii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde moaartea » Sâm Oct 04, 2014 2:20 am

cu lumina continua la copii care se misca e cam greu de realizat pt ca iti trebuie multa putere care va creea multa caldura, si la asemenea intensitate va fi relativ inconfortabil pt un copil sa stea acolo (daca ai fost pe un podium cand ai reflectorul pe tine atunci sti cum e , desii lumina care o vrei tu cred ca ar fi mai intensa decat aceea) din cauza asta in general se folosesc blituri....si in plus daca pui bliturile cu puteri manuale(fara ttl-ul ala care da multe flashuri intr-un interval foarte mic de timp) atunci lumina e mult mai "suportabila/confortabila" decat cand comandate bliturile prin ttl.

uite un exemplu practic: cu 2 http://www.lustre-online.ro/reflector_halogen_500w_finisaj_negru-96777.p.html dinastea asezate la mai putin de 2 metri de subiect(cam 1.8 metri ar fi) o sa ai ce vroiai tu iso 100 f2 1/100. asta doar daca nu mai pui nici o difuzie pe ele. stiu asta pt ca eu asa faceam niste fotografii acum vreo 7-8 ani... 2 reflectoare dinastea si aveam pe subiect iso minim(care era 200) f minim(2.8 la vremea aceea) si timpul 1/80-1/125 nu mai retin exact... iar cand difuzezi lumina isi pierde minim o treapta poate 2 sau mai mult depinde cum o difuzezi si cat de difuza o vrei. din asta ziceam ca nuu e practic sa folosesti lumina continua....si in plus la copiiiiiiii ca sa ai subiectul clar trebuie sa fi pe la f4 sau mai sus, chiar si pe dx pt ca aia nu stau cuminti si se misca in fata/spate si si timpul o sa trebuiasca sa il urci la 1/160 daca se misca si nu stau locului....si in plus luminile trebuiesc puse cat mai departe posibil pt a evita acel fenomen "Inverse Square Law for Light" adica atenuarea luminii, sau altfel spus sa nu ti se modifice drastic expunerea daca subiectul se misca putin in fata sau in spate....daca lumina e la 2 metri si subiectul se misca 15-20cm deja ai cam 1/3 treapta de lumina in plus sau in minus pe el....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde andrei.hanganu » Sâm Oct 04, 2014 9:42 am

Hmm... Cam complicat... Trebuie sa fac niște teste cu becuri.
Multumesc pentru sfaturile foarte detaliate.
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde andrei.hanganu » Sâm Oct 04, 2014 10:05 am

De fapt, inițial ma gândeam ca pot lua o sursa de iluminat puternica , o agat de tavan, si sub ea pun o umbrela. Adică sa lumineze tavanul.
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 04, 2014 6:34 pm

andrei.hanganu scrie:De fapt, inițial ma gândeam ca pot lua o sursa de iluminat puternica , o agat de tavan, si sub ea pun o umbrela. Adică sa lumineze tavanul.


Încercarea moarte n-are, dar am o bănuială că soluția de mai sus nu o să vă satisfacă prea multă vreme.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achiziție Lumina continua

Mesajde andrei.hanganu » Sâm Oct 04, 2014 7:09 pm

Radu_Grozescu scrie:
Încercarea moarte n-are, dar am o bănuială că soluția de mai sus nu o să vă satisfacă prea multă vreme.


:-) asta imi aduce aminte de cum am ajuns la dslr... Am luat la început un p&s digital, noname, și era mai bine decât cu p&s pe film. Imi plăcea. Apoi am făcut upgrade la un p&s ceva mai de calitate cu zoom optic mai maricel.
Ce sa zic , eram încântat, pozele ieșeau mult mai bine, dar cu timpul am observat ca ratam multe cadre din cauza focusului lent.
Am incercat apoi un Canon G12 (?) parca... Nicio diferenta. Apoi sony rx100 ... Ceva mai bine la focus dar tot lent.
Pana când mi-a zis un nene de la f64: dom'le ce te chinui așa? Pentru ce vrei tu i-a dslr si gata, ai rezolvat-o.

Zis si făcut, am luat dslr entry level cu ob de kit.
Mi se părea de vis. Nu înțelegeam de ce cumpara alții obiective mai scumpe(bine nici acum nu înțeleg in totalitate) sau body-uri scumpe. ....
Dar încet încet am băgat cam 2500-3000 EUR in aparatura!
Mi-e puțin teama sa derulez filmul in viitor :-)
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori